12 Planowanie kariery zawodowej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Barbara Kozłowska

Małgorzata Obuchiewicz-Lach


Planowanie kariery zawodowej
419[01].Z3.01

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr Ewa Urbańska-Sobczak

mgr Grażyna Wysocka

Opracowanie redakcyjne:

mgr Barbara Kozłowska

mgr Małgorzata Obuchiewicz-Lach

Konsultacja:

mgr Edyta Kozieł

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 419[01].Z3.01,
,,Planowanie kariery zawodowej", zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
technik prac biurowych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Informacje o zawodzie

11

5.1.2.

Ćwiczenia 11

5.2.

Rynek edukacji i rynek pracy dla zawodów administracyjno-biurowych

16

5.2.1

Ćwiczenia

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
7. Literatura

16
19
31

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Planowanie kariery zawodowej”, który

będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
technik prac biurowych 419[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, jakie uczeń
powinien mieć opanowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, jakie w wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń
ukształtuje,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego wraz z innymi informacjami,
niezbędnymi w procesie ewaluacji,

wykaz literatury uzupełniającej.
Zajęcia dydaktyczne powinny być prowadzone w odpowiednio wyposażonej pracowni

w grupach 15 osobowych. Środki dydaktyczne, jakimi należy dysponować to:

charakterystyka zawodu pracownika biurowego,

rocznik statystyczny,

techniczne środki kształcenia (konieczny jest komputer z dostępem do Internetu),

wykaz szkół policealnych i wyższych.

Nauczyciel

prowadzący zajęcia edukacyjne powinien posiadać kwalifikacje doradcy

zawodowego lub powinien współpracować z takim specjalistą.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Nauczyciel

może zalecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub wybrać tylko określone.

Może je przeprowadzić zgodnie z podanymi wskazówkami lub według własnych pomysłów.
Nauczyciel może wykorzystać dwa przykładowe scenariusze lekcji zamieszczone na początku
Poradnika.
Po

wykonaniu

ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich postępów

odpowiadając na pytania zamieszczone w podrozdziale „Sprawdzian postępów”.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. W tym rozdziale
podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4



Schemat układu jednostek modułowych










Moduł 419[01].Z3

Podstawy aktywności zawodowej

419[01].Z3.01

Planowanie kariery

zawodowej

419[01].Z3.02

Poszukiwanie pracy

i podejmowanie zatrudnienia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu prawa pracy i prawa gospodarczego,

rozróżniać podstawowe pojęcia ekonomiczne,

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,

korzystać z Internetu,

interpretować dane statystyczne,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

pracować w grupie i indywidualnie,

rozwiązywać problemy w sposób twórczy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżniać źródła informacji o zawodzie,

zidentyfikować podstawowe zadania zawodowe pracowników biurowych oraz miejsca
ich pracy,

usytuować własne miejsce w strukturze standardu kwalifikacji zawodowych,

zaprojektować ścieżkę kariery zawodowej technika prac biurowych,

rozpoznać własne cechy i predyspozycje, niezbędne do pracy w zawodzie technik prac
biurowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:

……………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł:

Podstawy aktywności zawodowej 419[01].Z3

Jednostka modułowa:

Planowanie kariery zawodowej 419[01].Z3.01

Temat:

Istota i znaczenie kształcenia ustawicznego

Cele ogólny: Uzasadnić celowość kształcenia ustawicznego

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wyjaśnić pojęcie „edukacja ustawiczna”,

rozpoznać zasady uczenia się przez całe życie,

analizować potrzeby ustawicznego doskonalenia umiejętności w zakresie prac
administracyjno-biurowych,

rozróżnić formy doskonalenia zawodowego dla pracowników biurowych.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

burza mózgów,

ćwiczeń praktyczne,

praca z tekstem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca z całą klasą i praca w parach.

Czas: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

szary papier i flamaster,

ogłoszenia prasowe dotyczące poszukiwania pracowników biurowych,

Internet.

Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów.

2.

Uświadomienie celów zajęć.

3.

