c6wiczenia+utrwalaj b9ce+poznanie+poszczeg f3lnych+cz ea 9cci+cia b3a NWU3U5F7I3FHA4D5RSQR3ABQZCVR3EIQHHR4HFY


SCENARIUSZ

do przeprowadzenia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych z dziećmi głębiej upośledzonymi
w dniu ................ 200...r.

TEMAT: ĆWICZENIA UTRWALAJĄCE POZNANIE POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI CIAŁA. ZABAWY Z WODĄ, WYZWALAJĄCE AKTYWNOŚĆ DZIECKA.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE:

FORMA: zajęcia grupowe.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

PROWADZĄCA ZAJĘCIA: Anna KOWALEWSKA .....................

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

LP

ZAGADNIENIE

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Przywitanie się z dziećmi

Sala jest zaciemniona.

Zapalenie domku zapachowego wypełnionego miętowym olejkiem.

Nauczyciel głośno wymawia imię dziecka, a ono musi zasygnalizować swoją obecność.

Prowadzący odsłania okna.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

Głośne nazywanie poszczególnych części ciała na odbiciu w lustrze. Robienie min przed lustrem.

Nauczyciel stoi za dzieckiem, głośno nazywa i pokazuje poszczególne części ciała.

Nauczyciel, wspólnie z dzieckiem pokazuje różne miny - nadyma policzki, cmoka, śmieje się.

Obrysowanie swego lustrzanego odbicia szminką, pastą do zębów lub klejem roślinnym.

Zabawa z bitą śmietaną.

Prowadzący kierując ręką dziecka obrysowuje na lustrze jego odbicie. Robi to szminką, pastą do zębów i klejem roślinnym.

Nauczyciel nakłada na nos, policzki, czoło i usta dziecka małe porcje śmietany starając się później je narysować z dzieckiem na lustrze.

Zabawa ruchowa połączona ze śpiewem.

Nauczyciel stoi przed dzieckiem i powoli śpiewa piosenkę pokazując części ciała zgodnie z treścią piosenki:

„Pokaż (imię dziecka) gdzie masz (część ciała), ...”.

Doświadczenia ruchowe związane
z wyczuciem ciała.

Dzieci leżą na materacach. Prowadzący dociska do podłoża brzuch, plecy dziecka z jednoczesnym nazywaniem tych części ciała.

Nauczyciel ślizga, kręci w kółko dzieci leżące na kocach. Z jego pomocą dzieci uderzają o podłogę piętami i całą stopą.

Swobodna zabawa dzieci z wodą.

Dziecko samodzielnie (lub z pomocą nauczyciela) wyjmuje z miski z wodą piłeczki. Wlewa wodę z kubeczka, konewki do miski. Chlapie się wodą, rozpryskuje lejąc wodę z butelki do miski.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Pożegnanie.

Zdmuchnięcie świeczki w domku.

Podanie ręki dzieciom z jednoczesnym wypowiedzeniem słowa „CZEŚĆ”


