asystentka stomatologiczna 322[01] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Alicja Jędrzejczyk








Przygotowanie materiałów stomatologicznych
322[01].Z1.02









Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr n. med. Małgorzata Figurska
mgr Katarzyna Zarębska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Alicja Jędrzejczyk



Konsultacja:
mgr inż. Halina Śledziona









Poradnik stanowi podstawę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[01].Z1.02
„Przygotowanie materiałów stomatologicznych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.





























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Klasyfikacja materiałów stomatologicznych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Materiały do wypełnień czasowych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Materiały podkładowe

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Materiały do wypełnień stałych i używane w profilaktyce

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Materiały używane w endodoncji, w protetyce i ortodoncji

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Materiały sanitarne i implantologiczne

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7.

Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie asystentka stomatologiczna, przekazywaniu
wiedzy i umiejętności dotyczących przygotowania materiałów stomatologicznych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, w których wyszczególniono jakie umiejętności powinien posiadać
uczeń przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej,

cele kształcenia, pokazują jakie umiejętności uczeń opanuje po przeprowadzeniu procesu
kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia do samodzielnego wykonania przez ucznia, zawierające
wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania-uczenia oraz środki dydaktyczne,

sprawdzian postępów pomoże ocenić poziom wiedzy ucznia po wykonaniu ćwiczeń,

ewaluacja osiągnięć, po zrealizowaniu wszystkich tematów jednostki modułowej pozwoli
ocenić poziom nabytych umiejętności w procesie kształcenia,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania: pogadanki, pokazu
z instruktażem, ćwiczeń praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody przypadków
klinicznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, od samodzielnej do

zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






























Schemat układu jednostek modułowych

322[01].Z1

Organizacja pracy

w gabinecie

stomatologicznym

322[01].Z1.01

Przygotowanie gabinetu

stomatologicznego do pracy

322[01].Z1.02

Przygotowanie materiałów

stomatologicznych

322[01].Z1.03

Przygotowanie aparatury

oraz instrumentów

stomatologicznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
ś

rodowiska,

organizować pracę w gabinecie stomatologicznym,

stosować wiadomości dotyczące budowy anatomicznej, fizjologii i patofizjologii narządu
ż

ucia,

przeprowadzać badania jamy ustnej,

przeprowadzać wywiad chorobowy,

opracować plan profilaktyczno-leczniczy, stosować zasady prowadzenia dokumentacji
medycznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dokonać klasyfikacji materiałów stomatologicznych,

scharakteryzować materiały do wypełnień czasowych i określić zasady ich
przygotowywania,

przygotować materiały do wypełnień czasowych,

rozróżnić materiały do wypełnień ostatecznych,

scharakteryzować cementy fosforanowe, krzemowe, karboksylowe i wodorotlenkowo-
wapniowe,

określić zasady przechowywania cementów,

określić zasady przygotowywania cementów,

zaplanować pracę i zorganizować stanowisko pracy,

dobrać materiały stomatologiczne do rodzaju zabiegu i wypełnienia,

przygotować cementy fosforanowe, krzemowe, karboksylowe, lecznicze i tlenkowo-
cynkowo-eugenolowe,

rozróżnić i określić zastosowanie materiałów złożonych,

określić wady i zalety amalgamatu,

określić zasady postępowania z resztkami amalgamatu,

scharakteryzować materiały do wypełniania kanałów korzeniowych,

przygotować materiały do wypełnień kanałów korzeniowych,

scharakteryzować materiały stosowane w protetyce i ortodoncji,

przygotować materiały do wykonania wycisków,

dokonać oceny przygotowanych materiałów stomatologicznych,

określić asortyment i zastosowanie implantów,

scharakteryzować materiały pomocnicze,

scharakteryzować materiały opatrunkowe stosowane w stomatologii,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Asystentka stomatologiczna 322[01]

Moduł:

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1.

Jednostka modułowa:

Przygotowanie materiałów stomatologicznych 322[01].Z1.02

Temat: Materiały czasowe i podkładowe.

