SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYKI Z RYTMIKĄ, Konspekty


SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYKI Z RYTMIKĄ

DLA UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYM.

TEMAT:

Doskonalenie umiejętności wspólnego muzykowania na instrumentach perkusyjnych .

CZAS TRWANIA: 45 minut

CELE:

1. Perspektywiczny:

Gra w zespole instrumentalnym.

2. Ogólny:

Kształcenie zdolności muzycznych poprzez udział w zespołowych formach artystycznych.

3. Szczegółowe:

* Opracowanie akompaniamentu perkusyjnego do melodii instrumentalnej.

* Reagowanie na gest nauczyciela - dyrygenta podczas gry zespołowej.

METODY:

Oparte na obserwacji.

Oparte na działaniu.

Oparte na zabawie.

FORMY PRACY:

Indywidualna.

Zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Piosenka „Sopelkowa melodia”- muz. M.Sawa, sł. Z.Holska-Albekier

Kaseta magnetofonowa z utworem „Sopelkowa melodia”- wersja instrumentalna.

Instrumenty perkusyjne: bloki akustyczne, tamburyna, janczarki, metalofon.

PO ZAJĘCIACH UCZEŃ POWINIEN:

WIEDZIEĆ

UMIEĆ

ZAPAMIĘTAĆ

ROZUMIEĆ

Gram i patrzę na nauczyciela - dyrygenta.

Gra w zespole polega na współdziałaniu.

Zagrać swoją partię instrumentalną w odpowiednim czasie.

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Muzyczne powitanie:

częściami ciała.

2. Ćwiczenia rytmiczne i metryczne:

3. Ćwiczenia oddechowe i głosowe:

do góry i na dół.

4. Włączanie się do śpiewania piosenki „ Sopelkowa melodia”.

5. Przypomnienie poszczególnych partii instrumentalnych doskonalonych na

poprzednich lekcjach w oparciu o piosenkę „Sopelkowa melodia”.

Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, zróżnicowane pod względem trudności i możliwości uczniów .Uczniowie wykonują swoje partie instrumentalne kolejno, patrząc na gesty nauczyciela - dyrygenta.

6. Wspólna gra na instrumentach perkusyjnych do instrumentalnej wersji piosenki

z kasety magnetofonowej:

7. Zabawa taneczna.

Uczniowie wykonują proponowane figury taneczne zgodnie z frazą melodii: chodzenie w kole w prawą i lewą stronę, obroty w miejscu, obroty w parach, haczyki za prawą i lewą rękę ,chodzenie do środka koła i na zewnątrz, przytup na zakończenie utworu.

8. Relaksacja.

C -dur( część II) Wolfganga Amadeusza Mozarta.

9.Podsumowanie lekcji i pożegnanie.

Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji, krótko omawia realizację założonych celów, chwali każdego ucznia za konkretne umiejętności, które zaobserwował na zajęciach. Lekcja kończy się zaśpiewaniem muzycznego „Do widzenia”.


