Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MI Temat 3 Pier pom

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

3.

Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym

Dział 1. Zachowanie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym.

czas trwania:

2 x 45 minut.

cele ogólne:

Nabycie umiejętności postępowania ratowniczego – samoochrona ratownika.

cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: pierwsza pomoc, pomoc doraźna, zagrożenie życia;

zasady oceny sytuacji na miejscu zdarzenia;

numery alarmowe służb ratowniczych;

zasady złożenia meldunku z miejsca wypadku;

skład apteczki pierwszej pomocy;

zasady udzielania pierwszej pomocy w podstawowych urazach;

zasady doboru środków opatrunkowych do urazu.

Uczeń stosuje w praktyce:

posługuje się właściwą terminologią w zakresie pierwszej pomocy;

ocenia sytuację na miejscu zdarzenia, diagnozuje potrzeby poszkodowanych;

powiadamia służby ratownicze, prawidłowo składa meldunek z miejsca wypadku;

kompletuje apteczkę pierwszej pomocy;

udziela pierwszej pomocy w przypadku krwotoku z nosa, zwichnięcia kostki, skurczu mięśni, dobiera odpowiednie

środki opatrunkowe.

cele wychowawcze:

Uwrażliwienie na zagrożenie życia i zdrowia oraz wyrobienie nawyku niesienia pomocy osobom poszkodowanym.

zasady, metody, formy pracy:

zasada świadomości i doniosłości, zasada wzorca, zasada podwójnego adresowania profilaktyki;

metoda przypadków, pogadanka wstępna, inscenizacja, dyskusja dydaktyczna, opis, instruktaż, pogadanka podsu-

mowująca;

praca indywidualna i grupowa, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem, kartami ćwiczeń, kartą projektu i kartą oceny

projektu.

Środki dydaktyczne:

podręcznik;

apteczka pierwszej pomocy;

karty ćwiczeń;

ilustracje instruktażowe (plansze dydaktyczne);

film edukacyjny pt. 4 i pół minuty;

aparaty telefoniczne.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Wprowadzenie do tematyki udzielania pierwszej pomocy. Omówienie zdarzeń z odwołaniem się do przeżyć uczniów.

Dyskusja, wymiana poglądów. Omówienie znaczenia ratownictwa w życiu człowieka.

2.

Odszukanie w podręczniku zagadnień związanych z tematem.

ii. część zasadnicza

1.

Wprowadzenie nowych pojęć dotyczących pierwszej pomocy, pomocy doraźnej, zagrożenia życia. Objaśnienie zna-

czenia pojęć.

Ćwiczenie dla uczniów:

Praca z kartą ćwiczenia: słownik pojęć.

2.

Omówienie zasad oceny sytuacji na miejscu zdarzenia, kolejność postępowania.

3.

Powiadomienie służb ratowniczych o zdarzeniu (zapamiętanie numerów alarmowych), procedura składania mel-

dunku.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 5.1 z podręcznika – objaśnienie polecenia, kontrola uczniów w trakcie pracy, omówienie poprawności wyko-

nania zadania, ocena zadania.

4.

Omówienie sytuacji bezwzględnie wymagających interwencji lekarza.

5.

Omówienie zasad postępowania przy wybranych urazach. Instruktaż czynności ratowniczych.

6.

Omówienie podstawowego zestawu środków opatrunkowych w apteczce pierwszej pomocy.

7.

Omówienie zasad samoochrony ratownika, demonstracja zachowań i użycia środków ochronnych.

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadanie 5.2 z podręcznika – objaśnienie poleceń, kontrola w trakcie pracy, dyskusja dotycząca rozwiązania zadania

przez uczniów, ustalenie poprawności wykonania czynności ratowniczych. Ćwiczenie praktyczne (wzajemne opatry-

wanie urazów pozorowanych).

8.

Analiza poleceń zawartych w karcie projektu, podział uczniów na trzyosobowe zespoły ratownicze.

realizacja projektu:

Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu? według Karty projektu.

Ocena projektu według Karty oceny projektu.

iii. część podsumowująca

1.

Uporządkowanie wiedzy nabytej na lekcji.

2.

Ocena pracy uczniów.

3.

Porządkowanie stanowisk pracy.