Cel ogólny: Zastosowanie i przygotowanie wypełnień stomatologicznych do różnych

wypełnień.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować gabinet do przygotowania różnych wypełnień stomatologicznych,

zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii,

dokonać klasyfikacji materiałów do wypełnień czasowych i podkładów i określić ich
zastosowanie,

dobrać materiały stomatologiczne,

wyposażyć stanowisko pracy do przygotowania materiałów stomatologicznych.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z objaśnieniem i instruktażem,

pokaz multimedialny,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacji pracy uczniów:

praca w grupach,

praca indywidualna.


Czas: 6 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

prezentacje multimedialne dotyczące wypełnień stomatologicznych,

komputer,

wypełnienia stomatologiczne,

instrumenty stomatologiczne,

instrukcje,

bielizna zabiegowa,

aparatura stomatologiczna.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne ( sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć).

2.

Podanie tematu zajęć.

3.

Wprowadzenie do tematu:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat organizacji pracy w gabinecie zgodnie
z zasadami ergonomii, omawia wyposażenie gabinetu w asystor na którym
asystentka przygotowuje materiały stomatologiczne,

pokazuje materiały czasowe i podkładowe z omówieniem ich przeznaczenia,

zwraca uwagę na sposoby ich przygotowania,

nauczyciel pokazuje instrukcje obsługi, zwraca szczególną uwagą na przepisy
bezpieczeństwa,

nauczyciel demonstruje uczniom jak należy zarabiać i jakimi narzędziami materiały
czasowe i podkładowe,

nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Czym różni się przygotowanie poszczególnych
preparatów?

dyskusja ,nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie proponowane odpowiedzi,

nauczyciel

pokazuje

multimedialną

prezentację

dotycząca

przygotowania

i możliwości wykorzystania wypełnień,

po prezentacji uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia.

4.

Następnie uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia:

praca zespołowa,

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji,

przygotowują wypełnienia czasowe i podkładowe, czytają instrukcje obsługi,

uczniowie uzasadniają dobór narzędzi, zwracają uwagę na sposób posługiwania się
nimi.


Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek,

sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo wykonują
ć

wiczenie,

sprawdza czy zachowane są przepisy bhp.

Praca indywidualna:

uczniowie opisują poszczególne materiały, omawiają sposób ich użycia .

5.

Podsumowanie zajęć:

każdy uczeń przedstawia wykonane zadanie,

uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonania ćwiczenia przez kolegów.

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia.

nauczyciel ocenia indywidualnie metodą obserwacji pracę ucznia, trafność
spostrzeżeń, przestrzegania przepisów bhp, podejście do pacjenta oraz końcowe
efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Asystentka stomatologiczna 322[01]

Moduł:

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1.

Jednostka modułowa:

Przygotowanie materiałów stomatologicznych 322[01].Z1.02

Temat: Materiały stomatologiczne stosowane do wycisków protetycznych.

Cel ogólny: Zastosowanie i dobor materiałów wyciskowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować produkty stosowane w protetyce stomatologicznej,

zaopatrzyć gabinet stomatologiczny w materiały do wycisków,

zaopatrzyć gabinet stomatologiczny w materiały stosowane w protetyce stomatologicznej
i ortodoncji,

przygotować materiały stomatologiczne do zabiegów.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

pokaz z objaśnieniem i instruktażem,

pokaz multimedialny,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacji pracy uczniów:

praca w grupach,

praca indywidualna.


Czas: 6 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

pokazy dydaktyczne z instruktażem,

podręcznik,

prezentacje multimedialne,

komputer,

instrumenty stomatologiczne,

materiały stomatologiczne,

instrukcje zarabiania mas wyciskowych,

bielizna zabiegowa,

aparatura stomatologiczna.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne ( sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć).

2.

Podanie tematu zajęć.

3.

Wprowadzenie do tematu:

nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat materiałów do wycisków, zwraca
uwagę na podział ze względu na zastosowanie,

nauczyciel prezentuje uczniom różne preparaty , różnych firm i dzieli je na grupy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

uczniowie oglądają prezentację multimedialną, wykonują notatki, zapisują swoje
spostrzeżenia,

nauczyciel zwraca uwagę na różnice w sposobie przygotowania materiałów i ich
właściwości fizycznych,

4.

