SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO, konspekty


SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI Z GŁĘBOKIM DEFICYTEM INTELEKTUALNYM

Temat zajęć: „Bawmy się” - zabawy i ćwiczenia ruchowe prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne oraz elementy metody KLANZA.

Cele:

Metoda: Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, elementy KLANZA

Forma pracy: zajęcia w grupie z indywidualnym podejściem do uczniów

Pomoce:

Literatura:

Przebieg zajęć:

  1. ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE

Powitanie grupy - ćwiczenia świadomości osoby:

  1. „Poznajmy się” - zabawa integrująca. Siedząc w kręgu terapeuci tworzą „fotelik” dla dziecka. Kolejno przedstawiają siebie i dziecko równocześnie masując podczas powitania ręce np. Marcela - dziecko Paulina, Jola - dziecko Basia.

  2. „Ludzie do ludzi” - powitanie grupy. Dzieci i terapeuci siedzą w kręgu. Prowadząca kieruje zabawą mówiąc:

  1. ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

Ćwiczenia świadomości schematu ciała i otaczającej przestrzeni:

  1. „ Moje-Twoje” - wszyscy znajdują się w parach (dorosły-dziecko) naprzeciw siebie i wykonują kolejno poszczególne czynności:

  1. „Koncert zmiany pogody” - dorosły klęczy na podłodze obok leżącego na brzuchu dziecka. W ćwiczeniu tym wprowadza się swoistą fabułę:

  1. „Plażowanie” - dzieci i dorośli leżą na plecach lub brzuchu w kręgu:

  1. „Bączek” - wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach. Odpychając się rękoma, każdy próbuje obrócić się w miejscu wokół własnej osi.

Dzieci głęboko niepełnosprawne ćwiczą w parach z terapeutami!

  1. „Turlanie się” - wszyscy leżą na podłodze. Swobodne turlanie się w kierunku wskazanym przez prowadzącego zajęcia.

  2. „Maszyna do pisania” - relaks:

Wkręcamy papier do maszyny do pisania. (Dziecko siedzi tyłem do nas. Delikatnie „przekręcamy” do przodu uszka dziecka.)

Piszemy: Pisze pani na maszynie: (Stukamy palcami w plecy.)

A..., B...,C..., kropka, przecinek ( Piszemy A, B, C, dużą kropkę i przecinek.)

I... przesuwamy wałek. (Trzymamy dziecko za głowę, delikatnie, lecz stanowczo przechylamy na bok .)

Relacje „z”:

  1. „Fotelik” - dorosły siedzi w rozkroku na podłodze, obejmując siedzące przed nim dziecko. Dziecko siedzi na podłodze przed dorosłym, odwrócone do niego plecami. Kołysanie dziecka na boki, poruszanie się z nim w przód i tył.

  2. „Wycieczka” - dorosły stoi przed leżącym na podłodze dzieckiem. Dziecko leży na plecach na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył (za głowę). Dorosły, trzymając dziecko za dłonie i nadgarstki, lekko ciągnie je po podłodze.

  3. „Dogoterapia” - dorosły (w lekkim rozkroku) wykonuje klęk podparty. Dziecko leży brzuchem na plecach dorosłego, mocno obejmując partnera rękami i nogami. Kołysanie się z dzieckiem na boki, poruszanie się z dzieckiem w przód i w tył, chodzenie po sali na czworakach.

  4. „Jesień”- relaks:

Drzewom we włosy dmucha wiatr, (Dmuchamy we włosy.)

a deszczyk kropi: kap, kap, kap. (Delikatnie opukujemy plecy.)

Krople kapią równiuteńko,

Szepcą cicho: „ moja maleńka,

śpij już śpij, śpij, już śpij, już śpij…” (Głaszczemy po włosach i całym ciele.)

Leci listek, leci przez świat, (Przesuwamy opuszkami palców po plecach.)

gdzieś tam na ziemię cicho spadł. (Lekko naciskamy w jednym miejscu.)

Leci drugi, leci trzeci, (Przesuwamy opuszkami palców po plecach 2 razy.)

Biegną zbierać listki dzieci. (Szybko stukamy wszystkimi palcami.)

I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście. (Głaszczemy dziecko po plecach.)

11. „Huśtawka” - co najmniej dwie osoby stoją obok leżącego dziecka. Dziecko leży na plecach na podłodze. Jeden dorosły trzyma dziecko za ręce, a drugi za nogi i w ten sposób lekko unoszą dziecko nad podłogą oraz kołyszą je na boki.

Relacje „razem”

  1. „Piłowanie drewna” - dorosły siedzi w rozkroku, zwrócony przodem do dziecka, trzymając je za dłonie. Dziecko siedzi w rozkroku zwrócone przodem do dorosłego, zaś nogi dziecka znajdują się pod nogami dorosłego. Dorosły i dziecko na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.

  2. „Tunel” - dzieci przechodzą na czworakach lub czołgają się w tunelu przechodząc na drugą stronę.

  3. Bieganie z chustą” - biegnąc po obwodzie koła, na przemian podnosimy i opuszczamy chustę. Dzieci znajdują się pod chustą.

  4. Kopuła” - podnosimy chustę wysoko, a następnie opuszczamy w dół. Kiedy chusta jest w górze po raz trzeci, kryjemy się do środka równocześnie trzymając końce chusty. Spadochron napełnia się powietrzem tworząc kopułę.

  5. „Karuzela” - dziecko siedzi bądź leży w chuście. Dorośli trzymając chustę za jej końce, poruszają się w jedną stronę, kręcąc chustą początkowo wolno, potem coraz szybciej.

  1. ZAJĘCIA KOŃCOWE

Pożegnanie grupy

  1. „Kołyska” - dzieci z terapeutami tworzą „fotelik”. Przy piosence „Tatusiowa mruczanka” kołyszą się na boki, tulą się do siebie, głaszczą.