Plan zajęć:
a) wprowadzenie:

nauczyciel na zasadach wykładu omawia kształcenie ustawiczne, przedstawia
schemat:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Szkoła ponadgimnazialna

ogólno-

kształcąca

zawodowa

Szkoła

policealna

Studia Praca

W razie

utraty pracy

Na

emeryturze

wiedza

ogólna

wiedza

zawodowa

wiedza

zawodowa

specjalistyczna

wiedza w

danej

dziedzinie

kursy,
szkolenia
podnoszące
kwalifikacje

nauka
nowego
zawodu

pogłębianie
zaintereso-
wań

b) praca z całą klasą

na zasadzie „burzy mózgów” uczniowie formułują zasady uczenia się przez całe
życie, swoje pomysły zapisują flamastrem na szarym papierze,

nauczyciel podsumowuje wypisane zasady i wyciąga wnioski.

c) praca w parach

na podstawie ogłoszeń prasowych uczniowie wypisują jakich kwalifikacji
zawodowych oraz jakich umiejętności oczekuje pracodawca od pracownika
biurowego,

uczniowie odczytują swoje odpowiedzi, a następnie dokonują analizy i wyciągają
wnioski.

d) praca w parach

uczniowie odszukują w Internecie możliwości kształcenia ustawicznego dla
pracowników biurowych oraz wypisują formy i rodzaje doskonalenia, a także
organizatorów tego kształcenia,

wybrani uczniowie odczytują swoja pracę i wyciągają wnioski.

e) podsumowanie zajęć:

uczniowie odpowiadają na pytanie czy i dlaczego pracownik biurowy musi
podejmować kształcenie ustawiczne?

uczniowie formułują wnioski dotyczące konieczności kształcenia ustawicznego.


Zakończenie zajęć: klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń,
nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca:

……………………………………

Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł:

Podstawy aktywności zawodowej 419[01].Z3

Jednostka modułowa:

Planowanie kariery zawodowej 419[01].Z3.01

Temat:

Moja kariera jako pracownika biurowego.

Cele ogólny: Kształtowanie umiejętności planowania kariery zawodowej pracownika

biurowego


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wyjaśnić pojęcie „kariera zawodowa”,

wskazać predyspozycje i umiejętności, jakimi powinien dysponować pracownik biurowy,

określić kwalifikacje, jakie powinien posiadać pracownik biurowy,

przedstawić stanowiska pracy, jakie może zajmować pracownik biurowy,

zaplanować swoją ścieżkę kariery (jako pracownika biurowego).


Metody nauczania–uczenia się:

wykład z elementami pokazu,

ćwiczeń przedmiotowych.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.

Czas: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

schemat „Ścieżka kariery”,

komputer z dostępem do Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów.

2.

Uświadomienie celów zajęć.

3.

Plan zajęć:
a)

wprowadzenie:

nauczyciel wykorzystując metodę pogadanki heurystycznej i dyskusji ustala
z uczniami: pojęcie kariery, przedstawia predyspozycje, umiejętności, wiedzę
i kwalifikacje, które powinien posiadać pracownik biurowy, a także stanowiska
pracy, które może zajmować pracownik biurowy i możliwości awansu
(foliogramy),

b)

praca indywidualna:

nauczyciel rozdaje uczniom schemat „Ścieżka kariery” (zał. 1),

uczniowie mają za zadanie uzupełnić schemat, tzn. na dole wpisać swój wiek, na
górze zawód i stanowisko pracy, które chcą w przyszłości zajmować, po lewej
stronie wymienić posiadane kwalifikacje, wiedzę, umiejętności, uzdolnienia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

i predyspozycje, a po prawej stronie potrzebne kwalifikacje, wiedzę, umiejętności,
uzdolnienia i predyspozycje,

uczniowie przy wypełnianiu schematu korzystają z Internetu i literatury

uczniowie przedstawiają swoją ścieżkę kariery,

c)

podsumowanie zajęć:

uczniowie dokonują analizy i wyciągają wnioski, omawiają znaczenie

predyspozycji
i umiejętności oraz przedstawiają niezbędne kwalifikacje, jakie powinien posiadać
pracownik biurowy.


Zakończenie zajęć:
klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń,
nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

Załącznik 1 – schemat „Ścieżka kariery”

Będę wykonywał zawód: PRACOWNIK BIUROWY stanowisko………………

POSIADAM:

POTRZEBUJĘ:

Posiadam kwalifikacje:

Niezbędne

kwalifikacje:

Posiadam wiedzę:

Niezbędna wiedza:

Posiadam umiejętności:

Niezbędne

umiejętności:

Posiadam

uzdolnienia: Potrzebne

uzdolnienia:

Mam predyspozycje:

Wymagane

predyspozycje:

Jestem ………………………mam lat ……

/uczniem, słuchaczem szkoły …/

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Informacje o zawodzie

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

W programie Power Point sporządź mini album kariery zawodowej pracowników

administracyjno-biurowych na podstawie przeprowadzonych wywiadów z kilkoma osobami
pracującymi w charakterze pracownika biurowego. Zadaj następujące pytania: Gdzie
rozmówca pracuje i na jakim stanowisku? Kto jest pracodawcą? Jaki jest wyuczony zawód
i czy był to świadomy wybór, czy przypadek? Jakie ma wykształcenie i w jaki sposób je
uzupełnia? W jaki sposób zdobył tę posadę? Jaki jest zakres jego obowiązków? W jakich
godzinach pracuje? Co daje mu satysfakcję i zadowolenie w pracy? Co jest najbardziej
uciążliwe? Czy jest zadowolony z otrzymywanej pensji? Jakie ma perspektywy awansu? Czy
boi się utraty pracy?

Wskazówki do realizacji

ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie lub w parach,

uczniowie wykorzystują zdobyte informacje podczas wywiadu przeprowadzonego
wcześniej z wybranymi osobami,

uczniowie powinni mieć możliwość porównania wyników pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie ćwiczenie,

2)

przeprowadzić wywiady,

3)

przeanalizować odpowiedzi i uporządkować je,

4)

wykonać mini album kariery,

5)

zaprezentować album.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczeń laboratoryjne (z komputerem),

heureza,

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

informacje zebrane podczas wywiadu,

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Przeczytaj uważnie poniższe stwierdzenia, prawdziwe oznacz literą P, a fałszywe literą F.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Do zadań zawodowych pracownika biurowego należy: P/F

1)

zakładanie i prowadzenie akt osobowych pracowników,

2)

pełnienie funkcji kierownika kadr,

3)

naprawa sprzętu biurowego,

4)

prowadzenie spotkań, narad i konferencji,

5)

prowadzenie korespondencji w imieniu dyrektora,

6)

ustalanie spotkań klientów z dyrektorem,

7)

prowadzenie dokumentacji prawnej,

8)

prowadzenie korespondencji w języku obcym.

Wskazówki do realizacji

ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,

uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę i literaturę,

uczniowie powinni mieć możliwość porównania wyników pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie podane stwierdzenia,

2)

oznaczyć stwierdzenie prawdziwe literą P, a fałszywe literą F,

3)

upewnić się, czy udzielił poprawnych dopowiedzi

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),

heureza,

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę zatytułowaną „Informacje o zawodzie technik prac biurowych”

INFORMACJE O ZAWODZIE :TECHNIK PRAC BIUROWYCH

Szczegółowe informacje o zawodzie zdobędę
od:

Czasopisma, gazety, wydawnictwa związane
z tym zawodem:

Praktyki związane z tym zawodem mogę
odbyć w:

Przyszłość tego zawodu to:

W tym zawodzie można pracować na własny
rachunek tzn.

Zadania i czynności pracownika biurowego:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji

ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,

uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę i literaturę,

wybrani uczniowie prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

odszukać informacji w Internecie lub literaturze,

3)

uzupełnić tabelę,

4)

zaprezentować prace na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),

heureza,

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu.

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Uzupełnij tabelę umiejętności technika prac biurowych. Wypisz umiejętności, które już

posiadasz oraz te, które musisz zdobyć lub uzupełnić. Podaj sposób zdobywania umiejętności
niezbędnych dla technika prac biurowych.

Posiadane

umiejętności

Jak je zdobyłem?

Umiejętności do

zdobycia

Jak je zdobędę?

Wskazówki do realizacji

ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie,

uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę i literaturę.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

odszukać informacji na temat umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu
technik prac biurowych w Internecie lub literaturze,

3)

uzupełnić tabelę,

4)

zaprezentować pracę na forum klasy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),

heureza,

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu.