Następnie uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia:

praca indywidualna,

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania,

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia,

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji,

grupują materiały na podstawie zdobytych wiadomości,

wybierają materiał,

uzasadniają swój wybór.

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:

sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo wykonują
ć

wiczenie,

sprawdza czy zachowane są przepisy bhp.

Praca indywidualna:

uczniowie zarabiają masę alginatową do wycisku, porównują z masami innych typów
i zapisują swoje spostrzeżenia.


5.

Podsumowanie zajęć:

uczniowie przedstawiają wykonane ćwiczenie,

uczniowie dyskutują na temat doboru narzędzi do przygotowania mas, różnic między
nimi, sposobach przechowywania.

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

nauczyciel ocenia indywidualnie metodą obserwacji pracę ucznia, trafność
spostrzeżeń, podejście do pacjenta oraz końcowe efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1.

Klasyfikacja materiałów stomatologicznych


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj podziału materiałów stomatologicznych ze względu na zastosowanie

i przeznaczenie użytkowe.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować artykuły piśmienne,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

wykonać tabelę,

5)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

6)

dokonać podziału,

7)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Podział wg zastosowania

Podział wg przeznaczenia








Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały wypełnieniowe,

narzędzia do przygotowania materiałów,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Dokonaj podziału tabelarycznego materiałów podkładowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przygotować artykuły piśmienne,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

wykonać tabelę,

5)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

6)

dokonać podziału,

7)

zaprezentować otrzymane wyniki.









Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały wypełnieniowe,

narzędzia do przygotowania materiałów,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Materiały do wypełnień czasowych


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj cement cynkowo-siarczanowy do czasowego zamocowania korony i do

opatrunku. Wskaż różnice w konsystencji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić odpowiednie narzędzia i wypełnienia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

wykonać polecenie i zarobić preparat,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały wypełnieniowe,

narzędzia do przygotowania preparatu,

cement cynkowo-siarczanowy,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Przygotuj cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy. Omów jego właściwości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić odpowiednie narzędzia i wypełnienia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

wykonać polecenie i zarobić preparat,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały wypełnieniowe,

narzędzia do przygotowania preparatu,

cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Materiały podkładowe


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wpisz do tabeli przykłady odpowiednich cementów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy,

2)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

3)

zaplanować tok postępowania, wykonać tabelę

4)

dokonać podziału cementów,

5)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Cementy

fosforanowe

Cementy

polikarboksylowe

Cementy

wodorotlenkowo-

wapniowe

Cementy GI








Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały cementowe,

narzędzia do przygotowania materiałów,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Wybierz i przygotuj cementy wodorotlenkowo-wapniowe. Zwróć uwagę na sposoby

zarabiania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zorganizować stanowisko pracy,

2)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

dokonać podziału cementów wodorotlenkowo-wapniowych,

5)

wykonać polecenie,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały cementowe,

narzędzia do przygotowania cementów,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4.

Materiały do wypełnień stałych i używane w profilaktyce


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj wypełnienie krzemowe. Podaj przykłady nazw fabrycznych dwóch preparatów

krzemowych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić odpowiednie wypełnienia i narzędzia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

przygotować wypełnienie,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały wypełnieniowe,

narzędzia do przygotowania wypełnień,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Przygotuj amalgamat do wypełnienia z użyciem wstrząsarki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić odpowiednie wypełnienia i narzędzia i urządzenia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

przygotować wypełnienie,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały wypełnieniowe,

narzędzia do przygotowania wypełnień,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5.

Materiały używane w endodoncji, w protetyce i ortodoncji


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj dwa wypełnienia endodontyczne o różnym sposobie zarabiania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić odpowiednie wypełnienia i narzędzia,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

przygotować wypełnienia,

6)

zaprezentować i omówić pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały wypełnieniowe,

narzędzia do przygotowania wypełnień,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Przygotuj masę alginatową do wycisku wg zaleceń producenta.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić odpowiednią masę wyciskową i narzędzia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

przygotować masę do wycisku,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

materiały alginatowe stosowane do wycisków,

narzędzia do przygotowania masy wyciskowej,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6.

