Pozwólcie przedstawić sobie, Studia EPiW na WSPiA LICENCJAT, Rok III, Praktyki - konspekty


Data: 08.05.2013

Temat bloku: Wędrówki po polskich miastach i miasteczkach

Temat dnia: Pozwólcie przedstawić sobie

Cele:

-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

-czyta i rozumie teksty,

-wyszukuje w tekście potrzebne informacje,

-czyta teksty i wiersze z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji,

-tworzy wypowiedzi w formie ustnej i pisemnej,

-zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie,

-pisze czytelnie i estetycznie,

-przepisuje teksty,

-podejmuje działalność twórczą stosując określone materiały,

-opisuje życie w wybranych ekosystemach,

-wymienia zwierzęta typowe dla wybranych regionów Polski,

-wie jakie zniszczenia w przyrodzie powoduje człowiek,

-dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100,

-rozwiązuje łatwe równania jednodziałaniowe z niewiadomą w postaci okienka,

-realizuje „drogę” powstawania przedmiotów od pomysłu do wytworu

-utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy,

-wie, że jest częścią przyrody, chroni ją i szanuje.

Metody:

oparte na słowie: wykład, opowiadanie, opis, dyskusja, praca z książką,

oparte na obserwacji: pokaz,

oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych.

Formy:

-indywidualna jednolita,

-grupowa jednolita,

-zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne: kartki z hasłem krzyżówki, mapa Polski, plastelina, karton.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie z dziećmi.

  2. Czytanie wiersza „Żubr” (podręcznik, s.57).

Nauczyciel czyta wiersz, następnie czytają go kolejno wszystkie dzieci. Nauczyciel zwraca uwagę na wyraziste i głośne czytanie. Po przeczytaniu dzieci przepisują go do zeszytu, wymieniają wyrazy z ż i podkreślają je.

  1. Czytanie przez nauczyciela tekstu „Władca prastarych puszcz” (podręcznik, s.57)

Objaśnianie niezrozumiałych wyrazów.

  1. Wyszukiwanie określonego fragmentu.

Dzieci wyszukują ten fragment tekstu, który wyjaśnia przyczyny i skutki zmniejszenia się populacji żubra.

  1. Określanie cech żubra.

Dzieci podzielone są na dwie grupy. Pracując w grupach, dopisują cechy żubra przymiotnikami, w taki sposób aby dopasować poszczególne cechy do liter występujących w głównym haśle.

P

O

D

L

A

S

I

E

Nauczyciel uzupełnia informacje.

Podlasie to kraina leżąca na Nizinie Podlaskiej. Prawdopodobnie nazwę zawdzięcza położeniu blisko lasu. Jednym z wielu miast z Podlasiu jest Białystok. W Białymstoku znajdują się muzea, np. podlaskie, przyrodnicze, galerie sztuki, kina, filharmonia, biblioteki, teatr lalek, domy kultury, stadiony, korty tenisowe, baseny i jeszcze wiele innych miejsc, gdzie można odpocząć, posłuchać muzyki, zapisać się na różne zajęcia. Zwierzając Białystok, warto zajrzeć na plac Miejski z odnowionymi kamienicami, ratuszem, zbrojownią i budynkiem starej karczmy.

Nauczyciel pokazuje na mapie wymieniony rejon Polski.

  1. Uzupełnianie zdań.

  2. Przepisywanie tekstu. Zastępowanie podanych wyrazów innymi wyrazami.

  3. Zabawa plastyczna.

Lepienie żubra z plasteliny. Przyczepienie żubrzego stada do kartonu, dolepienie części puszczy (drzewa, stawy).

  1. Obliczanie sum i różnic.

  2. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

  3. Kolorowanka matematyczna.

  4. Uzupełnianie okienek.

  5. Praca domowa: Naucz się wiersza „Żubr” z podręcznika, s.57

  6. Podsumowanie zajęć i pożegnanie.