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5
Przeczytaj

uważnie poniższe stwierdzenia, te, z którymi się zgadzasz oznacz literą T,

a, z którymi się nie zgadzasz oznacz literą N. T – oznacza „tak”, N – oznacza „nie”. Następnie
policz ilość odpowiedzi T i N, a potem sprawdź rozwiązanie poniżej tabelki.

Cechy i predyspozycje

TAK

NIE

Lubię liczyć (dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić).

Potrafię obliczyć % bonifikatę na towary.

Ujmuję rzeczy statystyczni, często robię porównania, oglądam
zestawienia i nieraz rocznik statystyczny.

Nie lubię statystyki.

Często zdarza mi się robić bałagan.

Lubię porządek, wszystko układam, często sprzątam.

Nie spóźniam się. Robię wszystko w terminie.

Zdarza mi nie raz się spóźnić. Często zasypiam.

Robię wszystko spontanicznie.

Zawsze pracuję wg planu.

Lubię zagadki, gdzie wyszukuje się niewidocznych szczegółów.

Szczegóły są dla mnie nieistotne.

Przestrzegam ogólnie przyjęte zasady i reguły.


Jeżeli masz przewagę odpowiedzi TAK nad NIE to jesteś tzw. typem konwencjonalnym.
Masz szansę zrealizować się w pracy jako urzędnik, pracownik biurowy, planista itp.

Wskazówki do realizacji

ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:
1)

przeczytać uważnie podane stwierdzenia,

2)

oznaczyć stwierdzenie literą T lub N,

3)

policz ilość odpowiedzi T i N.

4)

przeczytaj odpowiedź umieszczoną pod tabelką.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.



Środki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 6

Wykonaj tabelę wg poniżej zamieszczonego schematu, wpisz podstawowe zadania

technika prac biurowych (zgodne ze standardem kwalifikacji zawodowych dla zawodu
oznaczonego symbolem 419[01] )oraz wypisz sposób wykonania tych zadań.

Lp. Podstawowe

zadania

Sposób wykonania zadań

1. Prowadzenie

akt

osobowych.

Zakładanie teczek akt osobowych dla każdego
pracownika. Segregowanie dokumentów do
odpowiedniej części teczki tj. :A, B, C.


Wskazówki do realizacji

ćwiczenie uczniowie wykonują w zespołach,

nauczyciel ocenia poprawność i czas wykonania zadania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie podany opis ćwiczenia,

2)

wykonać tabelę,

3)

wpisać podstawowe zadania technika prac biurowych,

4)

zapisać sposób wykonania każdego zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia

prezentacja.


Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Rynek edukacji i rynek pracy dla zawodów administracyjno-

-biurowych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Korzystając z edytora tekstu udziel odpowiedzi na list, który przyszedł do redakcji od

czytelniczki. Załóż, że autorka listu pochodzi z twojej okolicy i szuka szkół położonych
w pobliżu.

Droga Redakcjo
Mam na imię Iza. Jestem uczennicą 4 klasy technikum.
Ten rok szkolny jest dal mnie bardzo ciężki, gdyż w maju czeka mnie matura, a w czerwcu
egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik; prac biurowych i nie
wiem co dalej robić, jaką ścieżkę kariery wybrać.
Pomyślałam, że chciałabym kształcić się w kierunku administracyjno-biurowym, ale nie
wiem, gdzie znajdują się uczelnie o takiej specjalności. Nieraz zastanawiam się, czy nie warto
jednocześnie studiować i pracować, ale nie wiem, gdzie można podjąć takie studia i ile
wynosi opłata za semestr. Myślę, że jeżeli udałoby mi się podjąć pracę w wyuczonym
zawodzie, to musiałabym nauczyć się biegle obsługiwać komputer i znać oprogramowanie
biurowe, ale nie wiem, gdzie są organizowane takie kursy i jak długo trwają i czego się można
na nich nauczyć?
Proszę Redakcję o pomoc.

Z podziękowaniem Iza

Wskazówki do realizacji

uczniowie mogą wykonywać ćwiczenie indywidualnie lub w parach,

oceniając ćwiczenie, trzeba zwrócić uwagę na poprawność wykonania, czas wykonania.


Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

odszukać informacji w Internecie lub informatorze o możliwościach kształcenia,

3)

sporządzić odpowiedź na list,

4)

wydrukować sporządzoną odpowiedź.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),

heureza,

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

treść listu,

komputer z drukarką i dostępem do Internetu,

informator dla kandydatów na wyższe uczelnie,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 2

Korzystając z programu komputerowego, przedstaw na wykresie wyniki dokonanej

analizy zapotrzebowania na pracowników administracyjno-biurowych na polskim rynku pracy
w ubiegłym miesiącu. Wskaż, w którym województwie jest największe, a w którym
najmniejsze zapotrzebowanie na pracowników biurowych.

Wskazówki do realizacji

ćwiczenie uczniowie wykonują indywidualnie

uczniowie powinni mieć możliwość porównania wyników pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

odszukać informacji na stronach internetowych urzędów pracy,

3)

sporządzić wykres w programie Excel,

4)

wydrukować sporządzony wykres i przedstaw wnioski z analizy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń przedmiotowych

Środki dydaktyczne:

komputer z drukarką i dostępem do Internetu, komputer z drukarką i dostępem do
Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Korzystając z programu komputerowego, przedstaw na wykresie wyniki dokonanej

analizy potrzeb ustawicznego doskonalenia umiejętności przez pracowników administracyjno-
biurowych. Przeprowadź wywiad z 5 osobami wykonującymi taki zawód i zapytaj: jakie mają
wykształcenie, jak je uzupełniają, jakie kursy skończyły, jakie umiejętności zdobyły podczas
kursu, kto kierował ich na kurs lub czy to była ich własna inicjatywa?

Wskazówki do realizacji

nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia i techniki wykonania,

uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie lub w parach,

oceniając ćwiczenie, trzeba zwrócić uwagę na poprawność wykonania i formę
wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

wykorzystać informacji uzyskane z przeprowadzonego wywiadu,

3)

sporządzić wykres w programie Excel,

4)

wydrukować sporządzony wykres i przedstaw wnioski z analizy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń przedmiotowych.

Środki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4
Korzystając z Internetu, zalecanej literatur oraz wiadomości zebranych podczas
wywiadów do ćwiczenia 3, sporządź własną ścieżkę kariery zawodowej jako pracownik
biurowy. Posłuż się schematem ścieżki kariery i odpowiedź na pytania:
1)

Cel zawodowy:

a) co chcesz osiągnąć jako pracownik biurowy?

b) co jest dla Ciebie najważniejsze: poczucie bezpieczeństwa, pieniądze, wyzwania?

2)

Realia:

a) jakim prawami rządzi się branża pracowników biurowych?

b) jakie umiejętności kluczowe powinien posiadać pracownik biurowy?

c) jak przebiega kariera pracownika biurowego?

3)

Mój cel zawodowy:

a) czy rzeczywistość pokrywa się z moimi oczekiwaniami?

b) co należałoby zmienić?

4)

Ja

a) co muszę zmienić w swoim postępowaniu?

b) jakich umiejętności mi brakuje?

5)

Plan działania

a)

uzupełnić wykształcenia( w ciągu jakiego okresu np. kurs językowy roczny),

b) za 5 lat – wyobraź sobie i napisz, gdzie pracujesz i na jakim stanowisku?

c) za 10 lat - wyobraź sobie i napisz, czy awansowałeś, jaki jest twój status ekonomiczny
i społeczny?

Wskazówki do realizacji

nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia,

uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie,

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie kolejno odczytują opracowaną własną ścieżkę kariery

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać uważnie opis ćwiczenia,

2)

wykorzystać informacji uzyskane z przeprowadzonego wywiadu, z Internetu i literatury,

3)

wykonać schemat ścieżki kariery (w formie opisy lub tabeli).

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia laboratoryjne (z komputerem),

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie kariery
zawodowej”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. d, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c,
12.
b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. d, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzenie osiągnięcia

ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać ważne źródła informacji
o zawodach.

B P

a

2 Wyjaśnić, co oznacza skrót SzOK.

A

P

c

3

Wskazać, czym zajmuje się doradca
zawodowy.

