10 Użytkowanie oraz konserwacja maszyn do montażu obuwia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Leszek Świdziński







Użytkowanie oraz konserwacja maszyn do montażu
i wykończania obuwia
311[25].O2.05






Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Barbara Różańska
mgr inż. Małgorzata Latek



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Leszek Świdziński



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 311[25].O2.05,

„Uż

ytkowanie oraz konserwacja maszyn do montażu i wyko

ń

czania obuwia obuwniczych”,

zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik obuwnik.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Zasady bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń do montażu

i wykończania obuwia

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Maszyny i urządzenia do ćwiekowania cholewek oraz procesów

poprzedzających ćwiekowanie

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Maszyny i urządzenia stosowane w fazie montażu obuwia i jego

wykończania oraz do operacji poprzedzających montaż

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7.

Literatura

33

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.

W poradniku zamieszczono:

−−−−

wymagania wstępne

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

−−−−

cele kształcenia

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

−−−−

przykładowe scenariusze zajęć,

−−−−

ć

wiczenia

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania oraz środkami dydaktycznymi,

−−−−

ewaluację osiągnięć ucznia

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego, dyskusji dydaktycznej. Proponuje się, aby dominującą
metodą nauczania były ćwiczenia poprzedzone pokazem z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4































Schemat układu jednostek modułowych

311[25].O2

Techniczne podstawy procesu

wytwarzania obuwia

311[25].O2.03

Użytkowanie oraz konserwacja

maszyn do rozkroju materiałów

i obróbki elementów obuwia

311[25].O2.05

Użytkowanie oraz konserwacja

maszyn do montażu

i wykończania obuwia

311[25].O2.04

Użytkowanie i konserwacja

maszyn do wytwarzania cholewek

311[25].O2.02

Określanie budowy maszyn

i urządzeń obuwniczych

311[25].O2.01

Przestrzeganie przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony
przeciwpożarowej podczas montażu i demontażu maszyn i urządzeń,

korzystać z różnych źródeł informacji,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

rozpoznawać podstawowe części maszyn i urządzeń,

wyjaśniać zasady współdziałania części i mechanizmów maszyn,

określać rodzaje przekładni i wyznaczać ich przełożenie,

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną,

odczytywać i sporządzać schematy części i mechanizmów maszyn,

określić zastosowanie oraz zasady doboru napędów hydraulicznych, pneumatycznych
i elektrycznych,

określać zastosowanie automatyzacji oraz rozróżniać podstawowe elementy automatyki,

rozróżniać rodzaje połączeń rozłącznych i nierozłącznych,

stosować i zamieniać jednostki układu SI,

wykonywać proste obliczenia matematyczne,

użytkować komputer,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia kontrolne do systemów montażu obuwia
i technik wykończania obuwia,

określić zasady działania i obsługi urządzeń do nawilżania cholewek,

określić zasady działania i obsługi ćwiekarek,

dobrać oprzyrządowanie do kształtu kopyt, rodzaju materiału i systemu montażu,

określić zasady działania urządzeń do stabilizacji kształtu cholewki,

obliczyć i dobrać parametry techniczne maszyn do prasowania, przeszywania,
dublowania, śrubowania i innych technik łączenia cholewki z elementami spodów
obuwia,

dobrać i określić zasady działania urządzeń transportowych,

przygotować do pracy oraz obsłużyć maszyny i urządzenia do montażu i wykończania
obuwia,

posłużyć się dokumentacją, instrukcjami obsługi maszyn, normami, warunkami
technicznymi,

określić zasady doboru smarów, regulacji i konserwacji maszyn i urządzeń,

określić zasady prowadzenia przeglądów technicznych, napraw i remontów,

określić zasady bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń oraz zapobiegania
zagrożeniom wypadkowym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………………...

Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25]
Moduł:

Techniczne

podstawy

procesu

wytwarzania

obuwia

311[25].O2

Jednostka modułowa:

Użytkowanie oraz konserwacja maszyn do montażu
i wykończania obuwia 311[25].O2.05

Temat: Praktyczna nauka ćwiekowania cholewek.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności z zakresu budowy i użytkowania ćwiekarek oraz

maszyn i urządzeń stosowanych na etapie zaciągania cholewek na kopycie.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować maszyny do: wklejania zakładek, mocowania podpodeszwy, ćwiekowania
i stabilizacji obuwia,

wkleić zakładki i uformować pięty cholewek,

przymocować podpodeszwę do kopyta,

zaćwiekować cholewkę,

przeprowadzić czyszczenie i konserwację użytych maszyny w procesie przygotowania
elementów.

