Konspekt, scenariusz zajęć AIDS

Marta Janicka

POWiP NPS

Semestr V, rok III

KONSPEKT PRZEPROWADZONY W GRUPIE 4 I 5 W TECHNIKUM LEŚNYM W STAROŚCINIE

TEMAT: „Co wiem na temat AIDS.”

CZAS REALIZACJI: 45 minut

ILOŚĆ OSÓB: ok. 25

CELE OPERACYJNE:

FORMY ORGANIZACJI PRACY:
• zbiorowa
• grupowa

METODY PRACY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wyjaśnienie pojęć HIV i AIDS – MINI WYKŁAD (10 min.)
Rozwieszenie planszy w celu zapoznania się

A - acquired (nabyty)
I - immune (układ odpornościowy)

D - deficiency (niedobór odporności)
S - syndrom (zespół objawów)

H - human (ludzki)
I - immunodeficiency (niedobór odporności)
V - virus (wirus)

AIDS - Zespół Nabytego Niedoboru Odporności
HIV - Ludzki wirus niedoboru odporności

2.Burza mózgów na temat: „Jakie są drogi zakażenia wirusem HIV? ‘’ (15 min.)
1.Poprzez kontakt seksualny, gdy jeden z partnerów jest nosicielem.

2.Poprzez krew (narkomania dożylna, transfuzja krwi)

3.Droga z matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu, przez karmienie piersią) .

Wypisanie na tablicy odpowiedzi i omówienie.

3. MINI WYKŁAD – przedstawienie objawów AIDS (10 min.)

Od czasu infekcji wirusem do wystąpienia pełnego zespołu choroby może minąć nawet kilkanaście lat. Po zakażeniu następuje najpierw okres tzw. inkubacji(brak objawów), ale wirus może być już

przenoszony na inne osoby. Widoczne objawy choroby występują dopiero w następujących stadiach.

Najbardziej powszechne to: powiększenie węzłów chłonnych, biegunka, gorączka, widoczny spadek wagi, bóle mięśni, zmiany chorobowe skóry i błon śluzowych, skrajne zmęczenie, brak apetytu, bóle głowy, suchy kaszel, powstawanie siniaków.

4. Jakie są sposoby chroniące przed zakażeniem? Praca w grupach. (10 min.)

Klasa zostaje podzielona na 3 grupy. Każda z nich ma za zadanie przemyśleć, jak można uchronić się przed wirusem HIV. Wyniki pracy są zapisywane na tablicy.

Przykładowe odpowiedzi: stosowanie prezerwatywy, wierność partnerów, stosowanie praktyk seksualnych przy których nie dochodzi do wymiany płynów organicznych, zachowanie ostrożności w zetknięciu z krwią, lekami krwiopochodnymi i odpadami oraz zachowanie ostrożności w gabinetach kosmetycznych i lekarskich, nie używanie wspólnych golarek i brzytew.