A P

b

4

Rozróżniać jednostki zajmujące się
kształceniem ustawicznym.

B P

a

5

Wskazać zawody zaliczane do grupy
pracowników biurowych.

A P

d

6

Scharakteryzować cechy psychofizyczne
pracownika biurowego.

C P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

7

Zidentyfikować zadania zawodowe
pracowników biurowych.

B P

b

8

Rozróżnić tytuły zawodowe nadawane na
różnych etapach kształcenia.

B P

c

9

Rozpoznać czynności wykonywane przez
pracownika biurowego.

C P

a

10

Rozpoznać instytucje zajmujące się
planowaniem kariery zawodowej.

A P

b

11

Wskazać profil zawodowy dla technika prac
biurowych

A P

c

12

Wskazać kierunki kształcenia na studiach
wyższych dla osób, które chcą wykonywać
zawody administracyjno- biurowe.

A P

b

13

Scharakteryzować grupę zawodową
„pracownik biurowy”.

C P

d

14

Rozpoznać poziomy klasyfikacji
zawodowych.

B PP

a

15

Rozpoznać grupę zawodową pracowników
biurowych.

A PP

b

16

Wskazać ministerstwo zajmujące się
klasyfikacją zawodów.

A PP

c

17

Wyjaśnić sytuację na rynku pracy dla
pracowników biurowych.

C PP

c

18

Wskazać zasady kształcenia ustawicznego,
których należy przestrzegać.

A PP

d

19

Wyjaśnić znaczenia poradnictwa
zawodowego.

C PP

a

20

Scharakteryzować „pojęcie kariera
zawodowa”

C PP

a


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

3.

Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.

6.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

4.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną odpowiedź
prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędna odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

6.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

7.

Na rozwiązanie testu pisemnego masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej znajduje się przy
a)

Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

b)

Powiatowym Urzędzie Pracy.

c)

Ministerstwie edukacji Narodowej.

d)

Ministerstwie Pracy i polityki Społecznej.

2 Skrót Szok oznacza

a)

Szkolny Obszar Kwalifikacji.

b)

Szkoła Otwartej Kariery.

c)

Szkolny Ośrodek Kariery.

d)

Szkoła Ostrej Krytyki.

3. Doradca zawodowy zajmuje się

a)

poszukiwaniem pracy dla bezrobotnych.

b)

poradnictwem zawodowym.

c)

kwalifikacją zawodów.

d)

zatrudnianiem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach w przedsiębiorstwach.

4. CKU i CKP to

a)

publiczne jednostki zajmujące się kształceniem ustawicznym.

b)

niepubliczne jednostki zajmujące się kształceniem ustawicznym.

c)

niepubliczne jednostki zajmujące się kształceniem na poziomie studiów wyższych.

d)

publiczne jednostki zajmujące się kształceniem na poziomie studiów wyższych.

5. Według klasyfikacji zawodów wśród pracowników biurowych nie występuje

a)

listonosz.

b)

magazynier.

c)

ankieter.

d)

sprzedawca.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. Pracownik biurowy powinien nieodzownie charakteryzować się następującymi cechami

a)

porywczością.

b)

umiejętnością szybkiego czytania.

c)

zainteresowania filatelistyczne.

d)

wytrwałość i cierpliwością.

7. Do

zadań zawodowych pracowników biurowych nie należy

a)

prowadzenie dokumentacji i ewidencji osobowej.

b)

prowadzenie dokumentacji i ewidencji księgowej.

c)

prowadzenie listy adresowej, pocztowej i telefonicznej.

d)

organizowanie prac związanych z konserwacja sprzętu biurowego.

8. Studia zawodowe dają tytuł

a)

profesora.

b)

doktora.

c)

magistra lub licencjata

d)

docenta.


9. Pracownik

biurowy

a)

przygotowuje dokumenty, druki oraz wypełnia je.

b)

opracowuje charakterystyki zawodów.

c)

opracowuje projekty i programy w dziedzinie ekologii.

d)

zajmuje się analizą finansową i sprawozdawczością finansową.