Metody nauczania:

miniwykład,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w małych grupach 2–3 osobowych.

Czas trwania zajęć: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej,

instrukcje bhp obowiązujące podczas użytkowania maszyn montażowych,

schematy kinematyczne maszyn potrzebnych do przeprowadzenia ćwiczenia,

komplet kopyt produkcyjnych, cholewki w rozmiarze odpowiadającym rozmiarowi
kopyt,

obciągarka zakładek, zakładki formowane, klej Vinacet,

klamerkowarka,

ć

wiekarka czubków i śródstopia oraz ćwiekarka pięt i boków na teksy, teksy,

stabilizator obuwia, kleszcze do wyjmowania klamerek,

poradnik dla ucznia.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Podział uczniów na grupy i wybór lidera.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

5. Realizacja zajęć:
I. Budowa i zasady użytkowania maszyn do ćwiekowania

nauczyciel omawia poszczególne maszyny niezbędne do wykonania ćwiczenia,
wskazuje mechanizmy wykonawcze maszyn oraz omawia ich funkcję w maszynie
i sposoby regulacji i konserwacji,

uczniowie opisują prezentowane przez nauczyciela mechanizmy maszyny,

nauczyciel prezentuje schematy kinematyczne ćwiekarek i wskazuje na nich wybrane
mechanizmy robocze maszyn,

uczniowie rozpoznają wskazane przez nauczyciela na schematach mechanizmy
maszyny,

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najważniejsze informacje.

II. Zapoznanie uczniów z metodą obsługi maszyn do ćwiekowania i wykonywania

czynności poprzedzających ćwiekowanie

nauczyciel na przykładzie kolejnych maszyn wyjaśnia dokładnie zasady ich
użytkowania oraz pokazuje sposób trzymania elementów przeznaczonych do
obróbki, zwracając uwagę na poprawne ułożenie dłoni podczas wykonywania
omawianych czynności. Uruchamia maszynę i prezentuje sposób ćwiekowania
cholewki w czubku,

uczniowie zwracają uwagę na zasady bezpiecznego użytkowania maszyn w trakcie
wykonywania czynności związanych z wykonywaniem poszczególnych operacji
technologicznych,

nauczyciel wyjaśnia czynności związane z konserwacją maszyn po zakończeniu na
nich pracy.

III. Ćwiczenie umiejętności wykonywania ćwiekowania cholewki na kopycie (należy

podzielić uczniów na grupy 3–4 osobowe)

uczniowie otrzymują parę uszytych cholewek, kopyta montażowe, zakładki
formowane powleczone Vinacetem, podpodeszwy,

uczniowie w grupach zapoznają się z kolejnością wykonywania operacji
technologicznych koniecznych do przeprowadzenia ćwiczenia,

uczniowie wklejają i obciągają zakładki, przymocowują podpodeszwy do kopyt oraz
po wcześniejszej aktywizacji przyszwy ćwiekują czubek cholewki na klej
termoplastyczny oraz piętę i boki na teksy,

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach,

uczniowie sprawdzają poprawność zaćwiekowania cholewki, usuwają klamerki
i poddają obuwie stabilizacji,

uczniowie w poszczególnych grupach, porównując zaćwiekowane cholewki
sprawdzają poprawność wykonania zadania.

6. Po wykonaniu zadania lider grupy omawia poprawność wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy.
8. Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

Praca domowa:

Napisz krótką notatkę w zeszycie na temat „Zasady ręcznego ćwiekowania obuwia”.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………………...

Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25]
Moduł:

Techniczne

podstawy

procesu

wytwarzania

obuwia

311[25].O2

Jednostka modułowa:

Użytkowanie oraz konserwacja maszyn do montażu
i wykończania obuwia 311[25].O2.05

Temat: Montaż obuwia.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności związanych z budową, zasadami bhp oraz sposobem

użytkowania pras do przyklejania podeszew.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wskazać zagrożenia związane z obsługą prasy do przyklejania podeszew,

dobrać parametry procesu przyklejania podeszew,

przygotować prasę do pracy,

określić kolejność czynności związanych z przyklejaniem podeszew,

skleić podeszwę z cholewką.


Metody nauczania:

miniwykład,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w małych grupach 2–3 osobowych.


