konspekt Estry, Podreczniki Oraz Lektury Do Szkoly, prezentacje z chemi, Prezentacje


Konspekt lekcji „ Estry „

Poziom nauczania: gimnazjum

Podręcznik: „Chemia i my”

Cele lekcji:

  1. Dydaktyczno - wychowawcze:

  1. Operacyjne.

Uczeń:

Metody nauczania:

  1. Wiodąca: naprowadzająca - poszukująca

  2. Wspomagająca: problemowa (rodzaj rozumowania: dedukcyjny)

Środki dydaktyczne:

  1. doświadczenie chemiczne,

b) modele kulkowe,

c) prezentacja multimedialna .

Tok lekcji:

  1. Część organizacyjna: sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej (czas: 5 minut)

  2. Część nawiązująca.

Pytania:

c) Część postępująca:

  1. Estry - otrzymywanie i nazewnictwo.

Doświadczenie 1. (Pokaz nauczycielski)

Doświadczenie nr 1. (Pokaz nauczycielski)

Temat: Reakcja kwasu octowego z alkoholem etylowym.

Cel: Zbadanie czy zachodzi reakcja miedzy powyższymi związkami.

Czynności

Obserwacje

Do probówki dodajemy równe ilości alkoholu etylowego i kwasu octowego. Następnie dodajemy kilka kropel stężonego kwasu siarkowego (VI).

Zawartość probówki ogrzewamy do wrzenia.

Pojawia się charakterystyczny (specyficzny) zapach zmywacza do paznokci.

Wnioski: Kwas octowy reaguje z alkoholem etylowym.

0x01 graphic

Wzór ogólny estrów:

0x01 graphic

R- gdzie, jednakowe lub różne grupy węglowodorowe

Nazwy estrów są dwuczłonowe. Pierwszą część nazwy estru tworzymy od nazw zwyczajowych lub systematycznych kwasów, dodając do rdzenia tej nazwy końcówkę -an. Drugą część nazwy estru stanowi nazwa rodnika węglowodorowego, pochodzącego z cząsteczki alkoholu.

  1. Wyjaśnienie mechanizmu reakcji estryfikacji.

Podczas otrzymywania estru w cząsteczce kwasu pęka wiązanie węgiel-tlen, natomiast

w cząsteczce alkoholu pęka wiązanie tlen - wodór.

Cząsteczkę wody tworzy grupa -OH pochodząca z kwasu i atom wodoru pochodzący

z cząsteczki alkoholu. Pozostałe elementy kwasu karboksylowego i alkoholu łączą się tworząc cząsteczkę estru.

0x01 graphic

KWAS + ALKOHOL 0x01 graphic
ESTER + WODA

  1. Właściwości fizyczne estrów.

-Ciecz (estry o mniejszej liczbie atomów węgla),

-Bezbarwne,

-Charakterystyczny zapach,

-Nie rozpuszczające się w wodzie,

-Lotne.

  1. Właściwości chemiczne estrów.

Reakcje hydrolizy:

-hydroliza kwasowa (reakcja odwracalna)

C3H7COOC2H5 + H2O 0x01 graphic
C3H7COOH + C2H5OH

-hydroliza zasadowa (reakcja nieodwracalna)

C3H7COOC2H5 + NaOH 0x01 graphic
CH3COONa + C2H5OH

  1. Występowanie i zastosowanie.

Z estrami praktycznie mamy do czynienia codziennie, ponieważ jest to grupa związków, najliczniejsza i najbardziej rozpowszechniona w przyrodzie.

W przyrodzie estry występują w owocach i kwiatach dając im specyficzny zapach

np.: maślan etylu-zapach ananasa, są także składnikiem substancji zapachowych wydzielanych przez zwierzęta i owady w celu przyciągania partnera.

Wiele estrów charakteryzuje się przyjemnym zapachem, z tego powodu wykorzystuje się je w przemyśle perfumeryjnym i spożywczym jako substancje zapachowe i smakowe. Mają także zastosowanie jako rozpuszczalniki np.: otrzymany octan etylu stosowany jest jako zmywacz do paznokci, w medycynie, w motoryzacji (biopaliwa, oleje syntetyczne).

  1. Część podsumowująca.

- Utwórz wzory estrów. Wstaw właściwe podstawniki alifatyczne miejsca R.

0x01 graphic

R = CH3, C2H5 , C3H7, C8H17, C9H19.

- Uzupełnij równania reakcji estryfikacji. Wstaw odpowiednie wzory we właściwe miejsca. Nazwij substraty i produkty reakcji

CH3OH + ….. 0x01 graphic
CH3COOCH3 + …..

CH3OH + ….. 0x01 graphic
C2H5COOCH3 + …..

C2H5OH + ….. 0x01 graphic
….. +H2O

C3H7OH + ….. 0x01 graphic
….. + H2O

CH3COOC2H5, CH3COOH, C2H5COOCH3, C2H5COOC3H7, C3H7COOC2H5, H2O, C2H5COOH, C2H5OH.

  1. Praca domowa

Ułóż :

- Równania otrzymywania: octanu propylu, mrówczanu metylu, mrówczanu butylu.

- Równania reakcji hydrolizy w środowisku kwaśnym: octanu etylu, maślanu etylu, maślanu propylu.


