SCENARIUSZ ZAJĘCIA .
CEL GŁÓWNY: Rozpoznawanie mieszkańców świata, ich domów, roślinności i zwierząt.
CEL POŚREDNI ( temat zajęcia ): Utrwalam sobie zdobyte wiadomości dotyczące życia dzieci w różnych krajach świata - uściślenie zdobytych wiadomości związanych z życiem dzieci w innych krajach - rozwijanie mowy, myślenia, spostrzegawczości, logicznego myślenia.
OBSZAR EDUKACYJNY : Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
Budowanie systemu wartości.
TREŚCI: Słuchanie ilustrowanych opowiadań wygłaszanych przez nauczyciela.
Budzenie zainteresowań życiem dzieci w innych krajach.
CELE OPERACYJNE: - Wie, jak wygląda: Murzyn, Indianin, Eskimos, Aborygen, Europejczyk; gdzie żyje,
Wie, że u Eskimosa jest ciągła zima, a u Murzyna ciągłe lato,
Rozpoznaje eukaliptus, palmę, kasztanowiec,
Rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta Australii, Afryki, Ameryki, Dalekiej Północy, Europy (Polski),
Słucha do końca objaśnień nauczyciela i rozumie je - wykonując poprawnie zadania,
Segreguje obrazki, eksponaty według przynależności,
Potrafi złożyć obrazek z części, nazwać go i umieścić we właściwym miejscu,
Reaguje ruchem ciała na określoną przez nauczyciela muzykę.
POMOCE: Frotki na rękę dla każdego dziecka, Ilustracje domów: Eskimosa, Murzyna, Aborygena, Indianina, Europejczyka; ilustracje wyżej wymienionych postaci, lala murzynek, ławeczki, worek - poszewka, maskotki ( foka, niedźwiedź polarny, wąż, koń, małpa, słoń, żyrafa, lew, kangur, struś, koala, jeż, wiewiórka), koperty, obrazki do składania, magnetofon, nagranie muzyki indiańskiej i inne nagrania, karty do pracy indywidualnej, kredki, znaczki ( figury geometryczne), sztalugi nagranie „Bamba-da-ba”.
LITERATURA: C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,
I. Dudzińska „Metodyka wychowania w przedszkolu”,
PRZEBIEG:
Przywitanie - zabawa z elementem pedagogiki zabawy:
„Witam rączki, witam prawą, witam lewą
brawo, brawo, brawo.” (dzieci klaszczą )
Przyporządkowywanie mieszkańców świata do odpowiednich domów. Na gazetce umieszczone są domy poszczególnych mieszkańców, na dywanie umieszczone są postacie dzieci: Eskimos, Indianin, Murzyn, Aborygen, Europejczyk. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie postaci do swoich domów.
Zabawa z elementem metody Dennisona - „Prawda - fałsz”. Dzieci po wysłuchaniu zdań określają czy treść w nich zawarta jest prawdziwa, czy fałszywa za pomocą znaków: „X, „.
Zabawa ruchowa przy śpiewie piosenki: „Murzynek malutki”.
Klasyfikowanie zwierząt charakterystycznych dla danego kontynentu w zabawie „Czarodziejski worek”. Dziecko wyjmuje z woreczka zwierzę( maskotki ), podaje jego nazwę, miejsce w którym występuje i umieszcza je w odpowiednim „kąciku”. Dzieci przeliczają elementy powstałych zbiorów.
Składanie obrazka z części - eukaliptus, palma, kasztanowiec ( praca w parach ). Dzieci otrzymują koperty z połówką obrazka j.w. - zadaniem jest odnalezienie dwóch pasujących do siebie połówek ( kolorem i „wzorem” ).
Słuchanie i reagowanie ruchem ciała na usłyszaną muzykę tylko indiańską. Dzieci słuchają różnego rodzaju muzyki, tańczą gdy usłyszą muzykę indiańską.
Praca indywidualna - dobieranie właściciela domu. Dzieci odszukują swoje karty pracy zawieszone na sztalugach według znaczków. Łączą kredką mieszkańca świata ze swoim domem.
Taniec murzyński „Bamba-da-ba”.
Opracowały mgr Lucyna Kinder, mgr Jolanta Małeska
Miejskie Przedszkole Nr 1
Piekary Śląskie