SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat: Zimą wokoło jest wesoło.
Wiek dzieci: 6-latki
Cele:
- integracja dzieci i rodziców,
- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,
- kształtowanie umiejętności współpracy w zespole,
- wyzwalanie i rozwijanie próżnych sposobów twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej, plastycznej),
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania prostych działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 1- 10,
- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo - słuchowej wyrazów,
- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej,
- uogólnianie i rozwijanie twórczego myślenia przy rozwiązywaniu zagadek.
Pomoce: wizytówki w kształcie gwiazdek, biała kulka z krepiny, kartoniki z napisami TAK i NIE, karteczki ze zdaniami o tematyce zimowej (prawda - fałsz), kaseta z nagraniami muzycznymi, obrazki o tematyce zimowej (puzzle), rozsypanka sylabowa, koperty oznaczone cyframi z ukrytymi zagadkami, koperty oznaczone literami, losy z literami, niebieskie kartony, biała farba plakatowa.
Przebieg zajęcia
1. Zaproszenie do sali przybyłych gości - rodzice przy wejściu wybierają dla siebie wizytówkę w kształcie gwiazdki i wpisują na niej swoje imię.
2. Zaproszenie rodziców do zabawy:
„Serdecznie Was witamy i do wspólnej zabawy zapraszamy”.
3. Powitanie uczestników spotkania w kręgu:
„Witam wszystkich, którzy lubią zimę.”
„Witam wszystkich, którzy mieli dziś na sobie czapki.”
„Witam wszystkich, którzy lubią zabawy na śniegu.”
„Witam wszystkich, którzy lubią śmiech i dobrą zabawę.”
4. Dopełnianie zdania - uczestnicy siedzą w kręgu, podają sobie „śnieżynkę” i kolejno kończą zdanie: „Gdy mówię zima, to myślę o … .”
5. Zabawa rytmiczna na rozgrzanie się - uczestnicy rytmicznie powtarzają za prowadzącą słowa i gesty:
„Ta - ram - tam - tam! (uderzenie rękoma 3 razy o uda)
O gili - gili - gili! (łaskotanie partnerów po obu stronach)
O jej! O jej! (klaśnięcie 3 razy nad głową)
Ta - ram - tam - tam! (uderzenie rękoma 3 razy o uda)
O jej! O jej! (klaśnięcie 3 razy nad głową)
O gili - gili - gili! (łaskotanie partnerów po obu stronach)
Ta - ram - tam - tam! (uderzenie rękoma 3 razy o uda)
6. Zabawa „Prawda - fałsz”
Rodzice otrzymują karteczki z napisanymi zdaniami, których jedne są prawdziwe, a inne fałszywe. Dzieci otrzymują kartoniki z napisami TAK, NIE. Jeśli zdanie odczytane przez rodzica jest prawdziwe, to dzieci podnoszą do góry kartonik z napisem TAK, jeżeli zdanie jest fałszywe - z napisem NIE.
Propozycje zdań
· Zima to pora roku, która następuje po lecie.
· Po zimie biegamy boso po łące.
· Zimą z nieba pada oranżada.
· W temperaturze poniżej 0o woda zamarza.
· Na zimę przylatują do nas bociany.
· Śnieg jest koloru różowego.
· Niedźwiedź zimą zasypia w głęboki sen.
· Przysmakiem sikorek jest słoninka.
· Adam Małysz to mistrz Polski w skokach narciarskich.
· Paśnik - to miejsce, w którym leśnicy zimą zostawiają zwierzętom pożywienie.
· Na zimę przylatują do nas gile.
· Wiewiórki na zimę w swojej dziupli gromadzą rodzynki.
· Zimą zbieramy w lesie grzyby.
7. Zabawa ruchowa „Śnieżyca”
Dzieci i rodzice stoją w kole. Osoba prowadząca wywołuje kolory wizytówek. Wywołane osoby wykonują wcześniej ustalony ruch:
- gwiazdki żółte - klaszczą w dłonie,
- gwiazdki srebrne - klaszczą dłońmi o uda,
- gwiazdki niebieskie - podskakują do góry,
- gwiazdki białe - tupią nogami.
Na hasło „śnieżyca” wszyscy uczestnicy zabawy zamieniają się miejscami.
8. Zabawa „Podaj odpowiedź”
W różnych miejscach sali umieszczone są koperty oznaczone cyframi 1 - 6, znajdują się w nich teksty zagadek:
- dzieci rozwiązują działanie matematyczne lub krótkie zadanie tekstowe i przynoszą odpowiednią kopertę jednemu z rodziców,
- rodzic odczytuje zagadkę,
- dzieci po odgadnięciu zagadki, dzielą wyraz na sylaby, głoski lub wyodrębniają głoskę w na głosie i wygłosie.
9. Taniec integracyjny „Śnieżek”
Uczestnicy spotkania przy muzyce naśladują ruchy pokazane przez nauczycielkę.
„Pada śnieg. (rękami naśladujemy opadanie płatków śniegu)
Wieje wiatr. (podniesienie rąk do góry i pokazanie jak wieje wiatr)
Błyskawica, grzmot. (klaśnięcie, tupnięcie)
Błyskawica, grzmot. (klaśnięcie, tupnięcie)
Słońce.” (rozchylamy ręce nad głową)
10. Praca w grupach
Podział dzieci na 5 zespołów. Każdy zespół wybiera swojego przedstawiciela. W różnych miejscach sali umieszczone są koperty z zadaniami. Przedstawiciel grupy losuje los z literą i odszukuje koperty z taką samą literą, np. wylosuje literę A, to szuka koperty oznaczonej literą A.
W kopertach ukryte są puzzle (pocięty obrazek o tematyce zimowej) i rozsypana sylabowa (podpis do obrazka).
Każda grupa układa swój obrazek, a potem zdanie z rozsypanki sylabowej.
Przedstawiciele grup odczytują ułożone zdania.
11. Zabawa rytmiczna
Dzieci i rodzice wypowiadają słowa: „Hu, hu, ha, hu, hu, ha, nasza zima nie jest zła” cicho, głośno albo umiarkowanie - w zależności od położenia ręki nauczycielki (u góry, na dole, przed sobą).
12. Wspólne zaśpiewanie piosenki „My się zimy nie boimy”.
13. Relaksacja z recytacją wiersza Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka”.
Zaproszenie do koła i zaproponowanie uczestnikom wzajemnego masażu pleców.
„Świeci gwiazdka. (rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków,
promieniście)
Gwiazdek sto. (stukanie opuszkami palców po całych plecach)
Skaczą dzieci. (dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada)
Hop, hop, hop!
Tu choinka. (palcami rysują choinkę od góry do dołu)
Tam choinka.
A tu uśmiechnięta (zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do
minka. drugiego boku)
W białym śniegu (dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)
Suną sanki (energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry
A w tych sankach na dół)
Dwa bałwanki (wszystkie palce złączone w „dzióbek” wystukują kółka)
14. Określenie nastroju - każdy uczestnik kolejno z wyciągniętym kciukiem skierowanym do góry lub do dołu (w zależności od nastroju) głośno mówi „ZOOM”. Na koniec wszyscy wykrzykują „ZOOM”.
15. Praca plastyczna
Dzieci dobierają się w pary i przy stolikach białą farbą plakatową na niebieskich brystolach malują obraz przedstawiający zimowy krajobraz.
16. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach.