Przyklad 3, Filologia polska z wiedzą o kulturze, II rok, Dydaktyka WOK


SCENARIUSZ LEKCJI WIEDZY O KULTURZE

CZAS: 45 MIN

Temat lekcji: Między tym, co ważne a ważniejsze, czyli jak realizacja marzeń wpływa na nasz system wartości? - animacja „Kinematograf” Tomasza Bagińskiego.

Cele lekcji:

uczeń powinien:

Metody i formy pracy:

Materiały pomocnicze:

Przebieg lekcji:

  1. Nauczyciel podaje temat lekcji.

  1. Zapoznaje uczniów z biografią reżysera Tomasza Bagińskiego (załącznik nr 1).

  1. Prosi uczniów o wytłumaczenie słów: animacja oraz film krótkometrażowy, a następnie przytacza definicję słownikową.

  1. Poprzedzając projekcję filmu „Kinematograf”, słowem wstępu nauczyciel przytacza jego opis (załącznik nr 2).

  2. Projekcja animacji „Kinematograf” (http://www.youtube.com/watch?v=NL6MHQuIuk4).

  3. Nauczyciel, po obejrzeniu dzieła pyta się uczniów jakie wrażenie wywarł na nich film.

  4. Zadaje pytania skłaniające do dyskusji.

Np. Czy marzenia są złe? Czy podążając za marzeniami, zatracamy się w nich, zapominając o otaczającym nas świecie? Czy potrafimy realizować marzenia, tak aby nie pozwolić im zawładnąć naszym życiem? Czy realizacja marzeń musi odbywać się kosztem podstawowych wartości, szczęścia osobistego? Jak je realizować, by nie zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości? Jak powinna wyglądać droga do osiągnięcia celu?

  1. Na zakończenie zajęć, nauczyciel zadaje pracę domową - odpowiedzieć pisemnie na pytanie zawarte w temacie lekcji, na minimum 200 słów.

Załączniki:

1. Biografia Tomasza Bagińskiego.

Tomasz Bagiński (ur. 10stycznia 1976 w Białymstoku) - polski rysownik, animator, reżyser. Jest artystą samoukiem. Studiował architekturę na Politechnice w Warszawie, którą porzucił po trzech latach dla robienia filmów. Nominowany w 2002 roku do Oscara w kategorii: krótki film animowany Katedra.

Twórczość:

Jego pierwszy studencki film Rain, wygrał kilka lokalnych nagród i stał się przepustką do firmy Platige Image, gdzie zajmuje stanowisko dyrektora kreatywnego. Między 1999 i 2002 pracował nad swoim debiutem krótkometrażowym Katedrą, która w 2002 roku zdobyła główną nagrodę na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH, a rok później nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany.

W 2004 roku zrealizował swój drugi film krótkometrażowy Sztuka spadania. W 2005 roku zdobył kolejną nagrodę na festiwalu SIGGRAPH, tym samym stając się jedynym w historii festiwalu twórcą, który otrzymał dwie główne nagrody.

Jest autorem okładek do wszystkich książek Jacka Dukaja, w tym do powieści zatytułowanej Lód.

Poza realizacją swoich autorskich projektów pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby produkcji reklamowych i kinowych. Ma także na swoim koncie wiele publikacji w gazetach branżowych na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Chiny i Japonię.

Jest twórcą krótkometrażowej animacji Made in China. Została ona przygotowana na zlecenie Reporterów bez Granic i miała zostać upubliczniona w kwietniu 2008, jednak Reporterzy wciąż ją odwlekają.

Filmografia:

  1. Opis filmu:

Kinematograf został wyreżyserowany w 2009 r., na podstawie komiksu Mateusza Skutnika z albumu Rewolucje: Monochrom.

Francis, skromny miejski urzędnik i wynalazca samouk miał - wydawałoby się - wszystko. Wielki dom w małym mieście, dużo wolnego czasu i kochającą żonę. Niestety miał też obsesję na punkcie wynalazków. Najnowszy wynalazek Francisa miał być rewolucją. Miał zmienić świat, rozpocząć nową epokę. Francis był perfekcjonistą więc cyzelował każdy jego element, każdy detal z precyzją spotykaną tylko u geniuszy i szaleńców. Nazwał swój wynalazek kinematografem. Francis, wierzył, że kiedy ukończy pracę będzie szczęśliwy. Zapomniał tylko, że żadne szczęście nie trwa wiecznie.