Materiały sanitarne i implantologiczne


5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj kuleczki z waty do zastosowania w leczeniu stomatologicznym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić odpowiednie materiały,

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

wykonać ćwiczenie,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

wata,

pojemniczek na kuleczki z waty,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Wykonaj wałeczki z ligniny służące do izolacji od śliny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”, nauczyciel omówić jego zakres,
sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp. Ćwiczenie powinno być wykonane
w grupach 4-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zgromadzić odpowiednie materiały,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

2)

zorganizować stanowisko pracy,

3)

zaplanować tok postępowania,

4)

zadbać o bhp i ochronę osobistą,

5)

wykonać ćwiczenie,

6)

zaprezentować otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

broszury i instrukcje,

artykuły piśmienne,

odzież ochronna,

lignina, łopatka,

pojemniczek na wałeczki,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘC UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie materiałów
stomatologicznych”

Test składa się z 20 wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 12, 14, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne
:

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co 4 najmniej z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
b, 2. a, 3. c, 4. c, 5. b, 6. a, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d,
12.
c, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić materiały czasowe

B

P

b

2

Określić skład materiałów kompozytowych

C

PP

a

3

Rozpoznać sposób przygotowania amalgamatu

B

P

c

4

Zastosować sposób postępowania z resztkami
amalgamatu

C

P

c

5

Rozróżnić cementy fosforanowe

B

P

b

6

Rozpoznać materiały wodorotlenkowo
wapniowe

B

P

a

7

Rozpoznać narzędzia do przygotowania
materiałów

B

P

a

8

Rozpoznać materiały opatrunkowe

B

P

c

9

Rozpoznać materiały opatrunkowe

B

P

c

10

Rozróżnić materiały stosowane w profilaktyce
próchnicy

B

P

b

11

Rozpoznać materiały tymczasowe

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

12

Porównać właściwości materiałów do
wypełnień stałych

C

PP

c

13

Rozpoznać rodzaje wypełnień stałych

B

P

a

14

Porównać właściwości materiałów do
wypełnień stałych

C

PP

b

15

Zastosować materiały endodontyczne

C

PP

d

16

Zastosować cementy wodorotlenkowo-
wapniowe

C

PP

c

17

Rozpoznać materiały endodontyczne

B

P

c

18

Rozpoznać materiały endodontyczne

B

P

a

19

Rozpoznać materiały endodontyczne

B

P

a

20

Określić skład amalgamatu

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

3.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

6.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Zestaw zawiera 20 zadań.

5.

Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedź
jest prawdziwa.

6.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową.

7.

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.

8.

Rozwiązuj zadania samodzielnie.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Preparatem, który nie należy do materiałów czasowych jest
a)

fleczer.

b)

ormocer.

c)

tlenek cynku z eugenolem.

d)

cement prowizoryczny.

2.

Materiały kompozytowe nie mają w swoim składzie
a)

eugenolu.

b)

wypełniacza

c)

ż

ywicy.

d)

substancji polimerycznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

3.

Przygotowanie amalgamatu wymaga
a)

przygotowaniu płytki szklanej.

b)

szpatułki metalowej.

c)

utrząsarki.

d)

a i b prawidłowe.

4.

Usuwanie resztek amalgamatu polega na
a)

wyrzuceniu do śmieci.

b)

traktowania jako materiał łatwopalny.

c)

traktowania jako materiał niebezpieczny.

d)

wyrzuceniu do kanalizacji.

5.

Do cementów fosforanowych zaliczamy
a)

fleczer.

b)

agatos.

c)

adhesor.

d)

amalgamat.

6.

Preparatem nie zaliczanym do grupy cementów wodorotlenkowo-wapniowych jest
a)

Agatos.

b)

Biopulp.

c)

Calxyl.

d)

Calcipulpe.

7.

Płytki papierowe służą do
a)

przygotowania materiałów do wypełnień

b)

podawania narzędzi

c)

demonstracji higienicznych

d)

sprawdzania działania wierteł.

8.

Materiałem nie zaliczanym do opatrunków jest
a)

wata.

b)

gaza.

c)

ręcznik.

d)

lignina

9.

Do wykonania wałeczków chroniących od śliny stosujemy
a)

watę.

b)

gazę.

c)

włókninę.

d)

ligninę.

10.

Lakiery uszczelniające należą do
a)

narzędzi chirurgicznych.

b)

materiałów profilaktycznych.

c)

materiałów izolacyjnych.

d)

materiałów wyciskowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

11.

Fleczer to
a)

materiał profilaktyczny.

b)

podkład.

c)

materiał endodontyczny.

d)

cement cynkowo-siarczanowy.


12.

Fluor nie jest uwalniany przez materiały z grupy
a)

ormocerów.

b)

kompomerów.

c)

amalgamatów.

d)

glassjonomerów.

13.

W postaci tzw.flow mogą występować
a)

kompomery.

b)

cementy krzemowe.

c)

fleczer.

d)

ś

rodki do dewitalizacji.

14.

Ormocery mają właściwości
a)

kompomerów i fleczeru.

b)

amalgamatów i glassjonomerów.

c)

cementów krzemowych.

d)

kompozytów i i glassjonomerów.

15.

Resilon to
a)

materiał tymczasowy.

b)

gutaperka.

c)

masa wyciskowa.

d)

materiał do wypełnień kanałowych.

16.

Cementy wodorotlenkowo-wapniowe
a)

uwalniają fluor.

b)

nie działają odontotropowo.

c)

alkalizują środowisko.

d)

zakładamy je z formówkami.

17.

Preparatem, którego nie możemy zaliczyć do leków endodontycznych jest
a)

Dikamfen.

b)

Biopulp.

c)

Agatos.

d)

Kamfenol.


18.

Parapasta jest preparatem do
a)

endodoncji.

b)

wypełnień czasowych.

c)

stosowania w pracowni protetycznej.

d)

wypełnień stałych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

19.

Preparatem nie zaliczanym do uszczelniaczy kanałowych jest
a)

ormocer.

b)

Endomethason.

c)

Apexit.

d)

AH Plus.


20.

Rtęć wchodzi w skład
a)

ormocerów.

b)

kompozytów.

c)

amalgamatów.

d)

podkładów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Przygotowanie materiałów stomatologicznych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie materiałów
stomatologicznych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 8, 9, 12, 14, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. a, 4. d, 5 a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. d, 10. b, 11. d,
12.
a, 13. a, 14. d, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać właściwości kompozytów

B

P

d

2

Rozpoznać sposoby przygotowania
materiałów wodorotlenkowo- wapniowych

B

P

c

3

Rozpoznać materiały sanitarne

B

P

a

4

Rozpoznać właściwości materiałów
wodorotlenkowo-wapniowych

B

P

d

5

Rozpoznać masy wyciskowe

B

P

a

6

Rozróżnić masy wyciskowe

B

P

d

7

Rozpoznać narzędzia do przygotowania
materiałów

B

P

a

8

Określić właściwości glassjonomerów

C

PP

c

9

Określić wypełnienia czasowe

C

PP

d

10

Rozróżnić materiały stosowane w profilaktyce
próchnicy

B

P

b

11

Rozpoznać materiały tymczasowe

B

P

d

12

Porównać właściwości materiałów do
wypełnień stałych

C

PP

a

13

Rozpoznać rodzaje wypełnień stałych

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

14

Porównać właściwości materiałów do
wypełnień stałych

C

PP

d

15

Zastosować materiały endodontyczne

C

PP

d

16

Zastosować cementy wodorotlenkowo-
wapniowe

C

PP

b

17

Rozróżnić sposób przygotowania materiałów
czasowych

B

P

a

18

Rozpoznać wypełnienia czasowe

B

P

b

19

Rozpoznać materiały podkładowe

B

P

c

20

Rozpoznać materiały do uszczelniania brózd

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

3.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

6.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Zestaw zawiera 20 zadań.

5.

Do każdego zadania przyporządkowane są 4 możliwości odpowiedzi, jedna odpowiedź
jest prawdziwa.

6.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak X. W przypadku
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową.

7.

Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.

8.

Rozwiązuj zadania samodzielnie.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Materiały kompozycyjne
a)

zarabiamy z wodą.

b)

zarabiamy z eugenolem.

c)

zarabiamy z rtęcią.

d)

możemy utwardzać światłem.

2.

Do zarabiania wodorotlenku-wapnia stosujemy
a)

pistoletu.

b)

miski i łopatki.

c)

jałowej szpatułki i szklanej płytki.

d)

papierowej płytki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

3.

Preparatem którego nie możemy zaliczyć do materiałów sanitarnych jest
a)

fleczer.

b)

bielizna zabiegowa.

c)

opatrunki.

d)

materiały jednorazowe.

4.

Biopulpu nie możemy zakładać jako
a)

podkładu.

b)

wkładki endodontyczne.

c)

opatrunku.

d)

wypełnienia stałego.

5.

Do zarobienia masy alginatowej potrzeba
a)

miski i łopatki.

b)

odpowiednich opakowań.

c)

skutecznych płynów.

d)

pistoletu.

6.

Preparatem nie zaliczanym do mas wyciskowych jest
a)

gips.

b)

alginat.

c)

elastomer.

d)

gutaperka.

7.

Płytki szklane służą do
a)

przygotowania materiałów do wypełnień.

b)

podawania narzędzi.

c)

demonstracji higienicznych.

d)

sprawdzania działania wierteł.

8.

Glassjonomery mogą być
a)

tylko podkładem.

b)

wypełnieniem endodontycznym.

c)

podkładem i wypełnieniem ostatecznym.

d)

tylko wypełnieniem ostatecznym.

9.

Preparatem nie zaliczanym do grupy fleczerów jest
a)

Oxidentin.

b)

Multidentin.

c)

Tymodentin.

d)

Evikrol.

10.

Laki szczelinowe należą do
a)

narzędzi chirurgicznych.

b)

materiałów profilaktycznych.

c)

materiałów izolacyjnych.

d)

materiałów wyciskowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

11.

Fleczer to
a)

materiał profilaktyczny.

b)

podkład.

c)

materiał endodontyczny.

d)

materiał tymczasowy.

12.

Fluor uwalniają
a)

ormocery.

b)

kompozyty.

c)

amalgamaty.

d)

cementy krzemowe.

13.

W postaci tzw. Flow mogą występować
a)

kompozyty.

b)

cementy krzemowe.

c)

fleczer.

d)

ś

rodki do dewitalizacji.

14.

Kompomery mają właściwości
a)

ormocerów i fleczeru.

b)

amalgamatów i glassjonomerów.

c)

cementów krzemowych.

d)

kompozytów i glassjonomerów.

15.

Resilon to
a)

materiał tymczasowy.

b)

gutaperka.

c)

masa wyciskowa.

d)

materiał endodontyczny.

16.

Cementy wodorotlenkowo-wapniowe
a)

uwalniają fluor.

b)

działają odontotropowo.

c)

zakwaszają środowisko.

d)

zakładamy je z formówkami.

17.

Z wodą zarabiamy
a)

fleczer.

b)

cement fosforanowy.

c)

amalgamat.

d)

gutaperkę.

18.

Gutaperka należy do
a)

podkładów.

b)

wypełnień czasowych.

c)

wypełnień stałych.

d)

leków.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

19.

Preparatem nie zaliczanym do podkładów jest
a)

cement fosforanowy.

b)

cement karboksylowy.

c)

kompomer.

d)

glassjonomer.

20.

Do wypełniania bruzd nie stosujemy
a)

laków na bazie kompomerów.

b)

laków na bazie kompozytów.

c)

Amalgamatów.

d)

glassjonomerów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Przygotowanie materiałów stomatologicznych


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA

1.

Brandy H. H.: „Wprowadzenie do implantologii”. Urban & Partner, Wrocław 1998

2.

Jańczuk Z.: „Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych”. PZWL,
Warszawa 2006