Czas trwania zajęć:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej,

instrukcja bhp obsługi pras do przyklejania podeszew,

prasa hydrauliczna do przyklejania podeszew,

aktywizator błony klejowej,

zaćwiekowane, zdrasane i odpylone cholewki,

podeszwy z PCW dobrane do rozmiaru zaćwiekowanych cholewek,

aceton do przemywania podeszew, pędzel,

klej montażowy rozpuszczalnikowy, pędzel, stanowisko do nanoszenia kleju,

poradnik dla ucznia.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Podział uczniów na grupy i wybór lidera.
5. Realizacja zajęć:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

I. Omówienie budowy, konserwacji i zasad bezpiecznej obsługi prasy do przyklejania

podeszew

nauczyciel omawia budowę prasy do przyklejania podeszew, zwracając uwagę na
budowę formy do prasowania oraz ruchome części maszyny,

uczniowie opisują prezentowane przez nauczyciela części składowe prasy oraz
rozpoznają elementy sterowania i napędu pneumatycznego,

uczniowie zwracają uwagę na niebezpieczeństwa związane z obsługą urządzenia,

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najważniejsze informacje.

II. Zapoznanie uczniów z procesem przyklejania podeszew na prasie hydraulicznej

nauczyciel demonstruje uczniom sposób przygotowania maszyny do pracy,
z wyjaśnieniem konieczność wcześniejszego załączenia układu hydraulicznego
maszyny oraz sposobu nastawiania siły odcisku i czasu prasowania,

uczniowie zwracają uwagę na kolejność wykonywanych czynności, sposób regulacji
siły i czasu docisku oraz na środki ostrożności jakie należy zachować podczas
użytkowania urządzenia,

nauczyciel wykonuje prasowanie układu spód – zaćwiekowana cholewka, zwracając
uwagę na niebezpieczeństwo na jakie jest narażony pracownik niewłaściwie
obsługujący maszynę.

III. Ćwiczenie umiejętności przyklejania spodów obuwia na prasie hydraulicznej (należy

podzielić uczniów na grupy 2–3 osobowe):

uczniowie otrzymują przygotowaną cholewkę na kopycie, podeszwę z PCW,
nauczyciel określa temperaturę aktywizacji błony klejowej oraz ciśnienie i czas
prasowania,

uczniowie w grupach zapoznają się z kolejnością wykonywania operacji przyklejania
podeszwy do cholewki,

uczniowie w grupie przechodzą do stanowiska z wyciągiem celem przemycia
podeszwy, a następnie na stanowisku do klejenia nanoszą klej na zaćwiekowaną
cholewkę i podeszwę zgodnie z obowiązującą procedurą klejenia,

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach zwracając uwagę na
zachowywane przez uczniów środki ostrożności,

uczniowie po przesuszeniu błony klejowej przeprowadzają jej aktywizację po czym
nakładają podeszwę na cholewkę i umieszczają na stanowisku do prasowania,
zwracają baczną uwagę, aby się nie poparzyć i nie sprasować sobie dłoni,

nauczyciel przez cały czas nadzoruje pracę uczniów w grupach,

uczniowie oceniają jakość wykonanej pracy, zawracając uwagę na dokładność
przylegania całej powierzchni podeszwy do cholewki oraz czy w czubku i w pięcie
nastąpiło prawidłowe przyklejenie podeszwy.

6. Po wykonaniu zadania liderzy grup przedstawiają trudności napotkane w trakcie

wykonywania ćwiczenia oraz sposoby ich unikania.

7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy.
8. Uczniowie oceniają jakość wykonanej pracy.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Praca domowa:

Odszukaj w czasopismach fachowych lub Internecie informacji związanych z klejeniem

miękkich kauczuków termoplastycznych (twardość poniżej 45ºSh A), które podczas
aktywizacji błony klejowej uplastyczniają się do tego stopnia, że w czasie prasowania ulegają
trwałej deformacji. Sporządź krótką notatkę z zebranych informacji w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Zasady bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń do

montażu i wykończania obuwia

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ, na podstawie składu chemicznego preparatu do halogenizacji występujące w nim

związki szkodliwe dla zdrowia człowieka.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1)

zanalizować skład chemiczny otrzymanego środka halogenizującego,

2)

wytypować lotne rozpuszczalniki oraz związki zawierające chlor,

3)

wypisać niebezpieczne związki chemiczne,

4)

zaprezentować wyniki swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

katalogi środków do halogenizacji zawierające ich skład chemiczny,

papier do pisania,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 dotycząca preparatów do halogenizacji.


Ćwiczenie 2

Wypisz maszyny używane w oddziałach montażu obuwia oraz określ niebezpieczeństwa

związane z ich obsługą.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z instrukcjami obsługi maszyn znajdujących się w oddziale montażu,

2)

przeanalizować niebezpieczeństwa związane z obsługą maszyn montażowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

3)

wypisać nazwy maszyn montażowych i określić zagrożenia występujące podczas ich

obsługi,

4)

zaprezentować swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

maszyny związane z montażem obuwia,

instrukcje obsługi maszyny montażowych,

przybory piśmiennicze,

papier do pisania,

literatura z rozdziału 7 dotycząca użytkowania maszyn do montażu obuwia.


Ćwiczenie 3

Opracuj zasady bezpiecznej obsługi maszyn do ćwiekowania cholewek w oparciu

o instrukcje „Bezpieczeństwa i higieny pracy” podczas obsługi tych maszyn oraz wiadomości
związane z ich budową.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować zasady bezpiecznej obsługi maszyn do ćwiekowania cholewek,

2)

zapoznać się z instrukcją BHP obowiązującą podczas obsługi ćwiekarek,

3)

wypisać zasady bezpiecznej obsługi maszyn do ćwiekowania,

4)

zaprezentować swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

instrukcji BHP obowiązująca podczas obsługi ćwiekarek,

kartki papieru do pisania,

przybory piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7 związana z zagrożeniami występującymi podczas obsługi maszyn
do ćwiekowania obuwia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Maszyny i urządzenia do ćwiekowania cholewek oraz

procesów poprzedzających ćwiekowanie

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wklej zakładkę termoplastyczną do cholewki oraz uformuj piętę. Podobną czynność

przeprowadź z zastosowaniem zakładki formowanej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz sposób bezpiecznego przeprowadzenia ćwiczenia. Uczniowie
powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

zapoznać się z budową i obsługą formowarki pięt i obciągarki zakładek,

3)

włączyć zasilanie maszyn w celu ogrzania (ochłodzenia) form,

4)

włożyć zakładki do cholewek,

5)

wykonać kolejno proces obciągania zakładki formowanej i formowania pięty z zakładką
termoplastyczną,

6)

porównać kształt pięty uzyskany za pomocą obu metod,

7)

dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

maszyna do obciągania zakładek i formowania pięty,

zakładki formowane (powleczone Vinacetem) oraz wycięte i ścienione zakładki
termoplastyczne,

uszyte cholewki w rozmiarze skorelowanym z kształtem i rozmiarem zakładek,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7 dotycząca obsługi maszyn montażowych.


Ćwiczenie 2

Przymocuj podpodeszwę do kopyta ręcznie oraz za pomocą klamerkowarki (lub maszyny

mocującej podpodeszwy na przylepce). Porównaj czas wykonania operacji mocowania
podpodeszwy obu metodami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

zapoznać się z informacjami na temat budowy i zasady działania maszyn do mocowania
podpodeszew,

3)

przymocować mechanicznie podpodeszwę do kopyta,

4)

przybić ręcznie za pomocą teksów podpodeszwę do kopyta,

5)

porównać czas potrzebny do wykonania operacji mocowania obu metodami,

6)

dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

klamerkowarka,

kopyta produkcyjne,

podpodeszwy,

drut do klamerkowarki, teksy, młotek,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj ćwiekowanie cholewki w czubku za pomocą kleju termoplastycznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z budową i obsługą ćwiekarki czubków,

2)

uruchomić maszynę,

3)

uplastycznić cholewkę w czubku,

4)

nałożyć cholewkę na kopyto z podpodeszwą i umocować ją w pięcie,

5)

zaćwiekować cholewkę w czubku,

6)

sprawdzić poprawność wykonanej operacji,

7)

zaprezentować efekty swojej pracy,

8)

dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

ć

wiekarka czubków na klej termoplastyczny,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

parzak,

kopyto z zamocowaną podpodeszwą,

cholewka z wklejonym podnoskiem,

młotek i teksy do mocowania cholewki w pięcie,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj ćwiekowanie ręczne boków cholewki dowolnego wzoru obuwia na klej

chloroprenowy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować cholewkę do ćwiekowania ręcznego (odtłuścić podpodeszwę i brzeg
cholewki),

2)

nanieść klej na brzeg cholewki i pozostawić do przeschnięcia,

3)

nanieść klej na podpodeszwę i drugi raz na cholewkę, przesuszyć błonę klejową,

4)

umieścić kopyto w trzpieniu stołu i za pomocą kleszczy zaćwiekować boki,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

kopyto z zaćwiekowaną cholewką w czubku i śródstopiu oraz w wpięcie,

stół montażowy z zamocowanymi trzpieniami oraz z wyciągiem,

kleszcze do ćwiekowania,

klej chloroprenowy, pędzel,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Maszyny i urządzenia stosowane w fazie montażu obuwia

i jego wykończania oraz do operacji poprzedzających montaż

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeprowadź ścieranie i odpylanie brzegu zaćwiekowanej cholewki. Określ zasady

bezpiecznego przeprowadzenia tej operacji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

opracować zasady wykonywania operacji ścierania brzegu cholewki,

3)

zdrasać brzeg zaćwiekowanej cholewki,

4)

odpylić cholewkę po drasaniu,

5)

dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

ś

cierarka wierzchów wyposażona w szczotki do odpylania,

zaćwiekowana na kopycie cholewka,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Nanieś klej na podeszwę za pomocą nakładarki kleju oraz ręcznie. Porównaj dokładność

wykonania operacji obu metodami.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

przygotować nakładarkę kleju do pracy,

3)

nanieść klej na podeszwę za pomocą nakładarki,

4)

przesmarować podeszwę ręcznie klejem na stanowisku z wyciągiem,

5)

porównać jakość nałożenia spoin klejowych obu metodami,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6)

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia,

7)

dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

nakładarka kleju na elementy spodowe obuwia,

stanowisko do nanoszenia klejów,

wycięte podeszwy,

naczynie na klej,

klej chloroprenowy, pędzel,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Wykonaj

czynności

związane

z

przygotowaniem

podeszew

z

kauczuku

termoplastycznego, PCW oraz skóry do operacji klejenia. Wyjaśnij celowość wykonywania
poszczególnych operacji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

posegregować otrzymane podeszwy, a następnie dobrać do każdej z nich odpowiednią
technologię przygotowania powierzchni do sklejania,

3)

przemyć acetonem podeszwę przeznaczoną do zmywania rozpuszczalnikami, na
podeszwę trudnosklejalną nanieść środek halogenizujący, natomiast ostatnią zdrasać
i odpylić,

4)

wyjaśnić konieczność przeprowadzenia poszczególnych operacji dla wytypowanych
podeszew,

5)

zaprezentować efekty swojej pracy,

6)

dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

podeszwy wykonane ze skóry naturalnej, PCW i TR,

ś

cierarka elementów spodowych,

ś

rodek halogenizujący, pędzelek bez okuć metalowych,

aceton, pędzel,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 4

Wykonaj polerowanie obuwia skórzanego przy użyciu wosku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2)

dobrać odpowiednią szczotkę do zadania, które ma wykonać,

3)

przeprowadzić oględziny otrzymanego obuwia w celu określenia rodzaju wykończenia
skóry oraz poszukiwania wad materiałowych,

4)

włączyć maszynę i ustawić jej prędkość obrotową,

5)

nanieść wosk na szczotkę polerki,

6)

nanieść wosk na obuwie za pomocą polerki,

7)

wykonać polerowanie obuwia,

8)

zaprezentować efekty swojej pracy,

9)

dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

obuwie skórzane,

szczotkarko-polerka z zestawem szczotek,

wosk,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie oraz
konserwacja maszyn do montażu i wykończania obuwia”.


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. c, 5. c, 6. a, 7. b, 8. d, 9. a, 10. d, 11. b,

12.d, 13. a, 14. b, 15. c, 16. d, 17. c, 18. d, 19. a, 20. d.

Plan testu

N

r

z

ad

an

ia


Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Wskazać maszynę z formami chłodzonymi do

niskiej temeratury

B

P

b

2. Określić czynnik mogący spowodować uraz

podczas obsługi parzaka

B

P

c

3. Określić zakres czynności pracownika podczas

obsługi formowarki

B

P

d

4. Określić przeznaczenie ćwiekarki

A

P

c

5. Określić przeznaczenie mechanizmu kleszczy

w ćwiekarce

A

P

c

6. Określić cel przeprowadzania kalibrowania

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

7. Podać korzyści wynikające z przeprowadzania

procesu stabilizacji obuwia

A

P

b

8. Wskazać narzędzia ścierne używane do

drasania

B

P

d

9. Podać rodzaj operacji wykonywanej po

ś

cieraniu obuwia

A

P

a

10. Określić przeznaczenie nakładarki kleju na

elementy spodowe

B

P

d

11. Podać rodzaj kleju wymagający aktywizacji

przed sklejeniem

B

P

b

12. Podać nazwę operacji poprzedzającej sklejanie

A

P

d

13. Określić typ łącznika używanego w przybijarce

obcasów

A

P

a

14. Określić z ilu nitek tworzony jest ścieg

dublowany

A

P

b

15. Wskazać operację podczas której, uwalniają się

szkodliwe związki chlorowcopochodne

C

PP

c

16. Wskazać rodzaj kleju, który jest nakładany na

podeszwy miseczkowe za pomocą nakładarki
kleju

C

PP

d

17. Wskazać możliwy rodzaj ruchu igły w oparciu

o jej kształt

C

PP

c

18. Zanalizować mechanizmy wszywarki pasa

D

PP

d

19. Wskazać rodzaj tworzonego ściegu w oparciu

o przeznaczenie maszyny

C

PP

a

20. Wskazać sposób nanoszenia wosków stałych

na cholewkę

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8.

Test składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części drugiej są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą
przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to
zadań o numerach od 15 do 20).

9.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

10.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11.

Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.

12.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Odmrożenia dłoni mogą wystąpić w wyniku niewłaściwej obsługi
a)

obciągarki zakładek.

b)

formowarki pięt.

c)

aktywizatora parowego.

d)

ć

wiekarki czubków.

2.

Pracownik obsługujący parzak czubków jest narażony na
a)

zatrucie oparami rozpuszczalników organicznych.

b)

poparzenie dłoni klejem termoplastycznym.

c)

poparzenie i zgniecenie dłoni.

d)

przekłucie dłoni teksem.

3.

Uzupełnianie wody w formowarce cholewek należy do obowiązków
a)

brygadzisty.

b)

kierownika zmianowego.

c)

mechanika.

d)

pracownika obsługującego maszynę.

4.

Za pomocą ćwiekarki wykonuje się operację
a)

formowania pięty.

b)

formowania przyszwy.

c)

ć

wiekowania cholewki.

d)

zaciągania cholewki na kopycie.

5.

W ćwiekarce czubków na klej termoplastyczny kleszcze służą do
a)

podawania kleju.

b)

rozprowadzenia kleju.

c)

naciągnięcia przyszwy.

d)

naciągnięcia tylnika.

6.

Proces kalibrowania obuwia przeprowadza się w celu
a)

wyrównania zaćwiekowanego brzegu cholewki.

b)

zwiększenia adhezji kleju do cholewki.

c)

ułatwienia procesu nakładania podeszew.

d)

uformowania cholewki na kopycie.

7.

Stabilizacji cieplnej poddaje się obuwie w celu
a)

nadania połysku.

b)

skrócenia czasu przebywania obuwia na kopycie.

c)

poprawienia wytrzymałości połączenia spodu z wierzchem obuwia.

d)

przeprowadzenia operacji wykończenia.

8.

Narzędzie skrawające, które nie służy do drasania obuwia, to
a)

wałek z płótnem ściernym.

b)

krążek gumowy z wtopionymi drutami.

c)

szczotka druciana.

d)

szczotka filcowa.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9.

Operacją wykonywaną bezpośrednio po ścieraniu jest
a)

odpylanie.

b)

nanoszenie kleju.

c)

aktywizacja błony klejowej.

d)

nakładanie podeszew.

10.

Nakładarką kleju na elementy spodowe obuwia można nanosić klej na
a)

przyszwę.

b)

obłożynę.

c)

zakładkę.

d)

podeszwę.

11.

Aktywizator (termiczny) błony klejowej służy do aktywizowania klejów
a)

termoplastycznych.

b)

chloroprenowych.

c)

cyjanoakrylowych.

d)

lateksowych.

12.

Proces prasowania podeszew przeprowadzany jest bezpośrednio po procesie
a)

ć

wiekowania.

b)

drasania.

c)

odpylania.

d)

aktywizowania błony klejowej.

13.

Przybijarka obcasów służy do przymocowania obcasa za pomocą
a)

gwoździ.

b)

teksów.

c)

klamerek.

d)

ś

rub.

14.

Ś

cieg dublowany tworzy

a)

1 nitka.

b)

2 nitka.

c)

3 nitka.

d)

4 nitka.

15.

Szkodliwe chlorowcopochodne związki organiczne przedostają się do powietrza podczas
operacji
a)

nanoszenia klejów poliuretanowych.

b)

nanoszenia klejów dyspersyjnych.

c)

halogenizacji.

d)

ć

wiekowania na klej termoplastyczny.

16.

Rodzaj kleju, który może być nakładany na podeszwy za pomocą nakładarki kleju na
spody miseczkowe, to klej
a)

poliamidowy.

b)

poliestrowy.

c)

cyjanoakrylowy.

d)

chloroprenowy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

17.

Igła dublerki wykonana w kształcie łuku o promieniu 22,8 mm podczas szycia wykonuje
ruch
a)

wahadłowy.

b)

obrotowy.

c)

obrotowo-zwrotny.

d)

harmoniczny.


18.

