Na wiejskim podwórku – rozmowa 3l

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Temat zajęć: Na wiejskim podwórku – rozmowa na podstawie ilustracji.

Data: 02.04.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: Agata Lewandowska

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I Wprowadzenie do tematu zajęć

Poranny masaż – dzieci siedzą w kole i ilustrują ruchem tekst:

Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.

Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.

Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.

Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.

Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.

Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.

Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.

Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.

Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.

Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz.

II Realizacja założonych celów

  1. Na tablicy jest zakryty obrazek podzielony na sześć części. Każda część ma liczbę kropek w przedziale 1-6. Dziecko, które rzuca kostką liczy ilość oczek, a później odnajduje taką samą ilość oczek na obrazku.

  2. Praca z obrazkiem:

Ilustracja przedstawia wiejskie podwórko. Czy potraficie nazwać zwierzęta, które się tam znajdują? Kto wskaże … krowę, kozę, owcę, winię, kurę, gęś, kaczkę? - chętne dzieci wskazują na tablicy zwierzęta.

Dlaczego ludzie hodują zwierzęta?

  1. Nauczyciel odpina obrazek z tablicy i kładzie pośrodku koła i pokazuje sylwety: cielątka, koźlątka, jagniątka, prosiątka, kurczątka, gąsiątka, kaczątka. Nauczyciel kładzie sylwetę zwierzątka obok sylwety jego matki. Każde ze zwierząt przedstawionych na obrazku ma swoje dziecko. Posłuchajcie co się stało (Stanisław Kraszewski: Na wiejskim podwórku):

    Na podwórko dumne matki prowadziły swoje dziatki:
    Krowa- łaciate cielątko
    Koza- rogate koźlątko
    Owca- kudłate jagniątko
    Świnka- różowe prosiątko
    Kurka- pierzaste kurczątko
    Gąska- puchate gąsiątko
    Kaczka- płetwiaste kaczątko
    Każda prowadzi swoje dzieciątko!

    Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.
    Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.

Nauczyciel kolejno zdejmuje ilustracje z plakatu i odkłada na środek koła. Nauczyciel powtórnie czyta: Krowa- łaciate cielątko…

Wtem gospodarz konna furką wjechał prosto na podwórko.
Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.
Lamentują biedne mamy: „Co my teraz zrobić mamy?”

Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:

Dzieci zgłaszając się dopasowują ponownie sylwetę dziecka do mamy. Nauczyciel powtórnie czyta: Krowa- łaciate cielątko…

  1. Chodzimy gęsiego – zabawa ruchowa.

Nauczyciel zamienia dzieci w gąski, sam jest mamą – gąską. Na miarowe uderzenia bębenka gąski wybiegają na spacer w różnych kierunkach. Kiedy nauczyciel zmienia tempo na szybkie dzieci ustawiają się rzędem i powoli idą za mamą – gąską. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

  1. Wyszła kura – zabawa ruchowa. Jedna osoba jest kurą, reszta dzieci to robaczki. Kiedy gra muzyka (Wyszła Kura) kura spaceruje razem z robaczkami, kiedy muzyka przestaje grać kura poluje na robaczki. Zadaniem robaczków jest ustać w obręczy – dziurce zanim kura je złapie.

  2. Koniki – zabawa ruchowa.

Dzieci dobierają się parami, jedno staje za drugim i podają sobie ręce tworząc zaprzęg. Kiedy gra muzyka dzieci poruszają się swobodnie w Sali. Na sygnał dzieci zamieniają się – osoba która prowadziła, teraz jest prowadzona.

III Podsumowanie zajęć

Wraz z dziećmi utworzenie gazetki ściennej pt. Na wiejskim podwórku.

