Konspekt lekcji z informatyki klasa 1v2v3 Gimnazjum
Temat: Zaprezentujmy się na lekcjach.
Praca metodą projektów, przygotowanie referatu z konkretnej dziedziny w postaci prezentacji komputerowej. Przedstawienie referatu na lekcji i jego ocena.
Uczniowie już są po podstawowym kursie obsługi programu MS PowerPoint, praca podsumowująca, najlepiej gdy mają wiedze z innych przedmiotów bądź własnego doświadczenia, na temat zagadnień dotyczących ich tematu pracy (Historia, Geografia)
metoda praktyczna, praca samodzielna, elementy pracy w grupach.
Czas: 2v3 jednostki lekcyjne
Cel ogólny: umiejętność poprawnego zaprezentowania siebie i danego problemu
Uczeń:
podejmuje się rozwiązania utworzenia prezentacji
analizuje informacje i stosuje je w prezentacji
stosuje wiedzę zintegrowaną do prezentacji
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi skonstruować plan prezentacji
rozumie pojęcie prezentacji,
zna podstawowe funkcje programu MS Power Point,
wyszukuje treści związane z problemem w internecie,
umie zredagować poprawna bibliografie,
poprawnie konstruuje poszczególne slajdy,
potrafi sporządzić wypowiedz na temat utworzonej prezentacji
zna podstawowe narzędzia w programie MS PowerPoint
Cele wychowawcze:
organizacja wypowiedzi
samoocena i ocena koleżeńska,
korzyści wynikające z poprawnej prezentacji
Środki dydaktyczne:
komputer, projektor, program MS Power Point
Przebieg lekcji
1. Przywitanie, (1 min)
Wprowadzenie do tematu:
Dziś wykonamy prezentacje w PowerPoincie na różne tematy a potem będziemy je prezentować przed całą klasą. Teraz proszę spojrzeć na wyświetlane slajdy. (1 min)
3. Nauczyciel wyświetla prezentacje i omawia (czyta i ew. wyjaśnia) każdy slajd (5min)
4. Nauczyciel dokładnie mówi jak ma wyglądać bibliografia (rzecz nowa) (2-3min)
5. Przydział tematów po kolei po numerze stanowiska (2min)
6. Uczniowie zabierają się do pracy (do końca)
7. Nauczyciel w razie jakichś problemów pomaga uczniom w ich rozwiązaniu
~w chwili wolnej sprawdza obecność
„Kolejna lekcja”
Przywitanie i sprawdzenie obecności (3min)
Parę minut na ewentualne dokończenie pracy (do 10 minut) (do10min)
Każda grupa prezentuje swoją prace (prezentacje) przy użyciu rzutnika mult.(do konca)
Nauczyciel po każdej wypowiedzi ocenia prezentacje czy spełnia wymogi
Nauczyciel wraz z kolegami z klasy wystawia ocenę z zaprezentowania swojej pracy
(gdy braknie czasu to na następnej lekcji uczniowie dokańczają wypowiedzi)
13. Podziękowanie za lekcje, posprzątanie pracowni, wylogowanie się.
Opracował:
I. Dla uczniów zdolniejszych:
Spis treści
Aktywne hiperłącza
II. Na ocenę celującą w domu:
Prezentacja o swojej miejscowości (12-15 slajdów tematycznych) zawierająca podobne składniki co przerabiana na lekcji. Dodatkowo muzykę bądź film.
Tematy prac:
1) wynalazki czasów starożytnych,
2) wynalazki średniowiecza,
3) wynalazki XX wieku,
4) Ojcowski Park Narodowy,
5) Tatrzański Park Narodowy,
6) Tatry,
7) Sudety,
8) Beskidy,
9) Zamek Królewski na Wawelu,
10) Łazienki Królewskie w Warszawie,
11) Kraków - zabytki na rynku głównym,
Kolejność otrzymania tematu wyznacza numer stanowiska komputerowego ucznia.
W sytuacji gdy zabraknie tematów nauczyciel 2 grupom przydziela takie same tematy.