SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONY

W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH

„KROPECZKI”

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Zwierzęta żyjące w zoo.”

TEMAT ZAJĘĆ: „Jakie zwierzęta żyją w zoo.”

Prowadząca: Joanna Matysiak Pietrucha

Cele :

Metody pracy: obserwacja, pokaz, rozmowa, praktycznego działania

Formy pracy: indywidualna i grupowa,

Środki dydaktyczne i pomoce: zdjęcia zwierząt, płyta CD, gazety, blok, kartoniki z nazwami zwierząt, kołatka,

książki Wesoła szkoła sześciolatka cz.5, s. 6

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. POWITANIE- „Iskierka przyjaźni”

  2. Śpiewnie piosenki pt: „Zabawkowe zoo”

  3. Krótkie wprowadzenie do zajęć, przypomnienie o czym mówiliśmy na ostatnich zajęciach, nad czym dzieci miały zastanowić się w domu, zapytać rodziców(Dlaczego te zwierzęta żyją w zoo?)

  4. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach egzotycznych, zestawianie ilustracji z nazwą zwierzęcia,

  1. ETIUDKI PANTOMIMICZNE- przedstawienie wybranego zwierzęcia gestem, głosem, ruchem.

Dzieci przy dźwiękach kołatki maszerują po kole, podczas przerwy w grze naśladują zwierzęta, których nazwy podał N.

  1. ZABAWA „TAŃCZĄCE WYRAZY”- dzieci dostają kartoniki z nazwami zwierząt, odczytują je. N. włącza muzykę, a dzieci w kole kolejno podają sobie kartoniki z wyrazami. Podczas przerwy w muzyce dzieci odczytują wyrazy z kartoników , które mają wtedy w dłoniach. Zabawę powtarzamy kilka razy.

  2. Układanie nazw zwierząt z sylab i dobieranie ich do obrazków.

  1. Rozwiązywanie rebusów.

  1. ZAJĘCIA PLASTYCZNE-ekspresja twórcza:

„Obrazki zwierząt”

- dzieci z wydzieranych kawałków gazety układają i przyklejają na kartce z bloku wymyślone przez siebie zwierzę,

-sprzątanie miejsca pracy,

- omówienie i wystawa prac,

  1. Podziękowanie za zajęcia.

WPIS DO DZIENNIKA:

- Dziecko rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące w zoo.

-Dziecko potrafi zestawić rysunki zwierząt z zagadkami i ich nazwami, odczytuje globalnie wyrazy-nazwy zwierząt,

-Dziecko układa z podanych sylab nazwy zwierząt, potrafi rozwiązać rebus,

-Dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę pt. „ZABAWKOWE ZOO”

-Dziecko potrafi gestem , ruchem i głosem przedstawić wybrane zwierzęta-pantomima.

-Dziecko chętnie i z wyobraźnią wykonuje prace plastyczną „Obrazki zwierząt”.

