14 Wytwarzanie wyrobów tapicerowanych metodami

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Małgorzata Brola











Wytwarzanie

wyrobów

tapicerowanych

metodami

przemysłowymi 743[03].Z3.03








Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Urszula Przystalska
mgr inż. Urszula Nowaczyk



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Brola
inż. Jolanta Górska



Konsultacja:
Mgr inż. Zdzisław Feldo








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[03].Z3.03
„Wytwarzanie

wyrobów

tapicerowanych

metodami

przemysłowymi”,

zawartego

w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer.



























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Podstawowe części maszyn i urządzeń

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Proces szycia maszynowego

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Maszyny i urządzenia stosowane do produkcji mebli tapicerowanych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Zasady i metody wykonywania poszczególnych warstw mebli tapicerowanych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7.

Literatura

29

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ć

wiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
































Schemat układu jednostek modułowych

743[03].Z3.01

Przygotowanie elementów wyrobów

tapicerowanych

743[03].Z3.04

Wytwarzanie wyrobów

tapicerowanych specjalistycznych

i dekoracyjnych

743[03].Z3.03

Wytwarzanie wyrobów

tapicerowanych metodami

przemysłowymi

743[03].Z3.02

Wytwarzanie wyrobów

tapicerowanych metodami

rzemieślniczymi

743[03].Z3

Technologia tapicerstwa

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować narzędzia stosowane do produkcji wyrobów tapicerowanych,

określać wymiary funkcjonalne mebli tapicerowanych,

określać techniki trasowania, manipulacji i rozkroju materiałów tapicerskich,

ustalać zapotrzebowanie materiałowe na warstwy układów tapicerskich,

określać sposoby usuwania błędów występujących w materiałach tapicerskich,

dobrać materiały i narzędzia do rodzaju wykonywanych prac,

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do poszczególnych operacji technologicznych,

sporządzać odręczne i techniczne rysunki wyrobów, podzespołów i elementów,

stosować dokumentację konstrukcyjną i technologiczną,

scharakteryzować rodzaje norm,

przestrzegać zasad i warunków odbioru wyrobów tapicerowanych,

przestrzegać zasad pakowania, magazynowania oraz zabezpieczania surowców,
półfabrykatów oraz wyrobów na czas transportu,

scharakteryzować właściwości surowców i materiałów włókienniczych,

scharakteryzować materiały wyściółkowe,

scharakteryzować materiały drzewne i tworzyw drzewnych,

określać właściwości skór, tworzyw sztucznych skóropodobnych stosowanych
w tapicerstwie,

scharakteryzować materiały pomocnicze i wykończeniowe,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować oraz rozpoznać podstawowe części maszyn i mechanizmów,

określić zasady działania instalacji pneumatycznych,

określić zasady obsługi maszyn i urządzeń do wytwarzania sprężyn, formatek
sprężynowych i siatek materacowych,

określić budowę oraz zasady działania maszyn do szycia,

obsłużyć maszyny i urządzenia do rozkroju i szycia stosowane w tapicerstwie
przemysłowym,

obsłużyć zszywacze pneumatyczne stałe i przenośne,

ocenić stan techniczny narzędzi, maszyn i urządzeń,

dokonać bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń,

dobrać rodzaje szwów do rodzaju materiału,

określić rodzaje oraz numerację igieł i nici,

wykonać ściegi i szwy maszynowe stosowane w tapicerstwie,

ocenić jakość wykonania szwów,

dobrać materiały do produkcji wyrobów tapicerowanych metodami przemysłowymi,

wykonać łączenia elementów wyrobów tapicerowanych metodami przemysłowymi,

zastosować metody i techniki wykończania tapicerowanych części wyrobów,

ustalić kolejność operacji przemysłowej produkcji wyrobów tapicerowanych,

sporządzić schemat procesu technologicznego wyrobów tapicerowanych,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Tapicer 743[03]

Moduł:

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3

Jednostka modułowa:

Wytwarzanie

wyrobów

tapicerowanych

metodami

przemysłowymi 743[03].Z3.03

Temat: Budowa i zasada działania maszyny szyjącej płaskiej, jednoigłowej,

dwunitkowej.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności obsługi maszyny szyjącej płaskiej, jednoigłowej,

dwunitkowej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przedstawić budowę maszyny szyjącej płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej,

rozpoznać, nazwać i wskazać główne mechanizmy i elementy robocze maszyny,

wyjaśnić działanie maszyny,

wyjaśnić zasady eksploatacji zakresie obsługi regulacji, czyszczenia i konserwacji
maszyny,

wskazać i określić przyczyny wadliwej pracy maszyny,

przygotować stanowisko pracy do szycia tkanin zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy oraz ochrony środowiska,

dobrać odzież ochronną do pracy przy maszynie,

uruchomić maszynę i wykonać zadanie produkcyjne szycia elementów formatki.


Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna lub zespołowa.


Czas: 240 minut.

Środki dydaktyczne:

maszyna szyjąca, płaska, jednoigłowa, dwunitkowa (stębnówka),

model maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej,

schematy mechanizmów maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej,

instrukcja obsługi maszyny szyjącej, płaskiej, jednoigłowej, dwunitkowej,

elementy wyrobu do szycia,

instrukcja wykonania szycia.

Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja zajęć:

−−−−

Uczniowie zakładają odzież ochronną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

−−−−

Każdy uczeń otrzymuje instrukcję obsługi maszyny oraz instrukcję wykonania
zadania.

−−−−

Uczniowie zapoznaje się z instrukcjami.

−−−−

Każdy uczeń podchodzi do maszyny szyjącej, wskazuje, nazywa i wyjaśnia działanie
głównych mechanizmów i elementów roboczych maszyny.

−−−−

Uczniowie kolejno przygotowują maszynę do pracy, regulują parametry pracy
maszyny zgodnie z instrukcją zadania.

−−−−

Uczniowie wykonują zadanie produkcyjne: pobierają elementy wyrobu do zszycia
i dokonują szycia.

−−−−

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.

5.

Po wykonaniu zadania, uczniowie czyszczą maszynę i porządkują stanowisko pracy.

6.

Uczniowie dokonują oceny wykonanej pracy. Wskazują swoje mocne i słabe strony przy
obsłudze maszyny.

7.

Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją prawidłowo.

8.

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.

9.

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Opisz zasady przygotowania do szycia maszyny szyjącej.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Tapicer 743[03]

Moduł:

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3

Jednostka modułowa:

Wytwarzanie

wyrobów

tapicerowanych

metodami

przemysłowymi 743[03].Z3.03

Temat: Narzędzia pomocnicze do wykonania formatki sprężynowej typu szlarafia.

Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności rozpoznawania i posługiwania się narzędziami

ręcznymi do mocowania formatek sprężynowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

−−−−

rozpoznać narzędzia pomocnicze do wykonania formatki,

−−−−

dobrać narzędzia pomocnicze do mocowania,

−−−−

posłużyć się narzędziami pomocnicze do mocowania formatki,

−−−−

dobrać właściwą odzież ochronną,

przygotować stanowisko pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas: ustala na bieżąco nauczyciel.

Środki dydaktyczne:

narzędzia pomocnicze do mocowania formatki sprężynowej,

podłoże tapicerskie, formatki sprężynowe,

literatura z rozdziału 7.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja zajęć:

Każdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania.

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania.

Uczniowie zakładają odzież ochronną.

Uczniowie rozpoznają i omawiają narzędzia do mocowania.

Uczniowie otrzymują formatki.

Uczniowie dobierają narzędzia do mocowania formatki.

Uczniowie mocują formatkę do podłoża.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, udziela wskazówek w razie wystąpienia
problemu.

5.

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

6.

Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

7.

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania.

8.

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Przedstaw sposoby zabezpieczenia przed wypadkiem, pracownika pracującego przy

użyciu różnych narzędzi ręcznych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1.

