Przesiąknięci Chrystusem – znaczenie chrześcijaństwa dla świata, religia szkoła podstawowa, konspekty katechez, kl VI


Konspekt katechezy kl VI

Temat: Przesiąknięci Chrystusem - znaczenie chrześcijaństwa dla świata.

Cel główny: utrwalenie materiału z działu „Jesteśmy włączeni w dziedzictwo”; uświadomienie uczniom znaczenia i obecności chrześcijaństwa w naszym życiu; zachęta do stawania się dobrym uczniem Chrystusa.

Cele operacyjne:

Uczeń: wie: zna wiadomości z rozdziału Jesteśmy włączeni w dziedzictwo

Rozumie: znaczenie chrześcijaństwa dla naszego życia; rozumie, że każdy uczeń Chrystusa powinien aktywnie uczestniczyć w tworzeniu lepszego świata

Potrafi: wskazać zadania chrześcijan, opisać świat bez chrześcijaństwa i świat pełen zasad Ewangelii, znaleźć prawdziwe i błędne wiadomości w podanych ćwiczeniach

Metody: prawda - fałsz, odnajdywanie błędów w zdaniach, analiza tekstów, tworzenie plakatu wyobraźni

Środki: fragmenty tekstów RM 11, List 11, LE 25, arkusz szarego papieru, mazaki

Część wstępna:

- Redemptoris misio nr 11

- Miesięcznik List nr 11

- Kazimierz Wojtowicz, Przypiski

- cytat św. Brata Alberta Chmielowskiego

- Laborem Exercens 25

Pytanie do pracy w grupach: Co jest zadaniem chrześcijan? Dlaczego chrześcijanie są obecni w różnych dziedzinach życia społecznego?

Powinny paść następujące odpowiedzi:

- świadczenie o wierze w Jezusa Chrystusa

- wprowadzanie pokoju między ludźmi

- kierowanie się w życiu zasadami chrześcijańskimi

- odkrywać nowe możliwości nauki

- uczestniczyć w dziele swego Stwórcy przez rozwijanie talentów i ulepszanie świata

- czynić dobro, by nasze ręce przed Bogiem nie były puste

- być dobrym jak chleb dla każdego człowieka

Rozwinięcie:

Na kilku poprzednich katechezach rozmawialiśmy o tym, jak i dlaczego rozwijało się chrześcijaństwo i jaki był wkład chrześcijan w tworzenie się kultury w Europie. Powtórzymy sobie teraz wiadomości z tych katechez.

Ćw. 1 - znajdź błędy w zdaniu:

  1. Cesarz Aleksander Macedoński wydał edykt mediolański, w którym uznał chrześcijaństwo za oficjalną religię.

  2. Polska przyjęła chrzest w roku 968.

  3. Królem Polski w momencie przyjęcia chrztu był Mieszko I.

  4. Św. Paweł zawsze był wiernym naśladowcą Chrystusa.

  5. Św. Maksymilian Kolbe oddał swoje życie za swego współwięźnia w obozie koncentracyjnym Dachau.

  6. Św. Wojciech - patron Polski - głosił Ewangelię w Hiszpanii.

  7. Katakumby to nadziemne cmentarze, które znajdują się w Holandii.

  8. Drzwi Gnieźnieńskie znajdują się w Krakowie.

  9. Pismo Święte na język łaciński przetłumaczył św. Augustyn.

  10. Św. Paweł głosząc Słowo Boże odbył pięć podróży misyjnych.

Ćw. 2

O co chodzi?

Na arkuszu szarego papieru wypisuję:

  1. O jakie wydarzenie chodzi?

  1. O jaki rzeczownik chodzi?

  1. O jaką postać chodzi?

Uczniowie dopisują na arkuszu o co lub o kogo chodzi.

Ćw. 3 Prawda czy fałsz?

  1. Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną religią na świecie. - P

  2. Po raz pierwszy uczniów Chrystusa nazwano chrześcijanami w Antiochii. - P

  3. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie powstały żadne wytwory kultury. - F

  4. Katakumby były miejscem schronienia dla prześladowanych chrześcijan - F

  5. Cesarz Konstantyn Wielki w 314 roku wydał edykt mediolański, w którym uznał chrześcijaństwo za oficjalną religię. - P

  6. Chrześcijanie nie głosili Słowa Bożego, bo uważali, że Chrystus sam to uczyni. - F

  7. Duchownymi, którzy uczyli ludzi pracy na roli, kierowała chęć zysku. - F

  8. Wiara jest sprawą prywatną i chrześcijanie nie powinni brać udziału w życiu społecznym ani angażować się w ulepszanie świata przez wartości chrześcijańskie. - F

  9. Każdy z nas może na różne sposoby głosić Ewangelię. - P

  10. Męczennik to człowiek, który stracił życie bo nie wyparł się wiary w Chrystusa i głosił prawdę zgodną z Ewangelią. - P

Ćw. 4 : Pomyślcie. Jakie wytwory związane z kulturą chrześcijańską znajdują się w naszym mieście? Jakie inicjatywy są podejmowane, by służyć ludziom potrzebującym?

Podsumowanie: Spróbujcie sobie teraz wyobrazić świat bez chrześcijaństwa, jak by wyglądał? - uczniowie pracując w grupach tworzą mapę wyobraźni pt:

Gr 1 Nasze życie bez chrześcijaństwa - prezentacja prac. ( uczniowie mają wskazać takie obszary, jak: brak np. kościołów, świąt, brak zasad związanych z chrześcijaństwem, brak wigilii, cmentarzy, brak wzorów do naśladowania - święci, brak obrazów, uniwersytetów…)

Gr 2 Jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy chrześcijanie zaczęli uczciwie przestrzegać zasad nauki Jezusa Chrystusa?

Praca domowa:

Chrześcijanie pierwszych wieków na różne sposoby dawali świadectwo swej wiary i miłości do Chrystusa. Niektórzy nawet do tego stopnia, że za wiarę ponieśli śmierć. W jaki sposób Ty sam możesz dawać świadectwo tego, że jesteś uczniem Chrystusa i chcesz być coraz bliżej Niego?

Opracowała: Renata Jarosik

Teksty do pracy

„Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.”

Św. Brat Albert Chmielowski

„Na Boskim Sądzie zjawia się pewien człowiek i wyznaje dobrodusznie:

- Oto, Panie, zachowywałem wszystkie Twoje prawa, nie uczyniłem nic złego, żadnej niesprawiedliwości i żadnego przestępstwa. Panie, moje ręce są czyste.

- To prawda, odpowiedział Najwyższy Sędzia - tylko, niestety są puste.”

Kazimierz Wojtowicz

„Bardzo głęboko wpisana jest w Słowo Bożego Objawienia ta podstawowa prawda, że człowiek, stworzony na obraz Boga, przez swoją pracę uczestniczy w dziele swego Stwórcy i na miarę swoich ludzkich możliwości poniekąd dalej je rozwija i dopełnia, postępując wciąż naprzód w odsłanianiu ukrytych w całym stworzeniu wartości i zasobów.”

Encyklika Laborem Exercens nr 25

„Znany polityk, Aleksander Hall tak wypowiedział się na temat swojego ulubionego świętego: Jestem człowiekiem zajmującym się polityką, a więc moim ulubionym świętym jest świety polityk. Jest nim Ludwik IX, świety król francuski, kanonizowany w 1291r. Był to człowiek, który zapewnił sobie wielki prestiż wśród monarchów europejskich. Prestiż ze względu na to, że starał się urzeczywistnić ideał królestwa kierującego się zasadami sprawiedliwości, że starał się wprowadzić pokój między narodami chrześcijańskimi zgodnie ze wskazaniami Ewangelii. Był człowiekiem bardzo głębokiej wiary, umartwiającym się, spędzającym dużo czasu na modlitwie.”

Miesięcznik List 11

„Mówimy z Pawłem: <Nie wstydzę się Ewangelii, jest ona bowiem mocą Bożą, ku zbudowaniu dla każdego wierzącego> (Rz 1, 16). Chrześcijańscy męczennicy wszystkich czasów - również naszych - oddali i nadal oddają życie, by świadczyć wobec ludzi o tej wierze, przekonani, że każdy człowiek potrzebuje Chrystusa, który zwyciężył grzech i śmierć i pojednał ludzi z Bogiem.”

Encyklika Redemptoris Misio 11

Jakie zadania mają chrześcijanie i dlaczego są obecni w tworzeniu życia społeczno - kulturalnego?


