KONSPEKT 11.09.09, Studia, praktyki (konspekty), w szkole


Chełmża, dnia 11.09.2009

Katarzyna Płatek

KONSPEKT ZAJĘĆ CAŁODZIENNYCH

Blok tematyczny: Nasze zainteresowania.

Temat dnia: Prezentacja własnych zainteresowań. Wprowadzenie liter ,,a”, ,,A”. Rozróżnianie kształtów i nazywanie figur geometrycznych.

Cele operacyjne:

- dziecko umie koncentrować uwagę na zapamiętywaniu wrażeń słuchowych, potrafi słuchać tekstów czytanych przez nauczyciela,

- umie wypowiadać się na temat wysłuchanego tekstu,

- wyodrębnia głoskę ,,a” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,

- potrafi układać zdania do ilustracji,

- umie wyszukiwać przedmioty o określonych cechach,

- potrafi opowiedzieć o własnych zainteresowaniach,

- rozpoznaje figury geometryczne: trójkąty, koła, kwadraty, prostokąty

Metody nauczania:

- słowna - pogadanka,

- praktyczne - ćwiczenia

Formy pracy:

- indywidualna,

- grupowa

Środki dydaktyczne:

- album,

- kredki,

- pisaki,

- figury geometryczne

L.p.

Przebieg zajęć

Kierunek aktywności

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

Powitanie uczniów, czynności organizacyjno-porządkowe, przygotowanie do zajęć.

Wprowadzenie do tematyki dnia aktywności. Nauczycielka pokazuje uczniom album do zdjęć i zadaje pytania: Co to jest? Do czego służy oraz co możemy w nim przechowywać? itd. Następnie mówi dzieciom, że przyniosła ze sobą album, ponieważ lubi robić zdjęcia, jednocześnie zachęca dzieci do tego, aby powiedziały, jakie są ich zainteresowania.

Nauczyciel odczytuje tekst z podręcznika pod tytułem ,,Albumy”- pogadanka o albumach, zdjęciach.

Wprowadzenie liter ,,a”, ,,A” na podstawie wyrazu ,,album”- podzielenie go na sylaby, głosowanie, wyróżnienie głoski ,,a”(nagłos, wygłos), utworzenie modeli głoskowych tych wyrazów z kartoników. Wyszukiwanie na ilustracji w podręczniku i w otoczeniu przedmiotów, w których nazwach głoska ,,a” jest w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Zastanowienie się, czy w którymś z imion uczniów jest głoska ,,a”.

Zapoznanie dzieci z wielką i małą literą ,,a” oraz literą pisaną i drukowaną.

Przygotowanie do pisania liter ,,a”, ,,A”. Wykonanie ćwiczeń grafomotorycznych-pisanie liter w powietrzu, na ławce, na plecach koleżanki itd.

Powieszenie na tablicy różnych figur geometrycznych (trójkąt, kwadrat, koło, prostokąt). Uczniowie zgadują co to za figury. Następnie nauczyciel opisuje wygląd tych figur i ich cechy charakterystyczne, np. kwadrat ma wszystkie boki równe, a trójkąt ma 3 boki i nie muszą one być różnej długości.

Odczytanie dzieciom wiersza Danuty Wawiłow pt. ,,Trójkątna bajka” . Dzieci wychwytują występujące w wierszu kształty i adekwatnie do nich podnoszą do góry kartonik w kształcie koła lub trójkąta.

Wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów w kształcie poznanych figur (zegar, drzwi, ramka).

Uczniowie wyciągają z piórnika swoje pisaki i kredki-układają z nich trójkąty, koła, prostokąty i kwadraty.

Podsumowanie zajęć, ocena aktywności uczniów.

Na ostatniej godzinie lekcyjnej wszyscy udajemy się na boisko - zabawa dowolna (skakanki, piłki itd.).

Edu. polonistyczna

Edu. matematyczna

Edu. ruchowa