10. W planowaniu kariery zawodowej może pomóc

a)

Giełda Papierów Wartościowych.

b)

Akademickie Biuro Kariery.

c)

Urząd Skarbowy.

d)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

11. Zawód technik prac biurowych jest zawodem

a)

wąskoprofilowym.

b)

średnioprofilowym.

c)

szerokoprofilowym.

d)

bez określonego profilu.

12.

Absolwent liceum, który chce pracować w zawodach administracyjno-biurowych
powinien

a)

podjąć studia na kierunku marketing.

b)

podjąć studia na kierunku zarządzanie i administracja.

c)

podjąć studia na kierunku politologia.

d)

podjąć studia na kierunku socjologia.

13. Grupa zawodów „pracownik biurowy” obejmuje zawody wymagające

a)

wykonywania głównie prac technicznych.

b)

uprawiania i hodowli roślin.

c)

realizowania podstawowych celów i kierunków polityki państwa.

d)

gromadzenia informacji, obliczeń finansowych i statystycznych, organizowania
spotkań itp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23


14. Klasyfikacja zawodów to

a)

5 - poziomowy zbiór zawodów i specjalności.

b)

4 - poziomowy zbiór zawodów i specjalności.

c)

3 - poziomowy zbiór zawodów i specjalności.

d)

2 - poziomowy zbiór zawodów i specjalności.

15. Pracownicy biurowi zaliczani są do wielkiej grupy zawodowej oznaczonej numerem

a)

3.

b)

4.

c)

5.

d)

6.

16. Klasyfikacja zawodów została wprowadzona w Polsce zgodnie z rozporządzeniem

Ministra

a)

Edukacji.

b)

Zdrowia.

c)

Pracy i Spraw Socjalnych.

d)

Rolnictwa.

17. W roku 2006 bezrobocie wśród pracowników biurowych;

a)

wzrosło o 15%.

b)

wzrosło o 5%.

c)

spadło o 13%.

d)

spadło o 3%.

18. Kwalifikacje zawodowe należy

a)

podnosić do momentu uzyskania pracy na czas określony.

b)

podnosić do momentu uzyskania pracy na czas nieokreślony.

c)

podnosić do momentu uzyskania tytułu licencjata lub magistra.

d)

podnosić ciągle poprzez różne formy kształcenia ustawicznego.

19. Poradnictwo zawodowe to

a)

wspieranie uczniów i dorosłych w podejmowaniu decyzji zawodowych
i edukacyjnych.

b)

wspieranie pracodawców i określenie minimalnej płacy.

c)

pomoc pracownikom w dochodzeniu swoich praw przed sądem pracy.

d)

pomoc pracodawcom w podejmowaniu decyzji w sprawie zwolnień grupowych.


20. Kariera zawodowa to

a)

przebieg pracy zawodowej i przechodzenie od pozycji niższej do wyższej.

b)

uzdolnienia i zainteresowania człowieka.

c)

zajmowanie wysokiego stanowiska.

d)

przydatność do danego zawodu pozwalająca eliminować innych mniej zdolnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


„Planowanie kariery zawodowej”

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1

a b c d

2

a

b

c d

3

a

b

c d

4

a

b

c d

5

a

b

c d

6

a

b

c d

7

a

b

c d

8

a

b

c d

9

a

b

c d

10

a

b

c d

11 a b

c d

12 a b

c d

13 a b

c d

14 a b

c d

15 a b

c d

16 a b

c d

17 a b

c d

18 a b

c d

19 a b

c d

20 a b

c d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie kariery
zawodowej”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. a,
12.
c, 13. c, 14. b, 15. b, 16. d, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzenie osiągnięcia

ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować standard kwalifikacji
zawodowych.

C P

a

2

Wyjaśnić do czego służy klasyfikacja
zawodów i specjalności.

A P

c

3

Rozpoznać wielkie grupy zawodowe
w klasyfikacji zawodów i specjalności.

B P

d

4

Rozpoznać szacunkową ilość zawodów
występujących na rynku pracy.

B P

a

5

Zidentyfikować warunki otrzymania
dyplomu wyższej uczelni.

B P

d

6

Wyjaśnić, jakie warunki trzeba spełnić, aby
otrzymać tytuł technika prac biurowych.

A P

b

7

Rozpoznać, kto może kontynuować naukę
w szkole policealnej.

B P

a

8

Scharakteryzować zawartość teczki
informacji o zawodach.

