Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I
(zajęcia poprzedzone były wycieczką do gabinetu stomatologicznego)
Blok tematyczny programu: Zdrowe zęby, higiena jamy ustnej.
Temat kręgu: Chcę być zdrowy, dlatego...
Temat dnia: Jak dbać o zęby?
Zapis w dzienniku: Formułowanie odpowiedzi na pytanie Jak dbać o zęby? na podstawie zagadki, wierszy i własnych doświadczeń dzieci. Porównywanie liczb w zakresie 20.
Cele operacyjne:
uczeń zna:
powody, dla których warto dbać o zęby,
produkty przyjazne zębom,
uczeń rozumie:
konieczność stosowania zasad higieny jamy ustnej,
zależności między właściwym odżywianiem a stanem uzębienia,
uczeń potrafi:
wypowiadać się pełnymi zdaniami na podany temat,
czytać ze zrozumieniem,
porównywać liczby w zakresie 20,
uczeń umie:
uzupełniać zdania brakującymi wyrazami,
prawidłowo szczotkować zęby,
zaśpiewać piosenkę Śnieżnobiały uśmiech,
prawidłowo czyścić zęby.
Metody nauczania:
asymilacji wiedzy (pogadanka, dyskusja, praca z kartą pracy),
samodzielnego dochodzenia do wiedzy (rozwiązywanie problemu),
praktycznie (ćwiczenia).
Formy pracy:
zbiorowa,
grupowa jednolita i zróżnicowana,
indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: zagadka, model uzębienia i model szczoteczki, tekst wierszy Horror o nieumytych zębach i Zęby, plakat Jak dbać o zęby?, karty pracy, kosz z produktami, plansze z ilustracjami, taśma magnetofonowa z nagraniem piosenki Śnieżnobiały uśmiech.
Przebieg zajęć:
Powitanie.
„Witam wszystkich, którzy umyli dzisiaj zęby. Osoby powitane pomachają do mnie ręką”.
Rozwiązanie zagadki.
Każdy z nas, póki nieduży,
tylko ich dwadzieścia ma.
Choć wypadną, będą nowe
i to aż trzydzieści dwa.
podanie przez uczniów rozwiązania zagadki.
Pogadanka o rodzajach zębów i ich funkcji (wykorzystanie modelu uzębienia)
Pierwsze zęby człowieka nazywa się mlecznymi. Jest ich 20. Między 6 a 13 rokiem życia zęby te stopniowo wypadają, a ich miejsce zajmują zęby stałe. Jest ich 32.Siekacze odgryzają kawałki pożywienia, kły rozrywają pożywienie na części, natomiast zęby trzonowe i przedtrzonowe rozdrabniają pokarm. Ostatnie zęby, zwane zębami mądrości, zaczynają wyrastać około 17. roku życia.
Wypowiedzi uczniów dotyczące porównania różnicowego.
podanie liczby swoich zębów (dzieci miały policzyć zęby w domu),
zapisywanie wyniku obliczeń na tablicy,
porównywanie liczby zębów u poszczególnych dzieci,
zaznaczenie w formie graficznej liczby zębów, które stracili.
Odczytanie przez dzieci wiersza Horror o nieumytych zębach.
Co rozbawiło cię w tym wierszu?
Czy naprawdę jest to powód do śmiechu?
Wypowiedzi uczniów na temat „Dlaczego należy myć zęby?
Resztki pokarmu, które zostają po jedzeniu w jamie ustnej, rozkładają się
i tworzą kwasy, które niszczą naturalną osłonę zęba - szkliwo. Ząb bez szkliwa jest łatwym łupem dla bakterii. Zaczyna się psuć. Dlatego po jedzeniu należy usunąć resztki pokarmu. Do tego służy nić dentystyczna, szczoteczka i pasta do zębów. Pamiętaj o tym, by co najmniej dwa razy dziennie umyć zęby.
8. Rozmowa na temat plakatu przedstawiającego sposoby dbania o zęby.
szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie,
stosowanie pasty z fluorkami,
właściwe odżywianie,
kontrolne badania stomatologiczne.
Odczytanie przez uczniów wiersza Zęby.
wyjaśnienie niezrozumiałych słów,
analiza treści wiersza,
porównanie ilustracji z treścią przeczytanego wiersza.
Wypowiedzi dzieci na temat Jak należy prawidłowo czyścić zęby?
(wykorzystanie plakatu Zuzia myje zęby)
Zabawa Mycie zębów.
Dzieci ćwiczą prawidłową technikę szczotkowania, oczyszczając zęby na modelu papierowymi szczotkami do zębów. Wykonują tą czynność 2 minuty.
Dzięki temu ćwiczeniu łatwiej im będzie zrozumieć, ile czasu należy prawidłowo szczotkować zęby oraz fakt, że dwie minuty to znacznie dłużej niż chwila, którą poświęca się na kilka ruchów szczoteczką.
Rozmowa na temat Co należy jeść, aby mieć śnieżnobiały uśmiech?
wyjmowanie z kosza produktów, nazywanie ich i określanie czy są one zdrowe, czy może szkodzą zębom,
przyklejanie obrazków zdrowych przekąsek na ilustracji,
czytanie i uzupełnianie zdań z lukami nazwami produktów .
Śpiewanie piosenki „Śnieżnobiały uśmiech”.
12. Zgadywanka „Ukryte słówka Zuzi”.
Dzieci podzielone na zespoły 2-osobowe muszą znaleźć jak najwięcej
słówek ukrytych w zgadywance (zęby, uśmiech, szczotka, próchnica,
stomatolog, pasta, Zuzia, czyste, zdrowe).
Podsumowanie zajęć
Dzieci kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdania:
Na zajęciach byłem ..................................
Trudność sprawiło mi ...............................
Najciekawsze dla mnie było .....................
Wręczenie dyplomów Śnieżnobiałego Uśmiechu.