Konspekt zajęć z języka polskiego 03 11

Konspekt zajęć z języka polskiego dla klasy VI Szkoły Podstawowej

Nauczyciel klasy: p. A.Brzozowska

Prowadząca: Marta Niestrój

Klasa: VI e

Temat dnia: Ja bardzo kocham swój kraj to znaczy Polskę bo jestem patriotką.

Liczba godzin: 1

Cele zajęć:

  1. W aspekcie poznawczym:

Cele ogólne:

- Utrwalenie nowego pojęcia „patriotyzm” , „patriota”

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Rozumie pojęcie „Patriota” , „Patriotyzm”

- Potrafi odszukać w tekście utworu zdania wskazujące, że autorka tekstu jest patriotką.

  1. W aspekcie kształcącym:

Cele operacyjne:

- Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumienie.

- Doskonalenie umiejętności analizy tekstu.

- Doskonalenie umiejętności zamykania myśli w granicach zdania.

- Doskonalenie umiejętności wyrażania własnej opinii na dany temat.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Czyta ze zrozumieniem fragment utworu Elżbiety J. Bartosik – Trebickiej, „Jeden plus Jedna”

- Potrafi wskazać autora oraz narratora w utworze.

- Analizuje tekst i wyszukuje fragmenty według polecenia prowadzącej.

- Wypowiada się pełnym zdaniem.

- Potrafi formułować i wyrażać własną opinię na zadany przez prowadzącą temat.

  1. W aspekcie wychowawczym:

Cele ogólne:

- Kształtowanie nawyku kulturalnego wyrażania własnej opinii.

- kształtowanie nawyku porządkowania swojego stanowiska pracy.

- uwrażliwienie na potrzebę okazywania bezinteresownej pomocy drugiej osobie.

- wdrażanie do życia w grupie.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- zna i przestrzega zasad kulturalnej rozmowy i wyrażania własnej opinii.

- chętnie pomaga koledze z klasy.

- sprząta swoje przybory po zajęciach.

- bierze aktywny udział w zadaniach grupowych.

W aspekcie rewalidacyjnym:

Cele ogólne:

- usprawnianie motoryki małej.

- usprawnianie narządów mowy.

- kształtowanie poprawnej artykulacji.

- usprawnienie odczytywania mowy z ust.

- rozwijanie wrażliwości słuchowej.

- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- poprawnie artykułuje poznane wyrazy

- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.

- prawidłowo odczytuje mowę z ust prowadzącej.

- prawidłowo wypowiada się pełnym zdaniem.

Metody pracy (według Kupisiewicza):

Formy pracy (według Kupisiewicza):

Kryteria podziału:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć – Pytania.

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Czy ktoś wie co oznacza słowo patriotyzm?

  1. Prowadząca podaje definicję słowa ”patriotyzm”.

Słowo patriotyzm pochodzi od łacińskiego wyrazu Patria , które oznacza ojczyznę, natomiast słowo Patria pochodzi od wyrazu Pater, który znaczy ojciec

Patriotyzm– postawa szacunku i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Charakteryzuje się też przedkładaniem często gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia oraz pracy dla dobra ojczyzny. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.

Patriota –człowiek poświęcający się własnej ojczyźnie.

  1. Prowadząca Prosi o przepisanie definicji do zeszytu.

  2. Prowadząca czyta na głos utwór „Wszystko dla ojczyzny!”

  3. Prowadząca zadaje pytania:

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Jak w utworze dziewczynka „poświęca się dla ojczyzny”?

Prowadząca zapisuje na tablicy przykłady podawane przez uczniów.

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Czy opowieść Magdy należało by traktować poważnie czy raczej nie koniecznie – podaj przykłady?

- Czy zgadzasz się, że wszystko co Polskie jest najlepsze? – Jak myślisz czemu tak uważa Magda?

- Czy zgadzasz się, że Michałowi, że nie wolno mu kochać Szwecji bardziej niż Polski?

- Czy według ciebie Magda naprawdę kocha Polskę?

- Odszukaj fragmenty w których Magda mówi dlaczego kocha swój kraj? – podaj przykłady (zapis na tablicy)

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

- co to jest Patriotyzm?

- Kto to jest Patriota?

b) Zadanie pracy domowej.

Napisz w punktach: Czy ty kochasz swój kraj i dla czego?

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie uczniów.