Mechanizm, który nie stanowi wyposażenia wszywarki pasa, jeśli ścieg przez nią
wykonywany jest tworzony z jednej nitki, to
a)

prowadnik pasa.

b)

narzutnik nitki.

c)

haczyk górny.

d)

haczyk dolny.


19.

Przeszywarka, służąca do łączenia elementów obuwia w systemie przeszywanym lub
przeszywano-dublowanym tworzy ścieg
a)

łańcuszkowy.

b)

przeszywany.

c)

dublowany.

d)

przeszywano-dublowany.


20.

W procesie wykończania obuwia zmianę koloru lica skór naturalnych uzyskuje się przez
tzw. „przypalanie” woskami za pomocą
a)

palnika gazowego.

b)

palnika denaturowego.

c)

opalarki elektrycznej.

d)

polerki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Użytkowanie oraz konserwacja maszyn do montażu i wykończania obuwia

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Użytkowanie oraz
konserwacja maszyn do montażu i wykończania obuwia”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. c, 5. b, 6. b, 7. d, 8. a, 9. c, 10. c, 11. c,

12. d, 13. b 14. c, 15. d, 16. a, 17. c, 18. d, 19. c, 20. d.

Plan testu

N

r

z

ad

an

ia


Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Podać

sposób

usuwania

oparów

rozpuszczalników organicznych

A

P

d

2.

Wskazać

poddawane

formowaniu

części

cholewki

B

P

a

3.

Wskazać pracownika upoważnionego do napraw
elektrycznych

B

P

b

4.

Wskazać

maszynę

do

przestrzennego

formowania cholewki na bryle kopyta

A

P

c

5.

Wskazać element do którego jest mocowana
cholewka podczas ćwiekowania

B

P

b

6.

Wskazać łącznik, który nie służy do mocowania
cholewki z podpodeszwą podczas ćwiekowania

B

P

b

7.

Podać przeznaczenie oklepywarki

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

8.

Podać cel przeprowadzania stabilizacji obuwia

A

P

a

9.

Podać cel przeprowadzania odpylania po
drasaniu obuwia

A

P

c

10.

Rozpoznać rodzaj stosowanych klejów

B

P

c

11.

Podać przemiany zachodzące w błonie klejowej
podczas aktywizacji

A

P

c

12.

Podać

przeznaczenie

prasy

do

sklejania

podeszew

A

P

d

13.

Podać przeznaczenie śrubowarki

A

P

b

14.

Podać nazwę ściegu tworzonego przez dublerkę

B

P

c

15.

Określić funkcje nakłuwaka w dublerce

C

PP

d

16.

Dobrać właściwy klej

C

PP

a

17.

Określić procesy fizyczne zachodzące podczas
stabilizacji

D

PP

c

18.

Określić cel impregnacji nici lnianych
w dublerce

C

PP

d

19.

Zastosować maszynę do obszywania wysokich
brzegów podeszew miskowych

C

PP

c

20.

Określić przeznaczenia płaszcza wodnego
w kabinie do nanoszenia apretur

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8.

Test składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części drugiej są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą
przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to
zadań o numerach od 15 do 20).

9.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

10.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11.

Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.

12.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Opary rozpuszczalników organicznych powstające na oddziale montażu podczas
przesychania błony klejowej są
a)

spalane.

b)

poddawane utylizacji.

c)

wyłapywane i powtórnie wykorzystywane do produkcji klejów.

d)

odprowadzane systemem wentylacji na zewnątrz pomieszczenia.


2.

Podczas formowania cholewki kształtowaniu poddawane są

a)

pięta i przyszwa.

b)

pięta i boki.

c)

przyszwa i boki.

d)

pięta, przyszwa i boki.


3.

Wymianę bezpieczników, spalonych w wyniku zablokowania się drutu w mechanizmie
formującym klamerki, powinien wykonać
a)

pracownik obsługujący maszynę.

b)

elektryk.

c)

brygadzista.

d)

mechanik.


4.

Nadanie przestrzennego kształtu cholewce na kopycie produkcyjnym odbywa się za
pomocą
a)

formowarki pięt.

b)

obciągarki zakładek.

c)

ć

wiekarki.

d)

formowarki cholewek.


5.

W procesie ćwiekowania brzeg cholewki zostaje przymocowany do
a)

kopyta.

b)

podpodeszwy.

c)

podeszwy.

d)

zakładki.


6.

Rodzaj łącznika, który nie jest stosowany do mocowania cholewki z podpodeszwą
podczas ćwiekowania, to
a)

klamerka.

b)

ś

ruba.

c)

teks.

d)

klej.


7.

