Konspekt katechezy dla kl. V
GÓRA TABOR – etapy rozwoju mojej wiary
Cele katechetyczne – wymagania ogólne
Głębsze zrozumienie tajemnicy przemienienia Pańskiego
Kształtowanie postawy wiary i nieustannej przemiany swojego życia przez swój osobisty wysiłek
Treść nauczania – wymagania szczegółowe
Wiedza
Uczeń:
zna treść i rozumie znaczenie perykopy o przemienieniu Pana Jezusa
wymienia świadków i miejsce przemienienia Pana Jezusa
wie, że na górze Tabor Jezus objawił swą Boską chwałę
Umiejętności
Uczeń:
wyjaśnia znaczenie Bożych słów wypowiedzianych podczas przemienienia Jezusa
uzasadnia potrzebę modlitwy i Eucharystii by stawać się coraz lepszym
Kształtowanie postawy
Uczeń:
docenia wartość pogłębiania wiary w swoim życiu jako źródła szczęścia
sporządza plan przemiany życia
zwraca się do Jezusa jako przewodnika o siłę w przezwyciężaniu zła
Metody i techniki:
rozmowa kierowana, praca w grupach, uzupełnianie karty pracy,
praca z tekstem źródłowym – Pismo Święte
Środki dydaktyczne:
Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, obraz przedstawiający
scenę Objawienia Pańskiego, karty pracy – „Plan wyjazdu w góry”, „Moja góra Tabor”, prezentacja multimedialna, mapa górska
I PODRÓŻUJĘ
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)
Modlitwa – Ojcze nasz…..
Zapisanie tematu lekcji w zeszytach
Wyprawa w góry – uzupełnienie karty pracy
Katecheta dzieli uczniów na grupy. Następnie rozdaje karty pracy „Plan wyjazdu
w góry”. Zadaniem uczniów jest zaplanowanie wyprawy w góry. Aby ułatwić uczniom wejście w sytuację osób planujących taki wyjazd, K. wyświetla prezentację pt. „Góry”. Po zakończeniu pracy przedstawiciele poszczególnych grup prezentują swoje plany
na forum klasy.
(Załącznik A) – Plan wyjazdu w góry
K. podsumowuje wyniki pracy
Wyprawa w góry jest fascynującym przeżyciem – pozwala odkryć piękno przyrody i zachwycić się nim. Jednak aby wrócić bezpiecznie w doliny, trzeba być do niej odpowiednio przygotowanym. Należy wziąć ze sobą zapasy żywności i wody, ponieważ podczas wędrówki w górę nasz organizm potrzebuje więcej energii niż zazwyczaj. Trzeba też mieć odpowiednie ubranie, gdyż pogoda w górach bywa zmienna, a jeżeli nie znamy trasy, potrzebny jest również przewodnik.
Na dzisiejszej lekcji jeszcze raz powrócimy na górę Tabor, gdzie Jezus wybrał się
z uczniami. Zastanowimy się dlaczego to było wyjątkowe wyjście.
Okoliczności przemienienia Pana Jezusa – czytanie Pisma Św.
K. włącza prezentację – obraz przemienienia Jezusa.
Wybrany uczeń czyta na głos Słowo Boże – Ew. Łk. 9, 28 – 36
K. po przeczytaniu zadaje uczniom pytania (rozmowa kierowana):
Jak nazywała się górę na którą wyruszył Jezus?
Z kim Jezus poszedł na górę Tabor?
W jakim celu tam poszli?
W jakiej kondycji fizycznej byli apostołowie kiedy doszli na górę?
Kogo ujrzeli? Jakie zjawisko ujrzeli apostołowie?
Co usłyszeli z nieba?
Jaka była ich reakcja?
Co rodzi się ze słuchania? (wiara)
K. podsumowuje:
Ze słuchania rodzi się WIARA, dodam z PATRZENIA również,
apostołowie dojrzewali do tej sytuacji, którą zobaczyli.
Zauważcie, że Jezus nie zabrał wszystkich Apostołów, 12 Apostołów.
Dlaczego? Może pozostali nie byli gotowi? Nie wiemy?
Chodzili z Jezusem uczyli się Jemu WIERZYĆ.
II ODKRYWAMY
Pan Jezus jest Synem Bożym, którego powinienem słuchać.
Jest Synem Bożym, o którym powiedział nam sam Bóg, JEGO SŁUCHAJCIE .
Apostołowie doświadczyli trudu wędrowania z Jezusem, słuchali Go oraz widzieli Jego znaki. Ten trud został wynagrodzony na górze zobaczyli NIEBO.
Przez słuchanie rodzi się wiara.
Jak rodzi się wiara? – Obejrzyjmy prezentację multimedialną
Przemiana mojego życia – uzupełnienie karty pracy
K. rozdaje każdemu uczniowi kartę pracy: „Moja góra Tabor”.
Zadaniem każdego ucznia jest jej uzupełnienie
(Załącznik B) – Moja góra Tabor
K. podsumowuje:
Świadomość, że jestem dzieckiem Bożym może przemienić moje życie, ale konieczny jest mój wysiłek. Widzieliśmy przykład Apostołów, którzy podjęli trud.
Widzieliśmy bł. Jana Pawła II, który tez trudził się dążąc do świętości czyli do Nieba.
Nierzadko w trudnych sytuacjach naszego życia, kiedy nie wiemy, co robić, potrzeba nam jest Przewodnika – Pana Jezusa. Kontakt z Nim możemy utrzymywać poprzez osobistą modlitwę, przyjmowanie Komunii Świętej czy lekturę Pisma Świętego.
III ZOSTAJĘ UBOGACONY
Zapis do zeszytu:
Temat oraz wklejenie 2 karty pracy.
Zadanie domowe:
Zastanów się nad swoim postępowaniem. Czy coś w nim należałoby zmienić?
Coś naprawić?
Modlitwa:
Uczynić świadomy Znak Krzyża