Podstawowe części maszyn i urządzeń

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj podziału połączeń części maszyn na rozłączne i nierozłączne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z wybranymi połączeniami,

4)

podzielić połączenia na rozłączne i nierozłączne,

5)

uzasadnić pisemnie dokonany wybór urządzeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne połączenia części maszyn,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj części maszyn służące do przenoszenia ruchu obrotowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z przedstawionymi częściami maszyn,

4)

rozpoznać i scharakteryzować poszczególne części maszyna,

5)

narysować i opisać części maszyn w zeszycie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

różne części maszyn,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj znaki chropowatości powierzchni oraz sposób oznaczenia ich na rysunku

technicznym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się ze znakami chropowatości powierzchni,

4)

rozpoznać oznaczenia na rysunku technicznym,

5)

narysować oznaczenie chropowatości powierzchni.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Proces szycia maszynowego

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj przeprowadzenia nici dolnej i górnej w różnych typach maszyn szyjących

stosowanych w produkcji wyrobów skórzanych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

4)

sprawdzić czy zasilanie maszyny jest prawidłowo podłączone i nieuszkodzone,

5)

sprawdzić prawidłowość pracy wszystkich mechanizmów na biegu jałowym,

6)

nawinąć nić na szpuleczkę,

7)

włożyć szpuleczkę i nawlec nić do bębenka,

8)

założyć bębenek,

9)

przeprowadzić nić górną i nawlec igłę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne typy maszyn: płaska, ramienna,

instrukcje obsługi maszyn,

igły,

nici,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Przygotuj maszynę jednogłową, dwunitkową płaską (stębnówkę) do pracy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

4)

sprawdzić czy zasilanie maszyny jest prawidłowo podłączone i nieuszkodzone,

5)

sprawdzić prawidłowość pracy wszystkich mechanizmów na biegu jałowym,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6)

nawinąć nić na szpuleczkę,

7)

włożyć szpuleczkę i nawlec nić do bębenka,

8)

założyć bębenek,

9)

wybrać i założyć odpowiednią igłę do igielnicy,

10)

przeprowadzić nić górną i nawlec igłę,

11)

wykonać szycie próbne,

12)

ocenić jakość szycia próbnego,

13)

uregulować naprężenie nici górnej i dolnej,

14)

uregulować docisk stopki,

15)

uregulować długość ściegu,

16)

wykonać szycie próbne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

maszyna stębnówka,

instrukcja obsługi maszyny,

igły,

nici,

wkrętak do regulacji naprężenia nici dolnej,

materiał do prób szycia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Dokonaj regulacji docisku stopki i wzniosu stopki nad płytkę ściegową w różnych typach

maszyn szyjących stosowanych w produkcji wyrobów skórzanych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

4)

dokonać regulacji docisku stopki,

5)

dokonać regulacji wzniosu stopki nad płytką ściegową.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne typy maszyn: płaska, ramienna, słupkowa, zig-zag,

instrukcje obsługi maszyn,

wkrętak do wzniosu stopki nad płytką ściegową,

materiał do prób szycia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Maszyny i urządzenia stosowane do produkcji mebli
tapicerowanych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz maszyny i urządzenia do produkcji mebli tapicerowanych na podstawie

rysunków lub zdjęć przedstawiających podstawowe operacje technologiczne.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z wybranymi operacjami technologicznymi,

4)

zapoznać się z maszynami i urządzeniami stosowanymi w tapicerstwie,

5)

dobrać urządzenia do przedstawionej czynności technologicznej,

6)

uzasadnić pisemnie dokonany wybór maszyn i urządzeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

prospekty maszyn i urządzeń,

rysunki, zdjęcia lub prospekty poszczególnych półfabrykatów,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Dobierz narzędzia do wykonania czynności montażowych wybranego wyrobu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z wybranym wyrobem,

4)

dobrać narzędzia do montażu wybranego wyrobu,

5)

uzasadnić pisemnie dokonany wybór narzędzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

różne meble tapicerowane,

narzędzia stosowane w montażu wyrobów,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Sprawdź, czy rozdrabniarka materiałów spienionych jest prawidłowo przygotowana do

eksploatacji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z wybranym modelem rozdrabniarki,

4)

zapoznać się z instrukcją użytkowania rozdrabniarki,

5)

sprawdzić, czy rozdrabniarka ma prawidłowe i nie uszkodzone podłączenie do źródła
prądu,

6)

sprawdzić, czy urządzenie jest prawidłowo uziemione,

7)

sprawdzić, czy zgrzewarka posiada konieczne osłony wyniki sprawdzenia zapisz
w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

rozdrabniarka pianki poliuretanowej,

instrukcja pracy rozdrabniarki,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4.

Zasady i metody wykonywania poszczególnych warstw
mebli tapicerowanych

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oblicz liczbę sprężyn na długość lub szerokość formatki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

3)

zapoznać się z wymiarami długości lub szerokości formatki,

4)

znać średnicę zewnętrzną sprężyn,

5)

znać szerokość ramki krawędziowej,

6)

znać średnicę drutu,

7)

obliczyć liczbę sprężyn na długość lub szerokość formatki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

wzór do obliczania,

przybory do pisania,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Na arkuszu kartonu z bloku technicznego (A4) rozrysuj przy pomocy kolorowych

mazaków, schemat układu tapicerki meblowej. Z boku oznacz i opisz poszczególne warstwy
i elementy budowy układu tapicerskiego bezsprężynowego i sprężynowego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować karton z bloku technicznego,

2)

przygotować materiały do rysowania i mazaki,

3)

przeanalizować z pomocą poradnika i podręcznika schemat budowy układu tapicerki
bezsprężynowej i sprężynowej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

4)

odtworzyć na kartonie schemat układu tapicerskiego,

5)

oznaczyć przy pomocy strzałek i numeracji poszczególne warstwy i elementy budowy,

6)

opisać /z boku rysunku/ wykonany schemat,

7)

porównać ze schematem w podręczniku.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz kartonu A4,

ołówek do rysowania i flamastry,

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/.


Ćwiczenie 3

Wskaż i nazwij poszczególne części składowe poduchy tapczanowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

przygotować materiały do rysowania,

3)

narysować przekrój poduchy tapczanowej,

4)

wskazać i nazwać części składowe układów poduchy,

5)

porównać ze schematem w podręczniku.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

zeszyt ćwiczeń,

przybory do rysowania,

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wytwarzanie wyrobów
tapicerowanych metodami przemysłowymi”

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 6, 7, 10, 16 i 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 9 punktów,

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 12 punktów,

dobry – za uzyskanie 16 punktów, w tym co najmniej 3 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za uzyskanie 19 punktów, w tym co najmniej 5 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. c, 4. c, 5. c, 6. d, 7. a, 8. a, 9. d, 10. d, 11. c,
12.
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. b, 18. d, 19. a, 20. c, 21. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić podstawowe części maszyn

A

P

c

2

Rozpoznać połączenia rozłączne

B

P

b

3

Rozpoznać połączenia nierozłączne

B

P

c

4

Zanalizować budowę maszyn szwalniczych

C

PP

c

5

Rozpoznać budowę igły maszynowej

B

P

c

6

Zanalizować zastosowanie igieł do szycia skóry

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

7

Zanalizować numerację metryczną nici

C

PP

a

8

Rozpoznać części maszyny szyjącej

A

P

a

9

Rozpoznać błędy w szyciu

B

P

d

10 Zanalizować budowę urządzenia tapicerskiego

C

PP

d

11 Rozpoznać maszynę na podstawie opisu

B

P

c

12 Rozpoznać urządzenie na podstawie opisu

B

P

b

13 Znać warunki eksploatacji maszyn

B

P

b

14 Rozróżniać warstwy tapicerskie

A

P

c

15 Rozpoznać łączniki stosowane w tapicerstwie

B

P

c

16

Rozróżnić elementy budowy konstrukcji układu
tapicerskiego

C

PP

d

17 Rozpoznawać elementy warstwy sprężynującej

C

PP

b

18

Dobierać na podstawie rysunku warstwy
tapicerskie

A

P

d

19 Dobierać urządzenia do opisanej pracy

A

P

a

20 Dobierać łączniki do określonych prac

A

P

c

21 Rozpoznawać warstwy tapicerskie

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego
wyboru.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 21 zadań dotyczących wiedzy o podstawowych operacjach
technologicznych związanych z przygotowaniem elementów wyrobów tapicerowanych.
Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z 4 odpowiedzi jest
prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X. W przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.

7.

Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 4, 6, 7, 10, 16, 17, gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe.

8.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9.

Na rozwiązanie testu masz 90 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Urządzenia, które służą do łączenia wałów w sposób umożliwiający przenoszenie ruchu
z jednego wału na drugi to
a)

czopy.

b)

łożyska.

c)

sprzęgła.

d)

przekładnie.


2.

Rysunek przedstawia połączenie rozłączne

a)

kołkowe.

b)

sworzniowe.

c)

sprężyste.

d)

klinowe.


3.