Oklepywaniu poddaje się

a)

uszytą cholewkę.

b)

przyszwę zaćwiekowanej cholewki.

c)

tylnik zaćwiekowanej cholewki.

d)

zaćwiekowany brzeg cholewki.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

8.

Proces stabilizacji obuwia ma na celu

a)

utrwalenie kształtu cholewki.

b)

utrwalenie kształtu podnoska.

c)

utrwalenie kształtu zakładki.

d)

ustabilizowanie wytrzymałości połączeń szytych w cholewce.


9.

Odpylanie po procesie drasania wykonujemy w celu

a)

rozminięcia powierzchni sklejanych materiałów.

b)

usunięcia naprężeń powstałych podczas ścierania.

c)

usunięcia pyłów powstałych podczas ścierania.

d)

wygładzenia powierzchni przed klejeniem.


10.

Rodzaj kleju obuwniczego, który nie może być stosowany w nakładarce kleju do
elementów wierzchowych, to klej
a)

chloroprenowy.

b)

poliuretanowy jednoskładnikowy.

c)

termoplastyczny.

d)

lateksowy.


11.

Podczas aktywizacji termicznej, błona klejowa ulega
a)

przesuszeniu.

b)

wysuszeniu.

c)

uplastycznieniu.

d)

rozpuszczeniu.


12.

Prasy do przyklejania spodów obuwniczych służą do łączenia podeszwy z
a)

podszewką.

b)

podpodeszwą.

c)

podsuwką.

d)

zaćwiekowaną cholewką.

13

Ś

rubowarka służy do

a)

przykręcania podpodeszwy do kopyta.

b)

mocowania obcasów.

c)

mocowania podeszwy do cholewki.

d)

mocowania cholewki do podpodeszwy podczas ćwiekowania pięt.


14

Dublerka jest maszyną szyjącą ściegiem dwunitkowym

a)

zwartym.

b)

łańcuszkowym.

c)

dublowanym.

d)

typu zyg-zak.


15

Nakłuwak podczas szycia na dublerce służy do
a)

ułatwiania wykonania otworu przez igłę.

b)

ochrony igły przed połamaniem i transportu materiałów.

c)

przekłucia materiałów.

d)

przekłucia i transportu materiałów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

16

Mocowanie cholewki do podpodeszwy w ćwiekarce na klej termoplastyczny odbywa się
za pomocą kleju
a)

poliamidowego lub poliestrowego.

b)

poliuretanowego lub chloroprenowego.

c)

poliuretanowego lub lateksowego.

d)

chloroprenowego lub lateksowego.

17.

W cholewce skórzanej poddanej procesowi stabilizacji cieplnej, utrwalenie kształtu
następuje w wyniku
a)

rozluźnienia włókien kolagenowych parą wodną.

b)

rozluźnienia włókien kolagenowych gorącym powietrzem.

c)

usunięcia wewnętrznych naprężeń w materiale cholewki powstałych podczas
ć

wiekowania.

d)

obkurczania ogrzanej cholewki na kopycie produkcyjnym.


18.

Nitka górna (lniana) w dublerce przechodzi przez zbiornik z gorącą smołą w celu
a)

ułatwienia procesu tworzenia szwu.

b)

dodatkowego jej wzmocnienia.

c)

dodatkowego sklejenia zszywanych materiałów.

d)

zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych.


19.

Odpowiedno ukształtowane mechanizmy wykonawcze, umożliwiające obszywanie
podeszwy o wysokim rancie z cholewką posiada
a)

dublerka.

b)

wszywarka pasa.

c)

obszywarka.

d)

przeszywarka.


20.

Kabina do nanoszenia apretur wyposażona jest w płaszcz wodny służący do
a)

utrzymania odpowiedniej wilgotności w kabinie.

b)

zapewnienia chłodzenia podczas apreturowania.

c)

rozpuszczania szodliwych związków powstających podczas apreturowania.

d)

zbierania nadmiaru apretury.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..................................................................................

Użytkowanie oraz konserwacja maszyn do montażu i wykończania obuwia

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Numer

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1.

Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia tom I. Politechnika Radomska, Radom
2000

2.

Charasz A.: Mechanizmy wykonawcze i elementy robocze maszyn obuwniczych. WSI,
Radom 1988

3.

Charasz A, Glinka F, Maleńczak J.: Maszyny Obuwnicze. WSI, Radom 1982

4.

Charasz A., Łuczyńska J., Matuszewski S., Suwart R., Olszewski A.: Oprzyrządowanie do
produkcji obuwia. WSI, Radom 1985

5.

Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1973



Czasopisma fachowe
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne)
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieżące)

