12 Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Rak Stanisława






Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek
311[22].Z2.04









Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Tomasz Jagiełło
mgr inż. Tomasz Kacperski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Stanisława Rak



Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Kacperczyk




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[22].Z2.04,
,,Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik mechanizacji rolnictwa.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

13

5.1. Rodzaje, budowa i zasady obsługi kosiarek

13

5.1.1.

Ćwiczenia

13

5.2. Rodzaje, budowa i zasady obsługi przetrząsaczo-zgrabiarek i przyczep

zbierających. Urządzenia do przeładunku i suszenia siana


16

5.2.1.

Ćwiczenia

16

5.3. Rodzaje, budowa i zasady obsługi pras zbierających

19

5.3.1.

Ćwiczenia

19

5.4. Rodzaje, budowa i zasady obsługi sieczkarni polowych. Urządzenia do

zakiszania i suszenia zielonek


22

5.4.1.

Ćwiczenia

22

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7.

Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne - wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

cele kształcenia - wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę do wykorzystania przez ucznia w procesie uczenia się.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym

uwzględnieniem

aktywizujących

metod

nauczania:

samokształcenia

kierowanego, tekstu przewodniego i wykorzystania stron internetowych. Formy
organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej do
zespołowej pracy uczniów.

Nauczyciel powinien być pomocny uczniowi w doborze treści nauczania, wskazując

zagadnienia, zarówno te szczególnie ważne, jak i pomocnicze – potrzebne w wykonywaniu
czynności, określonych zawodem mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych.
Nauczyciel może zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub wybierać określone ćwiczenia
i przeprowadzić je zgodnie z zapisanymi wskazówkami na stanowisku wyposażonym
w określone środki dydaktyczne.

Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia.
W rozdziale 6 zamieszczono zadania testowe oraz:

klucz odpowiedzi,

instrukcję dla nauczyciela, w której zawarto czynności nauczyciela podczas

przeprowadzania sprawdzianu,

instrukcję dla ucznia, w której zawarto czynności ucznia podczas przeprowadzania

sprawdzianu,

przykładową kartę odpowiedzi, w której w odpowiednich miejscach uczeń wpisuje

odpowiedzi na pytania.
W procesie sprawdzania i oceniania poziomu osiągnięć uczniów można stosować

sprawdziany ustne i pisemne, oraz obserwację czynności ucznia podczas realizacji ćwiczeń
i testów sprawdzających. Zaleca się prowadzenie badań diagnostycznych, kontroli bieżącej
i końcowej. W ocenie końcowej, która jest prowadzona na zakończenie realizacji programu
jednostki modułowej, należy zastosować pomiar dydaktyczny. Wiadomości teoretyczne
niezbędne do realizacji czynności praktycznych mogą być sprawdzone za pomocą testów
osiągnięć. Podczas obserwacji czynności ucznia w czasie wykonywania ćwiczeń należy
zwrócić uwagę na:

wykonywanie czynności dotyczących przygotowania stanowiska do oceny stanu

technicznego i obsługi maszyn i urządzeń do zbioru zielonek,

przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczeń.

Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji

ćwiczeń. Podstawą uzyskania przez ucznia pozytywnej oceny jest między innymi poprawne
wykonanie ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej oraz wykonania
zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

























Schemat układu jednostek modułowych

311[22].Z2.06

Eksploatowanie maszyn do zbioru

roślin okopowych

311[22].Z2.04

Eksploatowanie maszyn

i urządzeń do zbioru zielonek

311[22].Z2

Użytkowanie i naprawa

narzędzi, maszyn

i urządzeń rolniczych

311[22].Z2.01

Eksploatowanie narzędzi

i maszyn do uprawy roli

311[22].Z2.02

Eksploatowanie siewników

i sadzarek

311[22].Z2.07

Eksploatowanie maszyn

i urządzeń stosowanych

w produkcji zwierzęcej

311[22].Z2.03

Eksploatowanie narzędzi, maszyn

i urządzeń do nawożenia i ochrony

roślin

311[22].Z2.05

Eksploatowanie maszyn do

zbioru zbóż

311[22].Z2.08

Eksploatowanie urządzeń

i środków transportu stosowanych

w gospodarstwie rolnym

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien

umieć:

czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisu, instrukcji, rysunków,
szkiców, wykresów, dokumentacji technicznej i technologicznej,

wyjaśniać oznaczenia stosowane na rysunku technicznym maszynowym,

rozróżniać metalowe i niemetalowe materiały konstrukcyjne oraz materiały
eksploatacyjne,

określać zastosowanie materiałów konstrukcyjnych w budowie maszyn,

dobierać przyrządy pomiarowe,

dokonywać pomiarów podstawowych wielkości fizycznych i geometrycznych oraz
interpretować wyniki,

rozróżniać elementy maszyn i urządzeń,

stosować podstawowe wielkości charakteryzujące układy elektryczne,

analizować pracę podstawowych obwodów elektrycznych,

posługiwać się przyrządami pomiarowymi podstawowych wielkości elektrycznych,

określać zastosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych w urządzeniach przemysłowych
i rolniczych,

stosować zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych,

charakteryzować podstawowe procesy starzenia się i zużycia materiałów oraz elementów
maszyn,

posługiwać się dokumentacją techniczną, Dokumentacją Techniczno-Ruchową, normami
i katalogami.

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,

przewidywać i wskazywać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego oraz środowiska
naturalnego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przedstawić wymagania agrotechniczne określone dla maszyn do zbioru zielonek,

scharakteryzować metody zbioru i konserwacji zielonek,

wyjaśnić budowę, działanie, obsługę i regulację kosiarek ciągnikowych,

wyjaśnić budowę działanie i regulację przetrząsaczo-zgrabiarek,

określić wymagania agrotechniczne stawiane maszynom do zbioru siana,

obsłużyć maszyny do zbioru siana,

objaśnić budowę i zasady działania pras tłokowych i zwijających,

obsłużyć prasę tłokową i zwijającą,

wyjaśnić zasadę działania przyczepy zbierającej,

obsłużyć przyczepę zbierającą,

scharakteryzować budowę i działanie stertnika, nośnika bel i dmuchawy do siana,

scharakteryzować urządzenia do dosuszania siana,

objaśnić budowę, działanie i regulację maszyn do zbioru zielonki,

zastosować przepisy bhp podczas obsługi maszyn do zbioru zielonek,

wykonać naprawę bieżącą kosiarki rotacyjnej, przyczepy zbierającej, prasy tłokowej
i zwijającej,

wykonać konserwację maszyn i urządzeń do zbioru i konserwacji zielonek,

dobrać środki do konserwacji maszyn i urządzeń do zbioru zielonek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:

…………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Technik mechanizacji rolnictwa 311[22]

Moduł:

Użytkowanie i naprawa narzędzi, maszyn i urządzeń
rolniczych 311[22].Z2

Jednostka modułowa:

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek
311[22].Z2.04

Temat: Przygotowanie do pracy i obsługa tłokowej prasy zbierającej.

Cel ogólny: Nauka obsługi technicznej i użytkowania prasy zbierającej.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

sprawdzić stan techniczny prasy,

przygotować prasę do pracy,

wyregulować zespoły robocze prasy,

sprawdzić poprawność regulacji,

wykonać zbiór siana przy użyciu prasy,

ocenić jakość wykonanej pracy,

obsługiwać prasę zgodnie z zasadami bhp,

wykonać proste naprawy prasy.


Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne:

tłokowa prasa zbierająca,

ciągnik, łącznik górny, zawleczki,

instrukcje obsługi ciągnika i prasy,

wał przegubowo-teleskopowy,

podstawowe narzędzia ślusarskie,

zestaw pytań prowadzących.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie kolejno, samodzielnie wykonują ćwiczenie.


Czas trwania zajęć
:

4 godziny dydaktyczne.


Zadanie dla ucznia
:
Przygotuj tłokową prasę zbierającą do pracy i wykonaj prasowanie siana.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia.
4. Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia.

Faza właściwa

Praktyczne wykonanie ćwiczenia.


Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie zasady bhp należy zachować przy obsłudze i użytkowaniu prasy?
2. Z jakich podzespołów składa się tłokowa prasa zbierająca?
3. Jakie są zasady obsługi prasy zbierającej?
4. Jakie regulacje prasy należy wykonać przed przystąpieniem do prasowania siana?
5. Na czym polega przygotowanie skoszonego siana do prasowania?
6. Jakie regulacje prasy wykonywane są w czasie prasowania?

Faza II. Planowanie
1. Jakie warunki należy stworzyć, aby eksploatacja prasy przebiegała zgodnie z bhp?
2. Jakie narzędzia i dodatkowe elementy będą potrzebne podczas wykonywania obsługi

i regulacji tłokowej prasy zbierającej?


Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie czytają instrukcję wykonania ćwiczenia.
2. Uczniowie organizują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia.

Faza IV. Wykonanie
W czasie obsługi prasy uczniowie wykonują następujące czynności:
1. Poznanie zasad bhp przy obsłudze prasy.
2. Sprawdzenie pewności połączeń śrubowych.
3. Smarowanie zgodnie z instrukcją smarowania prasy.
4. Sprawdzenie stan napięcia łańcuchów i działanie sprzęgieł.
5. Sprawdzenie stanu osłon.
6. Połączenie prasy z ciągnikiem i przestawienie w położenie robocze.
7. Założenie sznurka.
8. Sprawdzenie ustawienia tłoka względem nagarniacza.
9. Sprawdzenie ustawienia sprzęgła wału supłaczy względem wału przekładni napędowej.
10. Sprawdzenie ustawienia igieł względem tłoka i supłaczy.
11. Sprawdzenie ustawienia przytrzymywaczy sznurka względem igieł.
12. Sprawdzenie ustawienia tłoka i noży.
13. Regulacja przytrzymywacza w stosunku do podbieracza.
14. Ustawienie wysokości pracy palców podbieracza.
15. Ustawienie nagarniacza.
16. Regulacja stopnia zgniotu.
17. Regulacja długości bel.
18. Regulacja aparatów wiążących.
19. Prasowanie siana z korektą ustawionych parametrów.
20. Zakończenie pracy i oczyszczenie maszyny.

Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają stan techniczny prasy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

2. Uczniowie sprawdzają poprawność przeprowadzonych regulacji.
3. Uczniowie sprawdzają prawidłowość przejazdów roboczych i transportowych.
4. Uczniowie sprawdzają jakość wykonanego prasowania siana, kształt bel, stopień zgniotu,

sposób wiązania i zachowanie zasad bezpiecznej pracy.


Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

największą trudność. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca:

…………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Technik mechanizacji rolnictwa 311[22]

Moduł:

Użytkowanie i naprawa narzędzi, maszyn i urządzeń
rolniczych 311[22].Z2

Jednostka modułowa:

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek
311[22].Z2.04

Temat: Sprawdzenie stanu technicznego i przygotowanie do pracy samojezdnej

sieczkarni polowej.
Cel ogólny: Nauka obsługi technicznej i użytkowania sieczkarni polowej

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

sprawdzić stan techniczny sieczkarni,

przygotować sieczkarnię do pracy,

obsługiwać sieczkarnię zgodnie z zasadami bhp,

wykonać proste naprawy i regulacje sieczkarni,

sprawdzić poprawność nastawień roboczych i regulacji,

wykonać zbiór zielonki,

ocenić jakość wykonanej pracy.


Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne:

samojezdna sieczkarnia polowa,

instrukcja obsługi sieczkarni,

wyposażenie obsługowo-naprawcze sieczkarni,

zestaw pytań prowadzących.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie kolejno, samodzielnie wykonują ćwiczenie.


Czas trwania zajęć
:

4 godziny dydaktyczne.


Zadanie dla ucznia
:
Sprawdź stan techniczny i przygotuj samojezdną sieczkarnię polową do pracy.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasady bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia.
4. Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Faza właściwa

Praktyczne wykonanie ćwiczenia.


Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie zasady bhp należy zachować przy obsłudze sieczkarni?
2. Z jakich podzespołów zbudowana jest sieczkarnia samojezdna?
3. Jaka jest zasada działania sieczkarni?
4. Jakie są czynności obsługi technicznej sieczkarni?
5. Jakie zasady obowiązują podczas obsługi sieczkarni?
6. Jakie są regulacje zespołów roboczych sieczkarni?
7. Jakie środki ostrożności należy zachować przy uruchamianiu sieczkarni?
8. Jaka jest organizacja pracy sieczkarni?

Faza II. Planowanie
1. Jakie warunki należy zapewnić w celu bezpiecznej eksploatacji sieczkarni?
2. Jakie narzędzia i dodatkowe elementy będą potrzebne podczas wykonywania obsługi

i regulacji sieczkarni?


Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi sieczkarni.
2. Uczniowie organizują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia.

Faza IV. Wykonanie

Uczniowie poznają zasady bhp przy obsłudze sieczkarni i przystępują do sprawdzenia

stanu technicznego sieczkarni, wykonując następujące czynności:
1. Sprawdzenie stanu osłon zespołów roboczych i dokręcenie połączeń śrubowych.
2. Sprawdzenie napięcia łańcuchów i pasów napędowych.
3. Smarowanie wszystkich punktów smarowania zgodnie z harmonogramem smarowania.
4. Sprawdzenie poziomu oleju w silniku.
5. Sprawdzenie poziomu płynu w układzie chłodzenia silnika i oczyszczenia chłodnicy.
6. Sprawdzenie poziomu oleju w zbiornikach hydraulicznych.
7. Sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni biegów, przekładni rozdzielającej przy silniku oraz

w przekładni napędu walców i zespołów tnących.

8. Sprawdzenie szczelności układu zasilania paliwem.
9. Czyszczenie filtru powietrza kabiny.
10. Sprawdzenie ciśnienia powietrza w ogumieniu.
11. Włączenie akumulatorów przez przestawienie pokrętła odłącznika.
12. Ustawienie dźwigni zmiany biegów w położeniu neutralnym i zabezpieczenie kombajnu

hamulcem postojowym. Uprzedzenie stojących obok sieczkarni osób o fakcie
uruchamiania sieczkarni przez włączenie sygnału dźwiękowego.

13. Uruchomienie silnika zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi silnika

i sprawdzenie przy obrotach biegu jałowego:

szczelności przewodów i połączeń układu chłodzenia silnika,

szczelności przewodów i połączeń układu zasilania paliwem,

szczelności połączeń układu wydechowego,

szczelności układu hydraulicznego.

14. Ustawienie obrotów silnika na poziomie nominalnym i sprawdzenie:

wskazań ciśnienia oleju po rozgrzaniu silnika,

temperatury oleju silnika,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

temperatury płynu chłodzenia silnika,

prawidłowości wskazań przyrządów pomiarowych, kontrolnych i

zabezpieczających,

prawidłowości działania wszystkich odbiorników oświetlenia zewnętrznego,

szczelności układów hydraulicznych kombajnu.

15. Sprawdzenie sterowania obrotem kanału wyrzutowego.
16. Sprawdzenie podnoszenia transportera sieczkarni bez obciążenia adapterami.
17. Połączenia sieczkarni z adapterem.
18. Wykonanie próbnej jazdy sieczkarnią na wszystkich biegach z użyciem przekładni

bezstopniowej mechanizmów jezdnych. Jeśli sieczkarnia wyposażona jest w monitor
kontrolny, sprawdzenie ustawienia funkcji roboczych.

19. Sprawdzenie prawidłowości działania przekładni napędowych i regulacji zespołów

roboczych w pełnym zakresie obrotów.

20. Sprawdzenie działania układu hamulcowego.
21. Przeprowadzenie próby pracy i regulacji zespołów roboczych sieczkarni. Pracę należy

rozpocząć po osiągnięciu obrotów roboczych zespołów sieczkarni.

22. Po zakończeniu pracy sieczkarnię należy oczyścić i zakonserwować zgodnie z planem

konserwacji uzależnionym od długości okresu postoju.


Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają stan techniczny sieczkarni.
2. Uczniowie sprawdzają poprawność przeprowadzonych regulacji.
3. Uczniowie sprawdzają prawidłowość przejazdów roboczych i transportowych.
4. Uczniowie sprawdzają jakość wykonanej pracy.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

największą trudność. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie zasad bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1 Rodzaje, budowa i zasady obsługi kosiarek

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj obsługę techniczną kosiarki rotacyjnej.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie i regulacjach kosiarek rotacyjnych. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. Poszczególnym grupom można
zróżnicować dane wyjściowe do ćwiczenia W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im niezbędnych wskazówek. Nauczyciel prowokuje
dyskusję na temat przestrzegania przepisów bhp obowiązujących przy obsłudze maszyn do
zbioru zielonek, jako maszyn szczególnie niebezpiecznych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić podzespoły robocze kosiarki,
4) sprawdzić stan techniczny kosiarki,
5) wykonać obsługę techniczną kosiarki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

ciągnik, łącznik górny, sworznie i zawleczki, kosiarka rotacyjna,

instrukcje obsługi kosiarki i ciągnika,

wyposażenie do wykonania obsługi,

olej do przekładni kosiarki, smar stały,

zestaw kluczy monterskich i narzędzi warsztatowych,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Dokonaj wymiany nożyków i zmień wysokość koszenia w kosiarce rotacyjnej.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

wiadomości o budowie, obsłudze i regulacjach kosiarek rotacyjnych. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. Poszczególnym grupom można
zróżnicować dane wyjściowe do ćwiczenia. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami
dydaktycznymi wykonują ćwiczenie. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wskazać i nazwać elementy konstrukcyjne kosiarki rotacyjnej,
4) dokonać zmiany wysokości koszenia,
5) sprawdzić stan techniczny sworzni trzymających nożyki,
6) wymienić nożyki,
7) sprawdzić prawidłowość wykonanych czynności.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

ciągnik, łącznik górny, sworznie i zawleczki, kosiarka rotacyjna bębnowa,

instrukcje obsługi kosiarki i ciągnika,

zapasowy komplet nożyków,

wyposażenie normalne kosiarki,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Dokonaj konserwacji kosiarki.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie, obsłudze i regulacjach kosiarek rotacyjnych. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. Posługując się dostępnymi
środkami dydaktycznymi uczniowie przeprowadzają obsługę kosiarki i przygotowują ją do
pracy. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im
wskazówki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić podzespoły robocze kosiarki rotacyjnej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

4) zakonserwować kosiarkę,
5) przygotować kosiarkę na okres przechowywania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

ciągnik, łącznik górny, sworznie i zawleczki, kosiarka rotacyjna,

instrukcje obsługi: ciągnika i kosiarki,

materiały do konserwacji,

zestaw kluczy monterskich, podstawowe narzędzia ślusarskie, smarownica,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Rodzaje, budowa i zasady obsługi przetrząsaczo-zgrabiarek

i przyczep

zbierających.

Urządzenia

do

przeładunku

i dosuszania siana

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj do pracy prztrząsaczo-zgrabiarkę karuzelową. Przeprowadź próbę pracy.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie, obsłudze i regulacjach przetrząsaczo-zgrabiarek. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe.
Poszczególnym grupom można zróżnicować dane wyjściowe do ćwiczenia. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi regulują sprawdzają stan techniczny
i przygotowują do pracy przetrząsaczo-zgrabiarkę kołową. W trakcie ćwiczenia nauczyciel
obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić budowę zespołów przetrząsaczo-zgrabiarki,
4) wyregulować podzespoły przetrząsaczo-zgrabiarki,
5) sprawdzić prawidłowość pracy po wykonanych regulacjach.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

ciągnik, łącznik górny, sworznie i zawleczki, przetrząsaczo-zgrabiarka,

instrukcje obsługi: ciągnika i przetrząsaczo-zgrabiarki,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, smarownica,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Przygotuj uniwersalną przyczepę zbierającą do zbioru siana.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie, obsłudze i regulacjach uniwersalnych przyczep zbierających. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe.
Poszczególnym grupom można zróżnicować dane wyjściowe do ćwiczenia. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi przygotowują do pracy przyczepę
zbierającą. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby
udziela im wskazówki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zdemontować adapter do obornika,
4) zamontować kosiarkę,
5) sprawdzić stan techniczny przyczepy,
6) wyregulować podbieracz i przenośnik podłogowy,
7) wykonać obsługę techniczną przyczepy,
8) przeprowadzić próbę pracy przyczepy i określić prawidłowość działania wszystkich

podzespołów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

ciągnik,

uniwersalna przyczepa zbierająca,

instrukcje obsługi przyczepy i ciągnika,

zestaw kluczy monterskich, smarownica,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Przygotuj do pracy dmuchawę do siana.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania
i instrukcję wykonania ćwiczenia. W miarę możliwości należy tak zorganizować zajęcia, by
uczniowie mieli możliwość kolejno przećwiczyć obsługę techniczną urządzenia do
dosuszania siana ogrzewanym powietrzem.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zestawić rurociąg dmuchawy,
4) sprawdzić stan techniczny dmuchawy,
5) sprawdzić prawidłowość działania dmuchawy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

dmuchawa do siana,

instrukcje montażu i obsługi dmuchawy,

zestaw narzędzi monterskich,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Rodzaje, budowa i zasady obsługi pras zbierających

i owijarek

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj do pracy tłokową prasę zbierającą.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie i zasadach obsługi pras tłokowych. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania. Ćwiczenia powinny być wykonywane indywidualnie przez poszczególnych
uczniów. W miarę możliwości dane wyjściowe można dla poszczególnych uczniów
różnicować. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby
udziela im niezbędne wskazówki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ustawić tłok względem nagarniacza,
4) ustawić sprzęgło wału supła czy względem wału przekładni,
5) ustawić igły wiążące,
6) ustawić igły względem tłoka,
7) ustawić igły względem supłaczy,
8) ustawić przytrzymywacze sznurka względem igieł,
9) ustawić tłok i noże docinające,
10) wstępnie wyregulować długość bel,
11) wstępnie wyregulować stopień sprasowania bel,
12) ustawić wysokość pracy palców podbieracza,
13) wykonać próbę pracy,
14) ocenić jakość swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

tłokowa prasa zbierająca,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcje obsługi: ciągnika i prasy,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 2

Wykonaj obsługę techniczną i konserwację prasy zwijającej.


Wskazówki do realizacji

Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie i zasadach obsługi pras zwijających. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania. Ćwiczenia powinny być wykonywane indywidualnie przez poszczególnych
uczniów. W miarę możliwości dane wyjściowe można dla poszczególnych uczniów
różnicować. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby
udziela im niezbędne wskazówki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać obsługę prasy,
4) wykonać konserwację prasy,
5) wykonać próbę pracy,
6) ocenić jakość swojej pracy,


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

prasa zwijająca,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcje obsługi: ciągnika i prasy zwijającej,

materiały do konserwacji prasy,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Przygotuj sianokiszonkę w cylindrycznej beli.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie, obsłudze i regulacjach owijarek bel. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe. Poszczególnym grupom można
zróżnicować dane wyjściowe do ćwiczenia.. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im niezbędne wskazówki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) sprawdzić stan techniczny i przygotować do pracy owijarkę bel,
4) określić prawidłowość sprasowania beli przeznaczonej do zakiszania,
5) dokonać prawidłowego owinięcia beli,
6) ustalić warunki przechowywania zakiszonych bel,
7) zachować przepisy BHP.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu,

pokaz.

Środki dydaktyczne:

ciągnik rolniczy,

owijarka bel,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie,

instrukcje obsługi: ciągnika i owijarki bel,

cylindryczna bela sprasowanej zielonki,

folia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Rodzaje, budowa i zasady obsługi sieczkarni polowych.

Urządzenia do zakiszania i suszenia zielonek

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj obsługę techniczną zawieszanej sieczkarni polowej.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie i zasadach obsługi sieczkarni polowych. Przed przystąpieniem do
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania. Poszczególnym uczniom można zróżnicować dane wyjściowe do ćwiczenia,
przydzielając wykonanie obsługi poszczególnych zespołów sieczkarni. W trakcie ćwiczenia
nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać obsługę techniczną sieczkarni,
4) sprawdzić prawidłowość pracy sieczkarni.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

sieczkarnia polowa zawieszana,

ciągnik,

instrukcja obsługi sieczkarni i ciągnika,

wyposażenie do wykonania obsługi technicznej,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Przygotuj do pracy polową sieczkarnię samojezdną.


Wskazówki do realizacji:
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym, z uwzględnieniem

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy uczniom przypomnieć podstawowe
wiadomości o budowie i zasadach obsługi sieczkarni do zbioru zielonek. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe.
Poszczególnym grupom można zróżnicować dane wyjściowe do ćwiczenia, przydzielając
wykonanie przeglądu poszczególnych zespołów kombajnu. W trakcie ćwiczenia nauczyciel
obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać czynności przygotowania sieczkarni do pracy,
4) przeprowadzić próbę pracy sieczkarni.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

samojezdna sieczkarnia polowa,

instrukcja obsługi sieczkarni,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Wykonaj posezonową konserwację sieczkarni polowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania
i instrukcję wykonania ćwiczenia. W warunkach ćwiczenia należy sprecyzować, że uczniowie
mają wykonać konserwację posezonową. Pod koniec zajęć nauczyciel wspólnie z uczniami
ocenia jakość wykonanych prac.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) dobrać narzędzia i materiały konserwacyjne,
4) przygotować sieczkarnię do konserwacji,
5) przeprowadzić posezonową konserwację sieczkarni,

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pokaz.

Środki dydaktyczne:

sieczkarnia,

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, myjka ciśnieniowa,

środki konserwujące, farba, itp.,

instrukcja obsługi sieczkarni do zbioru zielonek,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test nr 1 dwustopniowy do jednostki modułowej „Eksploatowanie maszyn
i urządzeń do zbioru zielonek”


Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 4, 7, 9, 10, 17 są poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. b,
12. a, 13. d, 14. c, 15. b, 16. a, 17. b, 18. d, 19. b, 20. a

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Nazwać technologie zbioru zielonek

A

P

d

2

Określić budowę kosiarki

B

P

d

3

Określić zasadę obsługi kosiarki

B

P

b

4

Scharakteryzować działanie bezpiecznika kosiarki

C

PP

c

5

Określić dodatkowe wyposażenie kosiarki

B

P

d

6

Rozróżnić przetrząsaczo-zgrabiarki

A

P

a

7

Scharakteryzować

działanie

przetrząsaczo-

zgrabiarki

C

PP

b

8

Wyjaśnić regulacje przetrząsaczo-zgrabiarki

B

P

a

9

Scharakteryzować napędy przyczepy

C

PP

c

10

Przeanalizować regulacje prasy

C

PP

c

11

Wyjaśnić działanie prasy zwijającej

B

P

b

12

Określić regulacje pras zbierających

B

P

a

13

Rozróżniać technologie zbioru zielonek

A

P

d

14

Rozpoznać elementy aparatu wiążącego prasy

A

P

c

15

Rozpoznać zespoły robocze sieczkarni

A

P

b

16

Określić regulacje sieczkarni

B

P

a

17

Określić zespoły napędowe sieczkarni

B

P

b

18

Wyjaśnić budowę i działanie sieczkarni

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

19

Określić wymagania stawiane suszarniom

C

P

b

20

Rozpoznać nowe konstrukcje maszyn

A

P

a


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 25 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Na proces technologiczny zbioru siana składają się następujące operacje

a) koszenie, przetrząsanie, prasowanie, owijanie folią.
b) koszenie i cięcie na sieczkę, transport, ugniatanie, okrywanie.
c) koszenie i cięcie na sieczkę, suszenie.
d) koszenie, kilkukrotne przetrząsanie, zbiór przyczepą zbierającą, przechowywanie.


2. Zawieszana kosiarka rotacyjna z dolnym napędem składa się z

a) ramy, kół podporowych, bębna nożowego.
b) obudowy, stalnicy, podbieracza.
c) nożyków, stalek, belki palcowej.
d) ramy zawieszenia, belki napędowej, tarcz z nożykami.


3. Rysunek obok przedstawia sposób wymiany nożyka w

a) kosiarce dyskowej.
b) kosiarce bębnowej.
c) prasie zbierającej.
d) sieczkarni.

4. Zmniejszenie wymiaru napięcia sprężyny bezpiecznika kosiarki

przedstawionego na rysunku obok spowoduje
a) zbyt częste działanie bezpiecznika.
b) zmianę wysokości koszenia.
c) zablokowanie bezpiecznika i uszkodzenie kosiarki.
d) zmianę szerokości koszenia.

5. Spulchniacze i zgniatacze stosuje się w kosiarkach w celu

a) zwiększenia wydajności.
b) zwiększenia szerokości roboczej.
c) zmniejszenia oporów koszenia.
d) przyśpieszenia procesu suszenia.


6. Rysunek obok przedstawia

a) przetrząsaczo-zgrabiarkę bierną.
b) przetrząsaczo-zgrabiarkę karuzelową.
c) przetrząsaczo-zgrabiarkę pasową.
d) zgrabiarkę kołową aktywną.

7. Ruch obrotowy kół przetrząsaczo-zgrabiarki kołowej biernej powstaje wskutek

a) napędu od WOM ciągnika.
b) oporu palców zaczepiających o siano.
c) napędu od kół podporowych,
d) napędu hydraulicznego.


8. Przystosowując przetrząsaczo-zgrabiarkę pasową do zgrabiania należy

a) zamontować ekran.
b) zmienić kierunek obrotów WOM ciągnika.
c) przestawić koła podporowe.
d) zmienić położenie listwy ustawczej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Przenośnik podłogowy przyczepy zbierającej napędzany jest

a) od kół jezdnych.
b) hydraulicznie.
c) mechanizmem korbowo-zapadkowym.
d) pneumatycznie.


10. Przedstawiony na rysunku obok mechanizm służy do

a) zmiany stopnia zgniotu beli.
b) zmiany szerokości beli.
c) regulacji długości beli w prasie tłokowej.
d) regulacji prostopadłości beli.

11. Na rysunku obok przedstawiono proces formowania beli w prasie

a) tłokowej.
b) zwijającej o zmiennej komorze zwijania.
c) zwijającej o stałej komorze zwijania.
d) tłokowej wielkogabarytowej.

12. W celu prawidłowego obcinania sznurka po obwinięciu beli, szczelina między nożykiem

a podstawą obcinacza w prasie zwijającej nie może przekraczać
a) 0,3 mm.
b) 0,6 mm.
c) 0,8 mm.
d) 1 mm.


13. W technologii produkcji sianokiszonki w okrągłych belach występują maszyny

a) przyczepa zbierająca i suszarnia.
b) sieczkarnia i prasa tłokowa.
c) ścinacz zielonek i dmuchawa.
d) prasa zwijająca i owijarka bel.


14. Na rysunku aparatu wiążącego obok, nr 1 oznacza

a) nożyk.
b) palec supłacza.
c) chwytacz sznurka.
d) iglicę.

15. Na rysunku obok przedstawiony jest

a) adapter do zbioru kukurydzy.
b) podbieracz.
c) adapter do zbioru zielonek niskich.
d) adapter do zbioru słonecznika.

16. Zadaniem przenośników łańcuchowo-zabierakowych w adapterze do zbioru roślin

wysokołodygowych jest
a) dostarczenie ściętych roślin do podajnika ślimakowego.
b) ścinanie roślin i dostarczanie do podajnika.
c) wyrywanie roślin i układanie w rzędy.
d) rozdrabnianie ściętych roślin.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17. W sieczkarni samojezdnej napęd z silnika przenoszony jest kolejno na

a) sprzęgło i skrzynię biegów.
b) przekładnię kątową, przekładnię bezstopniową, sprzęgło i skrzynię biegów.
c) przekładnię bezstopniową, sprzęgło i zwolnice.
d) przekładnię bezstopniową, sprzęgło i przekładnię główną.


18. Zawieszana sieczkarnia polowa zbudowana jest z

a) zespołu tnącego, komory prasowania, przenośnika łańcuchowego.
b) ramy, bębnów nożowych, spulchniacza pokosów.
c) kół palcowych, listwy nastawczej, ekranu.
d) podbieracza, walców zgniatająco-podających, zespołu tnącego, kanału wylotowego.

19. Zielonka przeznaczona na susz musi być pocięta na sieczkę długości około

a) 10 mm.
b) 50 mm.
c) 100 mm.
d) 150 mm.


20. Rysunek obok przedstawia

a) prasę zwijającą z owijarką.
b) prasę wielkogabarytową.
c) prasę tłokową.
d) owijarkę z wózkiem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko: ...............................................................................

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Eksploatowanie maszyn
i urządzeń do zbioru zielonek”


Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, są poziomu podstawowego,

zadania 4, 9, 10, 12, 18, 20 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. b, 5. d, 6. b, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c,
12. c, 13. d, 14. b, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. d, 20. a

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać technologie zbioru zielonek

A

P

d

2

Określić budowę kosiarki

B

P

d

3

Określić zasadę obsługi kosiarki

B

P

b

4

Scharakteryzować budowę i działanie kosiarki

C

PP

c

5

Określić dodatkowe wyposażenie kosiarki

B

P

d

6

Rozróżnić przetrząsaczo-zgrabiarki

A

P

a

7

Określić działanie przetrząsaczo-zgrabiarki

B

P

b

8

Określić regulacje przetrząsaczo-zgrabiarki

B

P

a

9

Scharakteryzować napędy przyczepy

C

PP

c

10

Przeanalizować regulacje prasy

C

PP

c

11

Wyjaśnić budowę i działanie prasy

B

P

b

12

Scharakteryzować regulacje pras zbierających

C

PP

a

13

Rozróżniać podzespoły prasy

A

P

d

14

Określić regulacje prasy

B

P

c

15

Rozpoznać zespoły robocze sieczkarni

A

P

b

16

Określić regulacje sieczkarni

B

P

a

17

Określić zespoły napędowe sieczkarni

B

P

b

18

Przeanalizować budowę i działanie sieczkarni

C

PP

d

19

Wyjaśnić działanie podzespołów suszarni

B

P

b

20

Scharakteryzować nowe konstrukcje maszyn

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 25 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Na proces technologiczny produkcji kiszonki składają się następujące operacje

a) koszenie, przetrząsanie, prasowanie.
b) koszenie i cięcie na sieczkę, suszenie.
c) koszenie i cięcie na sieczkę, transport, ugniatanie, okrywanie.
d) koszenie, suszenie, zbiór przyczepą zbierającą, przechowywanie.


2. Zawieszana kosiarka rotacyjna z górnym napędem składa się z

a) ramy zawieszenia, ramy głównej, bębnów z nożykami.
b) obudowy, stalnicy, podbieracza.
c) nożyków, stalek, belki palcowej.
d) ramy głównej, kół podporowych, tarcz z nożykami.


3. W kosiarce rotacyjnej prędkość obwodowa nożyków musi być większa od prędkości

ruchu kosiarki, co najmniej
a) 2 razy.
b) 4 razy.
c) 8 razy.
d) 16 razy.


4. Rysunek obok przedstawia

a) podbieracz przyczepy.
b) spulchniacz pokosów kosiarki.
c) nagarniacz.
d) podajnik sieczkarni.

6. Spulchniacze i zgniatacze stosuje się w kosiarkach w celu

a) zwiększenia wydajności.
b) zwiększenia szerokości roboczej.
c) zmniejszenia oporów koszenia.
d) przyśpieszenia procesu suszenia.


6. Rysunek obok przedstawia

a) zgrabiarkę beznapędową.
b) przetrząsaczo-zgrabiarkę karuzelową.
c) przetrząsaczo-zgrabiarkę pasową.
d) przetrząsaczo-zgrabiarkę kołową.

7. Ruch obrotowy kół przetrząsaczo-zgrabiarki kołowej beznapędowej powstaje wskutek

a) napędu od WOM ciągnika
b) oporu palców zaczepiających o siano.
c) napędu od kół podporowych.
d) napędu hydraulicznego.


9. Przystosowując przetrząsaczo-zgrabiarkę pasową do przetrząsania należy

a) zdemontować ekran.
b) zmienić kierunek obrotów WOM ciągnika.
c) przestawić koła podporowe.
d) zmienić położenie listwy ustawczej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9. Wysokość pracy podbieracza przyczepy zbierającej reguluje się

a) za pośrednictwem kół kopiujących.
b) hydraulicznie.
c) pneumatycznie.
d) przy użyciu krzywki.


11. Tarcza zębata i zderzak umieszczone nad wylotem bel prasy tłokowej służą do

a) regulacji ściśliwości bel.
b) ustawiania prostopadłości bel.
c) włączania napędu na podbieracz.
d) regulacji długości bel.

11. Na rysunku obok przedstawiono

a) aparat wiążący prasy zwijającej.
b) aparaty wiążące prasy tłokowej.
c) mechanizm zwrotny.
d) kondycjoner.

12. Zwijanie beli w prasie o zmiennej komorze zwijania następuje wskutek

a) zgodnych kierunków ruchu przenośnika dolnego i pasów.
b) równych prędkości przenośnika i pasów.
c) przeciwnych kierunków ruchu i różnych prędkości przenośnika dolnego i pasów.
d) zmiany obrotów wału odbioru mocy ciągnika.

13. Jaką część aparatu wiążącego prasy oznaczono nr 1 na rysunku obok

a) ugniatacz sznurka.
b) chwytacz sznurka.
c) palec supłacza.
d) nożyk.

14. Stopień zacisku węzła związanej beli siana zależy od

a) ustawienia iglicy.
b) regulacji docisku szczęk palca supłacza.
c) regulacji ustawienia nożyka.
d) siły wyciągania sznurka ze skrzynki.

16. Na rysunku obok przedstawiony jest

a) adapter do zbioru roślin wysokołodygowych.
b) podbieracz.
c) adapter do zbioru zielonek niskich.
d) adapter bezrzędowy.

16. Zadaniem podajnika ślimakowego w adapterze do roślin niskołodygowych jest

a) nachylanie zielonki celem lepszego ścinania.
b) dostarczenie ściętej zielonki do walców podających.
c) podawanie zielonki do podbieracza.
d) dostarczanie zielonki do nagarniacza.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

17. Płynną zmianę prędkości jazdy w sieczkarni samojezdnej zapewnia

a) przekładnia główna.
b) przekładnia bezstopniowa.
c) sprzęgło.
d) mechanizm różnicowy.


18. Włącznie i wyłączanie bębna nożowego sieczkarni samojezdnej odbywa się

a) automatycznie po uruchomieniu silnika.
b) wskutek włączenia sprzęgła układu jezdnego.
c) za pomocą rolki napinającej sterowanej siłownikiem hydraulicznym.
d) za pomocą przekładni bezstopniowej mechanizmów jezdnych.


19. Zadaniem cyklonu stosowanego w suszarniach zielonek jest

a) załadowanie suszarni.
b) suszenie zielonki.
c) rozdrabnianie zielonki.
d) oddzielenie suszu od czynnika suszącego.


20. Na rysunku obok przedstawiono

a) kondycjoner kosiarki.
b) zespół tnący sieczkarni.
c) brykieciarkę.
d) zespół prasujący prasy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko: ...............................................................................

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do zbioru zielonek

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA


1. Katalog Maszyn Rolniczych 2004, Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji

Rolnictwa, Warszawa 2004

2. Korpysz K., Roszkowski H., Zdun K.: Maszyny i urządzenia do produkcji zwierzęcej.

SGGW, Warszawa 1994

3. Kuczewski J., Waszkiewicz Cz.: Mechanizacja rolnictwa. Maszyny i urządzenia do

produkcji roślinnej i zwierzęcej. SGGW, Warszawa 1997

4. Kuczewski J., Majewski Z.: Podstawy eksploatacji maszyn rolniczych. WSiP, Warszawa

1995

5. Magazynowanie pasz. Poradnik. Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji

Rolnictwa; Duńskie Służby Doradztwa Rolniczego, Warszawa 2004

6. Waszkiewicz Cz.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998
7. Waszkiewicz Cz., Kuczewski J.: Maszyny rolnicze. Maszyny i urządzenia do produkcji

roślinnej Cz. I. WSiP, Warszawa 1996

Materiały informacyjne firm:
8. John Deer
9. Krone
10. Kuhn
11. Sipma
12. Unia - Famarol

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000

