Konspekt zaj臋膰 w韚kacji wczesnoszkolnej


Konspekt zaj臋膰 w edukacji wczesnoszkolnej

Temat bloku: Jesie艅 da si臋 lubi膰

Temat dnia: W deszczowym rytmie

Data: 29.11.2010

Klasa: III c

Prowadz膮cy: Tomasz Grzegorzek

Cele og贸lne: - kszta艂towanie wra偶liwo艣ci muzycznej, s艂uchu i poczucia rytmu
- pog艂臋bianie wiedzy o porach roku (o jesieni), o pogodzie

- umiej臋tno艣膰 prawid艂owego wypowiadania si臋, wzbogacanie s艂ownictwa

- kszta艂towanie postawy higieny pracy

Cele szczeg贸艂owe:

Ucze艅:

- potrafi dostrzec cechy charakterystyczne pogody w listopadzie

- wie, jak powstaje deszcz

- potrafi okre艣li膰 nastr贸j utworu

- uk艂ada wielozdaniowe wypowiedzi na okre艣lony temat

- wykonuje stemple i projektuje wzory tkanin

- 艣piewa piosenk臋 z taktowaniem na cztery

- wie, co oznacza przedtakt w muzyce

Metody: drama, problemowa, 膰wiczebna, asocjacyjna

Formy: grupowa jednolita i zr贸偶nicowana, indywidualna, zbiorowa

艢rodki: kamera, kontury mapy Polski, gitara, stemple ziemniaczane, kontury parasoli, farby, podr臋cznik „Weso艂a szko艂a”, szczere ch臋ci

Przebieg zaj臋膰:

  1. Przywitanie

  1. Zabawa wprowadzaj膮ca: Nauczyciel daje polecenia uczniom: Pomachaj膮 do mnie osoby, kt贸re w drodze do szko艂y:

    1. Zauwa偶y艂y ka艂u偶e

    2. Przysz艂y z parasolem

    3. W szatni zostawi艂y kalosze

3. Drama: Prognoza pogody na listopad

- klasa podzielona jest na 6 grup, w sk艂ad kt贸rej wchodz膮: prezenter, dwoje asystent贸w przytrzymuj膮cych map臋, kamerzysta

- rozmowa na temat pogody w listopadzie

4. Wprowadzenie taktowania na cztery:

- prowadz膮cy wykonuje piosenk臋 W deszczowym rytmie z poleceniem: zastan贸wcie si臋, jakimi ruchami r膮k mo偶emy przedstawi膰 rytm tej piosenki

- prowadz膮cy pokazuje prawid艂owy spos贸b taktowania na cztery i utrwala ten ruch z dzie膰mi, nast臋pnie wykonuje piosenk臋 ju偶 z pomoc膮 taktuj膮cych prawid艂owo dzieci

5. Wprowadzenie przedtaktu

- nauczyciel 艣piewa utw贸r frazami: dzieci zaczynaj膮 taktowa膰 a prowadz膮cy pyta, na kt贸rej mierze taktu zaczyna si臋 kolejna fraza piosenki (cz臋艣膰 piosenki)

- prowadz膮cy powtarza frazy i proponuje dzieciom powtarzanie razem z nim

- nauczyciel wyja艣nia, 偶e je艣li melodia zaczyna si臋 przed pierwsz膮 miara taktow膮, m贸wimy, 偶e zaczyna si臋 przedtaktem

6. Nauka piosenki W deszczowym rytmie

- prowadz膮cy 艣piewa utw贸r frazami a dzieci powtarzaj膮

- rozmowa na temat nastroju i tre艣ci utworu

7. Na艣ladowanie r贸偶nych rodzaj贸w deszczu odpowiednio do d藕wi臋k贸w granych na gitarze - na wysokich, 艣rednich, niskich rejestrach (zamieniamy si臋 w krople deszczu)

8. Klasa dzieli si臋 na 3 grupy, ka偶da szuka jak najwi臋cej wyraz贸w zwi膮zanych z pogoda w listopadzie

- 1 grupa - czasownik贸w

- 2 grupa - rzeczownik贸w

- 3 grupa - przymiotnik贸w

Potem nast臋puje odczytanie tych wyraz贸w przez reprezentant贸w grup

9. Wypowiedzi uczni贸w dotycz膮ce powstawania deszczu na podstawie ilustracji w podr臋czniku (str 116)

10. Czytanie wiersza Spacer (podr臋cznik str 116). Czyta prowadz膮cy, po czym dzieci odpowiadaj膮 na pytania

- Dlaczego listopad nie jest ulubionym miesi膮cem? (wyszukiwanie odpowiednich fragment贸w w tek艣cie)

- Uzasadnij opini臋, 偶e utw贸r jest „wierszem na przek贸r”

- Jak my艣lisz, co jeszcze mo偶e by膰 pi臋knego w listopadzie?

- Jak wygl膮da dzisiejszy listopadowy dzie艅 za oknem?

11. Projektowanie wzoru tkaniny na parasol.

- dzieci odbijaj膮 wcze艣niej przygotowanym stemplem ziemniaczanym r贸偶ne wzory na papierze w kszta艂cie parasola

- 艂膮czenie element贸w parasola

- prezentacja parasoli na 艣rodku klasy

  1. Przypomnienie piosenki W deszczowym rytmie.

  1. Po偶egnanie


