Komu w nocy nie chce się spać – rozmowa 3l

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Temat zajęć: Komu w nocy nie chce się spać? rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

Data: 10.12.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia:

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I Wprowadzenie do tematu zajęć

Nauczyciel wraz z dziećmi śpiewa piosenkę – ilustracja ruchowa piosenki.

Make a circle, big big big.
Small small small.
Big big big.
Make a circle, small small small.
Hello hello hello.

Make a circle, round and round.
Round and round.
Round and round.
Make a circle, round and round.
Hello hello hello.

Make a circle, up up up.
Down down down.
Up up up.
Make a circle, down down down.
Now sit down.


II Realizacja założonych celów

  1. Nauczyciel otwiera Atlas Zwierząt dla dzieci i pokazuje ilustrację borsuka. Czyta informację, jednocześnie pokazując opisywane elementy na ilustracji.

Borsuk zwierzę pokryte rudoszarą sierścią, z charakterystycznym białym pasmem na głowie, ma słaby wzrok, bardzo dobry węch, mieszka w norze, prowadzi nocny tryb życia.

Nauczyciel tłumaczy, co znaczy prowadzić nocny tryb życia.

  1. Nauczyciel rozkłada na dywanie cztery obrazki przedstawiające kolejność opowiadania. Przedstawia główne postacie: krasnala i borsuka. Informuje dzieci, że za chwilę przeczyta opowiadanie, a wszyscy mają bardzo uważnie słuchać.

Przyszedł raz krasnoludek do borsuka i puka:
- Chodź ze mną na spacer. Akurat jest południe, słońce świeci cudnie. Poszlibyśmy nad rzekę, jarzębinę zobaczyć, bo ona ma podobno nowe, czerwone korale.
- Jeszcze czego
– mruczy borsuk – kto by tam chciał w biały dzień na spacery chodzić. Dopiero z polowania wróciłem o świcie. Norę sobie wyczyściłem, wysprzątałem szczerze i leżę.
- Ano, to siedź jak borsuk w norze
– mówi krasnal. – Jak nie, to nie – poszedł na spacer.
A borsuk wysiedział się w norze, wyleżał, wyspał i kiedy ciemna nocka zajrzała do nory, poczuł sie dopiero do spaceru skory. Puka więc w drzewo wiewiórczej dziupli do krasnoludka i prosi:
- Chodź na spacer, malutki! Gwiazdy już mrugają i nocka ciemna tuła się po lesie.
Chodź !
- Jeszcze czego –
mruczy krasnal. - Kto by tam w ciemną noc po lesie chodził. W dzień spacerowałem, jarzębinę oglądałem, wrzosy wąchałem i brzozowe. Teraz spać mam ochotę.
- Ano, jak nie, to nie –
rozgniewał się borsuk. I poszedł w głąb lasu za nocką ciemną. Bo to zależy od upodobania: kto dzień, a kto nockę wybiera do spania

Lucyna Krzemieniecka Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali.

  1. Nauczyciel mówi: Popatrzcie na obrazki, kto potrafi powiedzieć co wydarzyło się na początku? Dzieci układają obrazki zgodnie z kolejnością wydarzeń.

  2. Nauczyciel zadaje pytania dotyczące tekstu.

    • Kto przyszedł do borsuka? (krasnoludek).

    • Co zaproponował borsukowi krasnoludek? (zaprosił go na spacer).

    • Czy doszło do ich spaceru? (nie, ponieważ borsuk powiedział, że teraz kładzie się spać).

    • Co zrobił krasnoludek, gdy usłyszał odpowiedź borsuka? (obraził się).

    • Kiedy borsuk poszedł w gości do krasnala? (wieczorem).

    • Co powiedział borsuk? (zaproponował nocny spacer).

    • Czy spacer się odbył? (nie, gdyż krasnoludek stwierdził, iż teraz to on idzie spać).

III Podsumowanie zajęć

Nocne ptaki – zabawa ruchowo – naśladownicza. Bieg z naśladowaniem lotu ptaków. Na hasło noc dzieci przechodzą do siadu skrzyżnego jedno obok drugiego.

Ile ptaków w karmniku – orientacyjno – porządkowa. Bieg truchtem, na hasło: ptaki do karmnika dzieci siadają przy wybranej obręczy. Wspólne odliczanie, ile ptaków znajduje się w poszczególnych karmnikach – niebieskim, żółtym, czerwonym i zielonym.

