NAUCZYCIEL STAŻYSTA - KONSPEKT WF NR 9 (maj `10).
Konspekt lekcji: pływanie.
Prowadzący: mgr Sławomir Król.
l
Temat: Nauczenie pracy ramion do stylu klasycznego
Cele lekcji: Umiejętności : Uczeń potrafi poprawnie wykonać pracę ramion w stylu
. klasycznym , doskonalimy prace nóg w stylu grzbietowym
Zdolności metodyczne : Wytrzymałość i siła ramion
Metody pracy: zadaniowa, ścisła
Wiadomości : Poznanie ćwiczeń kształtujących siłę ramion , postawy odpowiedzialnego
zachowania się na pływalni, pozycja ustalona.
Środki dydaktyczne : Deski do nauki i doskonalenia pływania.
Charakterystyka klasy: pierwszy rok nauki ZSZ, mało zdyscyplinowana, niechętna do zajęć
na basenie i o słabych umiejętnościach pływackich.
Klasa: I A: 23 ćw. Miejsce zajęć: Pływalnia kryta. Termin: dn.10.05.10r. Czas: 45 min
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZNANIE - CZAS I LICZBA POWTÓRZEŃ |
UWAGI OPERACYJNO METODYCZNE |
1. Część wstępna
lądzie i przejście pod prysznic
|
|
12min
5 min
7 min
10 x 10 x
|
Ustawienie uczniów w szeregu, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i strojów sportowych
Ustawienie w rozsypce, prowadzący rozdaje ringo uczniom, zwraca uwagę na prawidłowość wykonania ćwiczeń.
Przypomnienie o myciu całego ciała.
|
II Część główna
Wzmocni mięśnie nóg, rąk, brzucha, poprawi koordynację w wodzie. Doskonali poślizg na grzbiecie i brzuchu
Kraul na grzbiecie.
Praca RR do stylu klasycznego z deską między nogami |
Wykonanie szeregu ćwiczeń wchodząc do wody:
Ustawienie bokiem do przelewu, jedna ręka na przelewie.
Ćw. kształtujące naprzemianstronną pracę nóg na grzbiecie z deską (na biodrach, za głową). Przepłynięcie prawidłowo dwie długości basenu. Przepłynięcie prawidłowe dwie długości basenu.
|
28 min |
Dokładne sformułowanie podanego polecenia
Zwraca uwagę na dokładność wykonania ćwiczeń
Kontroluje prawidłowość wykonanych ćwiczeń w wodzie |
III Część końcowa
Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe |
Ćwiczący trzymając się krawędzi basenu wykonują zanurzenie głowy pod wodę z długim wydechem powietrza.
Wyjście z wody - przeliczenie ćwiczących, podsumowanie zajęć, wyróżnienie uczniów aktywnych i dobrze wykonujących ćwiczenia.
|
5 min
2 min
3 min |
Zwrócić uwagę na prawidłowość wykonania ćwiczenia oddechowego - uspokajającego (szybki głęboki wdech powietrza ustami nad wodą, oczy otwarte, długi wydech powietrza nosem pod wodą)
Zbiórka w szeregu.
|