Scenariusz zajęć - środowisko, pedagogika, konspekty


Scenariusz zajęć w grupie 6-latków

Czas trwania: 35 minut

Prowadząca: Milena Kaczmarek

Temat: Dbamy o zdrowie i higienę.

Temat do dziennika: Zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami higieny ciała .

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

Uczeń:


Formy pracy:

Metody pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

1. Zajęcia orientacyjno - porządkowe.

2. Wysłuchanie wiersza „ Kiedy rano wstaje”

Kiedy rano wstaję, do łazienki idę
kran odkręcam z ciepła wodą
i dokładnie myję… zęby, twarz i szyję.

Gdy już się ubiorę, to przyczeszę włosy,
by nie sterczał krzywo w górę -
ani jeden kosmyk.

Ręce zawsze czyste mam
o paznokcie krótkie dbam.
Czyste włosy mam i szyję
no bo się dokładnie myję.

Żeby zdrowym zawsze być
trzeba się dokładnie myć.
I pamięta każdy zuch:
w zdrowym ciele zdrowy duch!


Następnie rozmowa na temat wiersza:
- O czym jest wiersz?
- Jakie czynności są wykonywane w wierszu?
- Dlaczego dbanie o higienę jest ważne ?
3. Zabawa „ Zgaduj zgadula”

Pani zadaje dzieciom zagadki. Za każdym razem gdy dziecko zgadnie dany przedmiot Pani przywiesza obrazek na tablicy

1. Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne rączki w czyste zamieni ( mydło)

2. Czasem jest biała, siedzi w tubie, zęby nią czyścić lubię ( pasta do zębów)

3. Duży lub mały jest w każdej łazience. Kiedy skończysz mycie, wytrze Ci ręce ( ręcznik)

4. Na głowie robi porządek powinien być zawsze czysty. Choć zębów ma rządek nie chodzi do dentysty (grzebień).

5. Długa i wąska z krótkimi włoskami, wesoło pląsa pomiędzy zębami

4. zabawa dydaktyczna „ Czarodziejski worek”

               -Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka układa na dywanie : mydło, ręcznik, grzebień,

                lusterko, szczoteczkę do zębów, pastę do zębów,

              Dzieci określają do czego służą te przybory.

               -Nauczycielka chowa przybory do woreczka.

                 Dzieci kolejno wkładają do niego rękę i na podstawie dotyku podają nazwę

                przyboru, a następnie wyjmują pokazując wszystkim w celu sprawdzenia czy się

                nie pomyliły.


5. Zabawa ruchowa „ Znajdź swoją parę”

              Nauczycielka ma w pudełku znaczki z narysowanymi przyborami toaletowymi. Dzieci losują znaczki. Przyklejają sobie do bluzeczki. Poruszają się w rytm muzyki i muszą dobrać się parami : pasta ze szczotką, mydło i ręcznik, grzebień i lusterko,


6. Zabawa w pokazywanie :

             Chętne dziecko pokazuje za pomocą gestów np.: mycie zębów - pozostałe

             dzieci  nazywają tę czynność.

7. Podsumowanie :

Dzieci dostają kartę pracy na której są pokazane czynności np., mycie zębów, czesanie się i przybory ( ręcznik, grzebień). Zadaniem dzieci jest dopasować przybory do czynności .