Nierozłącznym połączeniem jest połączenie
a)

gwintowe.

b)

klinowe.

c)

nitowe.

d)

sprężyste.


4.

W maszynach szwalniczych stosowany jest chwytacz
a)

wahadłowy lub płaski.

b)

wahadłowy lub stały.

c)

obrotowy lub wahadłowy.

d)

obrotowy lub płaski.


5.

W igle do szycia maszynowego przedstawionej na rysunku trzon oznaczony jest cyfrą
a)

1.

b)

2.

c)

3.

d)

4.






1

2

3

4

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6.

Do szycia skór stosuje się zazwyczaj igły o ostrzu
a)

okrągłym.

b)

trójkątnym.

c)

kwadratowym.

d)

owalnym.

7.

W numeracji metrycznej igieł liczby wygrawerowane na kolbie oznaczają
a)

długość i grubość trzonu.

b)

długość trzonu i klasę igły.

c)

klasę igły i kształt ostrza.

d)

grubość trzonu i kształt ostrza.


8.

Na rysunku przedstawiony jest
a)

bębenek ze szpuleczką.

b)

chwytacz obrotowy.

c)

chwytacz wahadłowy.

d)

naprężacz nici górnej.




9.

Na rysunku przedstawiono źle wykonany szew zwarty. Przyczyną tego błędu był

a)

zbyt duży naciąg nici dolnej i górnej.

b)

zbyt mały naciąg nici dolnej i górnej.

c)

zbyt duży naciąg nici dolnej.

d)

zbyt duży naciąg nici górnej.


10.

Na zdjęciu widoczny jest fragment urządzenia do

a)

rozdrabniania pianki.

b)

napełniania pianki.

c)

fasonowania poduch.

d)

wypełniania materaców.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

11.

Odpadowe części materiałów spienionych, przeważnie piankę poliuretanową, można
rozdrabniać w celu powtórnego ich wykorzystania na
a)

zszywarce.

b)

rozwłókniarce.

c)

rozdrabniarce.

d)

obszywarce.

12.

Stanowisko sklejania ram tapicerskich wyposażone jest w
a)

prasę tapicerską.

b)

ś

cisk pneumatyczny.

c)

naprężacze pasów.

d)

rozdrabniarkę.


13.

W celu przywrócenia maszynie pełnej sprawności wykonuje się
a)

remonty średnie.

b)

remonty kapitalne.

c)

przeglądy.

d)

remonty bieżące.


14.

Warstwa tapicerska wykonana ze sprężyn dwustożkowych pięciozwojowych
połączonych ze sobą sprężynami łącznikowymi to formatka
a)

koszyczkowa.

b)

woreczkowa.

c)

sprężynowa typu bonnell.

d)

sprężynowa typu szlarafia.


15.

Do ram tapicerskich mocuje się formatki sprężynowe
a)

gwożdziami.

b)

wkrętami.

c)

zszywkami.

d)

nitami.


16.

Przedstawiony na rysunku element oznaczony cyfrą 3 to

a)

rama.

b)

surówka.

c)

materiał pokryciowy.

d)

formatka z gumy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

17.

Formatki koszyczkowe wykonuje się ze sprężyn
a)

dwustożkowych.

b)

stożkowych.

c)

walcowych.

d)

falistych.


18.

Rysunek przedstawia formatkę

a)

sprężynową typu bonell.

b)

sprężynową typu szlarafia.

c)

koszyczkową.

d)

woreczkową.


19.

W celu przymocowania do ramy formatki sprężynowej należy użyć
a)

zszywaczy pneumatycznych.

b)

prasy tapicerskiej.

c)

ś

cisku pneumatycznego.

d)

naprężaczy pasów.


20.

Łącząc ramki krawędziowe ze sprężynami należy użyć
a)

gwoździ.

b)

ś

rub.

c)

spinaczy.

d)

nitów.


21.

Na warstwę sprężynową nakłada się
a)

warstwę obiciową.

b)

warstwę wyściełającą.

c)

warstwę podtrzymującą.

d)

warstwę nośną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wytwarzanie wyrobów tapicerowanych metodami przemysłowymi


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

TEST 2

Próba

pracy

do

jednostki

modułowej

„Wytwarzanie

wyrobów

tapicerowanych metodami przemysłowymi”

Próba pracy polega na wykonaniu przez ucznia przygotowania do pracy prasy

tapicerskiej oraz obciągnięciu materiałem dekoracyjnym poduchy tapczanowej.


