kl. I (6), Scenariusze, konspekty, klasa I


Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

(zajęcia poprzedzone były pogadanką pt. „Higiena osobista i higiena otoczenia dziecka” przeprowadzoną przez pielęgniarkę)

Blok tematyczny programu: Higiena osobista i higiena otoczenia.

Temat kręgu: W zdrowym ciele - zdrowy duch.

Temat dnia: Przepis na zachowanie zdrowia.

Zapis w dzienniku: Wypowiedzi uczniów na temat dbania o własne zdrowie na podstawie tekstu L. Łącz Drobnoustroje oraz doświadczeń uczniów. Nauka piosenki Mydło lubi zabawę. Projektowanie plakatu na temat Dbam o swoje zdrowie.

Cel ogólny: Zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia.

Cele operacyjne:

uczeń zna:

uczeń rozumie:

uczeń potrafi:

uczeń umie:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Kartonowe pudło, chusteczka do nosa, szczoteczka do zębów, czapka, mydelniczka, pasta do zębów, mydło, szampon, gąbka, pilniczek do paznokci, rozsypanka sylabowo - liczbowa, tekst L. Łącz Drobnoustroje, nagranie magnetofonowe piosenki Mydło lubi zabawę, karty pracy, plakaty o różnorodnej tematyce, przybory do malowania, kartoniki z napisami do przypinania na tablicy.

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa Skrzynia ze skarbami.

Na stoliku stoi kartonowe pudełko, a w nim chusteczka do nosa, mydelniczka, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło itp. Dzieci wyjmują kolejno przedmioty i zastanawiają się do czego i w jaki sposób dany przedmiot jest używany oraz jakie mógłby mieć inne znaczenie.

  1. Odczytanie hasła z rozsypanki sylabowo - liczbowej (załącznik nr1).

Hasło: W zdrowym ciele - zdrowy duch.

  1. Wypowiedzi na temat przeczytanego przez nauczyciela tekstu L. Łącz Drobnoustroje (Moja szkoła cz. 7 str.74).

  1. Odczytanie informacji na temat choroby brudnych rąk.

(często i dokładnie myć, nie obgryzać paznokci, czyścić je).

  1. Ustalenie kolejności czynności wykonywanych podczas mycia rąk.

Uczniowie naśladują kolejne czynności, które wykonują podczas mycia rąk.

  1. Rozmowa na temat środków czystości.

  1. Prezentowanie przez nauczyciela piosenki Mydło lubi zabawę z wykorzystaniem nagrania magnetofonowego (załącznik nr 4).

  1. Projektowanie i wykonanie plakatu na temat Dbam o swoje zdrowie.

  1. Ewaluacja zajęć.

Dzieci naśladują ruchem czynności, które wykonują codziennie rano: wstawanie z łóżka, przeciąganie się, mycie, ubieranie, jedzenie, mycie zębów, wyjście do szkoły itp.

Załącznik nr 1

12 - 3

0x08 graphic
LE

15

W

7 + 5

WYM

11

13 - 6

DUCH

12

9 + 4

CIE

13

16 - 8

ZDRO

9

8 + 7

W

8

14 - 8

WY

6

5 + 6

ZDRO

7

Załącznik nr 2

..... Jeśli jest taka potrzeba, usunąć brud spod paznokci za pomocą szczoteczki.

..... Wytrzeć dłonie ręcznikiem.

..... Namydlone dłonie pocierać jedna o drugą.

..... Namydlić dokładnie dłonie.

..... Dokładnie spłukać wodą mydliny z dłoni.

..... Umoczyć dłonie w wodzie.

Załącznik nr 3

Nazwa środka czystości

Do czego on służy?

do mycia całego ciała, dobrze, kiedy jest bakteriobójcze

szampon

gąbka

czyści się nim i piłuje paznokcie

grzebień

nożyczki

wyciera się nią nos, najlepsza jest jednora- zowa

brązowa, czarna lub bezbarwna

ułatwia pranie ubrań

Załącznik nr 4

Mydło lubi zabawę

1. Mydło lubi zabawę w chowanego pod wodą,

każda taka zabawa jest wspaniałą przygodą.

Kiedy dobry ma humor, to zmienia się w pianę,

a jak znajdzie gdzieś słomkę, puszcza bańki mydlane.

Refren:

Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję,

mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące.

Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyje,

mydło, mydło pachnące jak kwiatki na łące.

  1. Mydło lubi kąpiele, kiedy woda gorąca,

skacząc z ręki do ręki, złapie czasem zająca.

Lubi bawić się w berka, z gąbką chętnie gra w klasy

i do wspólnej zabawy wciąga wszystkie brudasy

Załącznik 5

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

na świeżym powietrzu

w najbliższym otoczeniu

Dobre samopoczucie

i zdrowie osiągamy przez:


