Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusz i karta pracy Wlokna

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

7.

Włókna – modne i przydaTne W życiu

Dział 2. Wytwarzanie materiałów i produkcja wyrobów

czas trwania:

4 x 45 minut.

cele ogólne:

Poznanie zasad sporządzania dokumentacji technicznej. Czytanie rysunków technicznych.

cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: odzież, moda, tkanina, dzianina, splot, osnowa, wątek, oczko, kolumienka, higroskopijność, sprężystość,

piktogram, rozmiar, fason, ścieg, haft, aplikacja, forma;

historię ubioru i funkcję odzieży;

klasyfikowanie surowców i materiałów włókienniczych;

właściwości materiałów włókienniczych;

budowę tkanin i dzianin oraz sposoby ich wytwarzania;

sposoby klasyfikowania odzieży pod względem wielkości;

zasady konserwacji odzieży, odczytywanie informacji z wszywek odzieżowych;

podstawowe ściegi ręczne i ozdobne, techniki ich wykonywania i zastosowanie;

podstawowe operacje technologiczne stosowane przy obróbce tkanin i dzianin;

budowę, działanie i zastosowanie urządzeń, narzędzi, przyrządów i przyborów stosowanych w krawiectwie.

Uczeń stosuje w praktyce:

poprawne nazewnictwo;

właściwie określa funkcje odzieży;

poprawnie klasyfikuje surowce i materiały włókiennicze, czyta metki handlowe;

odczytuje informacje dotyczące sposobów konserwacji wyrobu z wszywek informacyjnych, konserwuje odzież

zgodnie z zaleceniami;

dobiera rozmiar odzieży do własnych potrzeb;

wykonuje wzorniki z podstawowymi i ozdobnymi ściegami ręcznymi;

bezpiecznie użytkuje i dobiera do odpowiednich operacji technologicznych podstawowe narzędzia, przyrządy

i przybory krawieckie;

projektuje wyroby użytkowe;

wykonuje podstawowe operacje technologiczne występujące przy obróbce tkanin i dzianin.

cele wychowawcze:

Dbałość o schludny wygląd i czystość odzieży. Bezpieczne posługiwanie się narzędziami i przyborami krawieckimi.

zasady, metody, formy pracy:

zasada wykorzystywania doświadczeń i zasada przyjemności;

metody eksponujące, dyskusja dydaktyczna, pokaz, instruktaż;

praca z tekstem, praca indywidualna i w zespole projektowym, ćwiczenia badawcze, praktyczne, pogadanka pod-

sumowująca;

wycieczka do krawieckiego punktu usługowego.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

Środki dydaktyczne:

podręcznik;

plansze;

foliogramy;

film dydaktyczny;

karty ćwiczeń i przedmioty pomocnicze do badań;

metki handlowe i wszywki informacyjne;

wzorniki prac wytwórczych;

techniczne środki pracy;

karta projektu i karta oceny projektu.

przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Wprowadzenie do tematyki włókiennictwa odzieżownictwa i dodatków pasmanteryjnych. Odszukanie wskazanej

tematyki w podręczniku.

2.

Omówienie roli odzieży w życiu człowieka, dyskusja, odwołanie się do doświadczeń uczniów.

ii. część zasadnicza

1.

Funkcje odzieży. Moda na przestrzeni epok, zasady projektowania ubiorów.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 4.1 z podręcznika – objaśnienie zadania projektowego, kontrola uczniów podczas jego wykonania, prezenta-

cja wyników pracy uczniów, ocena ćwiczenia.

2.

Klasyfikacja surowców i materiałów włókienniczych. Powstawanie i budowa tkanin.

Ćwiczenia dla uczniów:

Zadania 4.2, 4.3, 4.4 z podręcznika – objaśnienie zadania problemowego i zadań praktycznych, kontrola uczniów

podczas ich wykonania, skonfrontowanie wyników pracy uczniów, ocena ćwiczeń.

3.

Omówienie zasad powstawania dzianin. Właściwości dzianin.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 4.5 z podręcznika – objaśnienie zadania wytwórczego (dobór materiałów, narzędzi, plan pracy), kontrola

uczniów podczas wykonania, omówienie efektów pracy uczniów, ocena ćwiczenia.

4.

Właściwości materiałów włókienniczych.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 4.6 z podręcznika – objaśnienie poleceń i sposobu przeprowadzenia zadania badawczego. Kontrola uczniów

w trakcie pracy, omówienie poprawności wykonania zadania, opracowanie wniosków, ocena zadania.

5.

Rola informacji zawartej we wszywkach i na metkach handlowych dołączonych do gotowych wyrobów. Wielkości

odzieżowe.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 4.7 z podręcznika – objaśnienie polecenia zawartego w zadaniu, kontrola uczniów w trakcie pracy, omówienie

poprawności wykonania zadania, ocena zadania.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

3

6.

Omówienie budowy, zastosowania i bezpieczeństwa przy posługiwaniu się urządzeniami, narzędziami, przyborami

krawieckimi.

Ćwiczenie dla uczniów:

Karta ćwiczeń „Narzędzia i przybory krawieckie”. Praca z tekstem, ocena poprawności wykonania.

7.

Omówienie rodzajów podstawowych i ozdobnych ściegów ręcznych, sposobu ich powstawania i zastosowania.

Ćwiczenie dla uczniów:

Zadanie 4.8 z podręcznika – objaśnienie i omówienie wykonania zadania domowego. Dyskusja dotycząca wykonania

zadania i zaprezentowania go w klasie. Podanie kryteriów oceny zadania (według Karty oceny pracy wytwórczej.

8.

Omówienie realizacji projektu (zadanie 4.9), wyjaśnienie kwestii niezrozumiałych dla ucznia. Podział na zespoły

projektowe.

realizacja projektu:

Jak wykonać obrazek techniką aplikacji? według Karty projektu.

Ocena projektu według Karty oceny projektu.

iii. część podsumowująca

1.

Uporządkowanie wiedzy nabytej na lekcji.

2.

Ocena pracy uczniów podczas lekcji, wykonania zadania domowego, wytwórczego, Projektu.

3.

Porządkowanie stanowisk pracy.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

4

karTa ĆWiczeń

narzędzia i przybory kraWieckie

Przeczytaj uważnie zapisy w tabelach.

W wyznaczone miejsca wpisz brakujące wyrazy.

Narzędzia: igła, nożyczki, żelazko, maszyna do szycia.

Narzędzia

Zastosowanie

Zasady BHP

……………………………………
……………………………………
……………………………………

•łączenieelementówodzieży(szwy),
•endlowanie(zabezpieczaniebrzegów

szwów),

•wykonywaniedziurek,
•haftowanie

•sprawnełączazasilania,
•konserwowanei………………………………….......

mechanizmy,

•właściwysposóbpodawaniatkaninypod

…………………………………i……………………………….,

•odpowiedniezamocowanie

Igłyręczne

•do………………………………………….ręcznego,
•igłyoznaczasięnumeramiod1do12

•pozakończeniu………………………………..igłę

należywpiąćwspecjalną…………………………
…………,nigdyw……...………………………………….,

•igiełnienależywkładaćdoust

…………………………………… •dorozprasowaniaszwów,

•……………………………………….elementów

zdobiącychlubdo……………………………………
odzieży,

•…………………………………..gotowychwyrobów

•włączając…………………………dosieci

elektrycznejlubje……………………………
należytrzymaćzawtyczkę,nigdyza
……………………………….,

•poprasowaniuodkładamy

……………………………….naspecjalną
………………………..

Nożyce

•nożycedużeozróżnicowanych

uchwytachi…………………………..……,służądo
krojeniagrubychtkanin,

•nożyceśrednieojednakowych

uchwytach,służądokrojeniacienkich
tkanin,

•nożyce…………………………………stosujemydo

przecinaniadziurek

•podczas…………………………..prowadzimy

ostrzanożyczekpostole,zaokrąglonym
ostrzemdo……………………………….…..,

•krojonegomateriałunieunosimydogóry,
•pozakończonejpracynożyce…………………

…………………………..,wkładającjeostrzemdo
…………………………………...,

•ostrzenienożycwykonujemyuspecjalisty

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

5

Przyrządy: naparstek, deska do prasowania.

Przyrząd

Zastosowanie przyrządu

Naparstek

włożonynaśrodkowy………………………prawejręki(uosóbpraworęcznych)chronigo

przed…………………………………………..;igła,opierającsięopowierzchnię……………………………….,

złatwościąprzechodziprzeztkaninę

Deskadoprasowania

służydo……………………………….materiałów,odzieży,obecnie……………………………………..

doprasowaniamająażurowąkonstrukcję,coułatwiaszybkiewydostaniesię

……………………….wodnejnazewnątrz

Przybory: taśma centymetrowa, szpilki.

Przybór

Zastosowanie przyboru

Taśmacentymetrowa

………………………………………………………………jestprzyboremsłużącymdozdejmowania

wymiarówzfigury………………………………………………orazdomierzeniatkanin

inanoszeniawymiarówna……………………………………………

…………………………………

………………………………….służądotymczasowegołączeniakawałkówtkaniny;szpilki

podobniejak…………………………………………….należywpinaćzawszewpoduszeczkę,

nigdywubranie!

