Scenariusz zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy z uczniami niepełnosprawnymi w stopniu lekkim w klasie II

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy z uczniami niepełnosprawnymi w stopniu lekkim w klasie II.

Temat ośrodka tygodniowego: W świecie zwierząt .

Temat ośrodka dziennego: Poznajemy zwierzęta z wiejskiego podwórka.

Czas trwania zajęć: 3 godziny lekcyjne



Cel główny: Poznanie zwierząt hodowanych na wsi.

Cele szczególowe:

uczeń:

- zna zwierzęta hodowane na wsi i korzyści płynące z ich hodowli

-potrafi wyodrębniać zbiory

- sprawnie przelicza elementy w zbiorze

- wskazuje w otoczeniu wyroby i produkty pochodzenia zwierzęcego

- rozwiązuje zagadki o zwierzętach

- naśladuje w zabawie ruchy i głosy zwierząt

- rozwiązuje zadania tekstowe na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20

- efektywnie współdziała w grupie



Metody: słowna – rozmowa, pogadanka, praca z tekstem,

czynnościowa – zadania stawiane do wykonania,

elementy dramy, oglądowa – pokaz, obserwacja.



Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa.

Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracja wiejskiego podwórka, rysunki zwierząt, puzzle obrazkowe, kaseta z nagranymi odgłosami zwierząt, ilustracje przedstawiające zwierzęta hodowane na wsi, różne produkty pochodzenia zwierzęcego,

Przebieg zajęć:

1. Zajęcia wstępne:

- powitanie dzieci ,

- przypięcie na tablicy karteczek z obecnością, podanie imion obecnych uczniów;

- zapisanie przez uczniów daty - ustalenie pojęcia roku, miesiąca, tygodnia;

- omówienie stanu pogody – zapis za pomocą symbolu graficznego ;

- ustalenie tematu zajęć.

2. Wysłuchanie nagranych na kasecie dźwięków i rozpoznawanie głosów zwierząt (kot, pies, kogut, krowa, koza). Ustalenie, że takie dźwięki można usłyszeć na wiejskim podwórku



3. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach hodowanych na wsi.

-Nauczyciel mówi zagadki, uczniowie odgadują.

-Dziecko, które odgadnie zagadkę, wybiera ilustrację oraz kartonik z

nazwą i przypina na tablicy.



Zagadki:

*Chodzi po podwórku,

Woła: „Kukuryku”,

On i jego przyjaciele,

Mieszkają w kurniku.

(kogut)

*Bawię się w błocie

Krzyczę: „Kwiku, kwiku”.

Mieszkam w chlewiku ....

(świnia)



*Dwa rogi, ogon mam.

Zdrowe mleko daję wam.

(krowa)



*Mam korali duży sznur.

Wołam głośno: „gul, gul, gul”.

(indyk)



*Często wołam: me, me, me.

Czy ktoś wełnę moją chce?

( owca)



*Ciężko pracuję na wsi cały dzień.

Odpoczywam w stajni i nie

jestem leń.

(koń)



*Chodzę gęsiego, białe piórka mam

I po swojemu tak sobie gęgam.

(gęś)





* Zjadam marchewki oraz świeżą trawę,

Małe dzieci lubią ze mną zabawę.

(królik)



*Gdy chodzi, to się kiwa,

Za to w wodzie dobrze pływa.

( kaczka)

*Gdaczę sobie: ko, ko, ko,

Na śniadanie dam ci jajko.

(kura)



4.Czytanie wiersza Na wiejskim podwórku
A. Kubiak



W każdej wiejskiej zagrodzie
można spotkać tam co dzień
czworonogi i przeróżne ptaki.
Łażą, kłapiąc łapkami
kacze pary z kaczkami
oraz kury chroniące kurczaki.

Przy chlewiku, gdzie błoto
Widać z jaką ochotą
taplają się w nim prosięta.
Mama - suczka łaciata
wciąż przegania kociaka,
by zostawił w spokoju szczenięta.

Dobrze, że wśród gromady
kogut nie szuka zwady,
tylko dumnie przechadza się wkoło.
I choć krzyku tu wiele
w dni powszednie, w niedzielę
na podwórku jest bardzo wesoło.



5. Rozmowa o zwierzętach


W jakim domu piesek się chowa?
Kto mieszka w stajni?, a kto w kurniku?
Kto robi muu , a kto kukuryku?
-Jakie zwierzęta można spotkać w zagrodzie?
-Jak nazywa się domek kur , kaczek i gęsi?
Kto mieszka w stajni?
A kto w oborze?.

6. Zabawa ruchowa „Dobierzmy się w pary”.

a) Nauczyciel wręcza dzieciom kartki z nazwami dorosłych zwierząt i ich dzieci. Uczniowie rozbiegają się po klasie. Na polecenie „Dobierzcie się w pary” – „mamy” biegną do swoich „dzieci” i odwrotnie. Dzieci zamieniają się kartonikami i powtarzają zabawę.

7. Układanie puzzli przedstawiających zwierzęta. (załącznik nr.1)

8. Rozwiązywanie zadań tekstowych na dodawanie i odejmowanie oraz mnożenia w zakresie 20 (załącznik nr2)

- Indywidualne rozwiązywanie zadań .

- Analiza i ocena poprawności przez chętne dzieci.

9. Rozpoznawanie produktów pochodzenia zwierzęcego różnymi zmysłami – zabawa „Zgadnij – co to jest?”.

- Nauczyciel stawia na ławce karton z różnymi produktami pochodzenia zwierzęcego: sweter, kłębek wełny, ser, jajko, mleko, szynka, pasek, pędzel, masło,

10. Określenie korzyści, jakie przynosi ludziom hodowla zwierząt (załącznik nr 3).

każde dziecko łączy strzałką produkt ze zwierzęciem od którego on pochodzi.

III. Podsumowanie zajęć

1. Utrwalenie wiadomości i umiejętności zdobytych podczas zajęć - rozmowa

2. Ocena zajęć.

- Kończenie zdań przez chętne dzieci:

3. Pożegnanie zabawą ruchową „Zwierzęta do zagrody”.

- Dzieci układają ze skakanek zagrody dla zwierząt w kształcie koła, kwadratu i trójkąta

- Nauczyciel rozdaje dzieciom szarfy w trzech kolorach z objaśnieniem, że kolor zielony oznacza krowy, kolor niebieski konie, kolor czerwony to owce.

- Dzieci rozbiegają się po klasie. Na sygnał „zwierzęta do zagrody” dzieci muszą trafić do

odpowiednich zagród np. krowy do kwadratów itd.

- Jeżeli jakieś dziecko nie trafi do odpowiedniej zagrody, odpada z gry.





















































ZAŁĄCZNIK NR 1

Wzory puzlii































ZAŁĄCZNIK NR 2

Rozwiąż zadania

Zad.1

W dwóch zagrodach było po 6 kaczek.


Ile było kaczek w obu zagrodach razem?



Odpowiedź: Razem było ......... kaczek.





Zad. 2. W kurniku było 9 kur i 7 kaczek. Ile było ptaków?



Obliczenie: …………………………………………………………



Odp.: ………………………………………………………………..



Zad. 3 Po podwórku biegało 5 kur, 4 kaczki i 6 gęsi. Ile ptaków biegało po podwórku?









Obliczenie: …………………………………………………………….

Zad. 4 W stajni było 12 koni. Na pastwisko wyprowadzono 5 koni. Ile koni zostało w stajni?


Obliczenie: ………………………………………………………………..


Odp.: ……………………………………………………………………….














































Załącznik nr 3

