Konspekt zajęć wczesnoszkolna

Konspekt zajęć

Beneficjenci: uczniowie klas I-III

Temat: Zabieramy do plecaka owoce i warzywa.

Cele ogólne: wprowadzenie prawidłowego nawyku żywieniowego u dzieci, wyjaśnienie znaczenia witamin w diecie, rozwoju.

Cele szczegółowe:

- Znajomość nazw owoców i warzyw

- dlaczego warto je jeść

- rozpoznawanie owoców i warzyw w zabawie z zamkniętymi oczami

- dodawanie i odejmowanie do 20

Metody: słowna, oglądowa, pogadanka, zajęcia praktyczne, burza mózgów

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: koszyki z warzywami i owocami, karty pracy z ćwiczeniami matematycznymi i rebusami, wiersz „Witaminki”, kolorowe karteczki z nazwami owoców i warzyw.

Przebieg lekcji:

  1. Pogadanka o tym co dzisiaj zabraliśmy do klasy. Powtórzenie materiału z wcześniejszego dnia.

  2. Rozwiązujemy rebusy z kart pracy wspólnie.

  3. Sprawdzamy rozwiązania.

  4. Uczniowie rozpoznają owoce i warzywa z przysłoniętymi oczami. Korzystają ze zmysłu węchu, dotyku, smaku.

  5. Sprawdzamy kto ma dzisiaj w plecaku zdrowe owoce czy warzywa.

  6. Uczniowie wspólnie zastanawiają się nad znaczeniem jedzenia ich codziennie- burza mózgów.

  7. Nauczyciel czyta wiersz: „Witaminki”

WITAMINKI ”

Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!

Z nimi witaminy każdy dostanie:

gruszki, jabłuszka i śliwki,

pomidory i małe marchewki.

Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!

Całkiem świeżutkie, rano zerwane.

Jeszcze od rosy błyszczące całe,

rumiane i dojrzałe.

Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!

Z nimi witaminy każdy dostanie.

Co komu podać? Czy jabłuszko rumiane?

Może marchewek chrupiących pęczki całe?

  1. Pogadanka na temat wiersza.

  2. Nauczyciel informuje jakie witaminy mają określone owoce i warzywa.

Witamina A- morele, marchew, sałata, dynia, szpinak, szczypiorek i papryka.

Witamina B – rośliny strączkowe, ziemniaki.

Witamina C – porzeczki, agrest, truskawki, brukselka, natka pietruszki, maliny, szpinak, kapusta, cytryna.

Witamina D i E – zielone warzywa, np. sałata, natka pietruszki, koperek, groszek.

Witamina K – szpinak, kalafior, pomidory.

  1. Rozwiązywanie ćwiczeń z kart pracy – obliczenia w zakresie 20.

  2. Piszemy w zeszycie o swoich ulubionych warzywach.

Lubię jeść… bo …

  1. Losowanie kolorowych karteczek z nazwami i zabawa w kalambury.

  2. Rozmowa na temat tego kto jutro będzie miał jakie owoce w plecaku.

  3. Ocena uczniów.

  4. Podsumowanie lekcji.