Uczeń powinien:

zapoznać się z odpowiednim fragmentem poradnika,

zapoznać się z instrukcją obsługi prasy tapicerskiej,

dokonać sprawdzenia stanu technicznego prasy tapicerskiej,

przygotować prasę tapicerską do pracy,

przygotować materiał dekoracyjny,

przygotować poduchę tapczanową,

dokonać obciągnięcia poduchy tkaniną,

wyłączyć prasę,

uporządkować miejsce pracy,

ocenić jakość wykonanej pracy.

Nauczyciel kontroluje działania ucznia i ocenia ich wykonanie za pomocą punktacji

w poniższej tabeli:

Lp. Punktowana czynność

Punkty

1.

Przygotowanie planu wykonania próby

2.

Dobranie i założenie odzieży ochronnej

3.

Sprawdzenie stanu technicznego prasy

4.

Sprawdzenie stanu bhp prasy

5.

Dobór i sprawdzenie półfabrykatów

6.

Dobór narzędzi pomocniczych

7.

Dobór łączników

8.

Umieszczenie układu tapicerskiego na przesuwanych stojakach

9.

Nałożenie tkaniny dekoracyjnej

10.

Wprowadzenie układu tapicerskiego pod prasę

11.

Uruchomienie prasy i wywierania określonego ciśnienia

12.

Wstępne mocowanie tkaniny do ramy za pomocą zszywek

13.

Obniżenie ciśnienia

14.

Wyjęcie poduchy

15.

Odwrócenie poduchy

16.

Uzupełnienie zszywek na całym obwodzie układu

17.

Ocena jakości wykonanego układu

18.

Wyłączenie prasy z sieci

19.

Uporządkowanie miejsca pracy

Razem punktów:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Punktacja czynności: 0 lub 1 punkt

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 9 punktów,

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 12 punktów,

dobry – za uzyskanie co najmniej 16 punktów,

bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 18 punktów.

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę wykonania podobnego zadania.

5.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

6.

Rozdaj uczniom instrukcję do wykonania próby.

7.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników próby pracy i wystaw oceny.

9.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

10.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonej próby.

Instrukcja dla ucznia

Próba pracy polega na wykonaniu przez Ciebie przygotowania do pracy prasy

tapicerskiej oraz obciągnięciu tkaniną dekoracyjną poduchy tapczanowej.


Aby wykonać prawidłowo zadanie:

zapoznaj się z odpowiednim fragmentem poradnika,

zapoznaj się z instrukcją obsługi prasy tapicerskiej

zwróć szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobierz potrzebne Ci narzędzia i urządzenia,

zaplanuj wykonanie próby ustalając kolejność wykonywanych czynności,

dokonaj sprawdzenia stanu technicznego prasy,

przygotuj prasę do pracy,

dokonaj obciągnięcia tkaniną poduchy tapczanowej używając prasy tapicerskiej,

wyłącz prasy,

uporządkuj miejsce pracy,

oceń jakość wykonanego zadania.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. Na

wykonanie zadania masz 180 minut.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7. LITERATURA


1.

Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1981

2.

Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP Warszawa 1995

3.

Bieniek S.: Maszyny i urządzenia do obróbki drewna cz. 2. WSiP Warszawa 1987

4.

Bożenko L.: Maszynoznawstwo dla Zasadniczych Szkół Zawodowych. WSiP, Warszawa
1983

5.

Charasz A., Matuszewski S.: Eksploatacja maszyn i urządzeń obuwniczych. Radom 1982

6.

Christ J. W.: Kaletnictwo. WSiP, Warszawa 1991

7.

Dzięgielewski Stanisław.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. Wydawnictwo
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1997

8.

Dzięgielewski Stanisław.: Meble tapicerowane. Produkcja rzemieślnicza. Wydawnictwo
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1997

9.

Jaczewski J.; Opalińska E.; Pruszkowski W.: Wiadomości z techniki. Państwowe
Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1981

10.

Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990

11.

Pala S.: Maszyny i urządzenia obuwnicze. WSiP, Warszawa 1980


Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE,
Radom 1997

3.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996

4.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

5.

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995