C P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

9

Określić, kto zdefiniował pojęcie
kształcenie ustawiczne.

C P

b

10

Rozróżnić pojęcie specjalność i kierunek
studiów.

B P

a

11 Rozpoznać studia dwustopniowe.

A P

a

12

Scharakteryzować rodzaje usług
świadczonych przez Centrum Informacji
i Planowania Kariery Zawodowej.

C P

c

13

Rozpoznać tytuł zawodowy absolwenta
studium policealnego

B P

c

14

Wskazać zakres zadań zawodowych
pracownika biurowego.

A PP

b

15

Wskazać czynniki wpływające na podaż
pracy.

A PP

b

16 Rozpoznać pojęcie „popyt na edukację”. B PP

a

17

Scharakteryzować pojęcie „ kształcenia
ustawiczne”.

C PP

c

18

Scharakteryzować strukturę klasyfikacji
zawodów i specjalności.

C PP

a

19

Scharakteryzować pojęcie „zawód
deficytowy”.

C PP

b

20

Wskazać czym jest egzamin potwierdzający
kwalifikacje zawodowe.

A PP

c


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

3.

Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.

6.

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj

uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj

się z zestawem zadań testowych.

4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną odpowiedź

prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędna odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

7.

Na rozwiązanie testu pisemnego masz 35 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Standard kwalifikacji zawodowych jest to
a)

norma opisująca kwalifikacje konieczne do wykonywania zadań zawodowych.

b)

symboliczne oznaczenie posiadanych kwalifikacji.

c)

zbiór informacji o awansie i sukcesach pracowników.

d)

żadna odpowiedź nie jest prawidłowa.

2.

Klasyfikacja zawodów i specjalności służy do

a)

obliczenia miejsc pracy.

b)

określenia predyspozycji zawodowych.

c)

ujednolicenia nazewnictwa zawodów i specjalności.

d)

porównywania zawodów i specjalności.

3.

Ile grup zawodowych występuje w klasyfikacji zawodów i specjalności
a)

7

b)

8

c)

9

d)

10

4.

Na rynku pracy występuje około
a)

2.500 zawodów.

b)

2.000 zawodów.

c)

1.500 zawodów.

d)

500 zawodów.

5.

Dyplom ukończenia studiów wyższych otrzymasz, gdy
a)

zaliczysz wszystkie przedmioty studiów i obronisz pracę dyplomową.

b)

zaliczysz wszystkie przedmioty studiów i praktyki.

c)

zaliczysz wszystkie przedmioty studiów i praktyki oraz złożysz pracę dyplomową.

d)

zaliczysz wszystkie przedmioty studiów i praktyki oraz złożysz i obronisz pracę
dyplomową.

6.

Aby otrzymać tytuł technika prac biurowych należy zdać

a)

egzamin z nauki zawodu przed CKE.

b)

egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe przed OKE.

c)

egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe przed SZKE.

d)

egzamin z przygotowania zawodowego przed OKE.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

7.

O przyjęcie do szkoły policealnej nie mogą ubiegać się osoby, które
a)

nie ukończyły szkoły ponadgimnazjalnej.

b)

nie zdały matury.

c)

zdały maturę.

d)

ukończyły szkołę ponadgimnazialną.

8.

Teczka informacji o zawodach zawiera
a)

oferty pracy w danym zawodzie.

b)

szczegółowe dane dotyczące zadań i czynności zawodowych, szans zatrudnienia,
płac.

c)

klasyfikacje zawodów i specjalności.

d)

szczegółowe dane psychologiczne na temat asertywności i pokonania stresu.


9.

Pojęcie kształcenie ustawiczne zostało określone
a)

przez autorów słownika poprawnej polszczyzny.

b)

w ustawie przez ustawodawcę.

c)

przez autorów słownika ekonomicznego.

d)

w rozporządzeniu Ministra Edukacji.

10.

Kierunek studiów, to pojęcie
a)

szersze od specjalności.

b)

węższe od specjalności.

c)

równorzędne ze specjalnością.

d)

równorzędne ze specjalizacją.

11.

Studia dwustopniowe składają się ze studiów
a)

licencjackich i magisterskich.

b)

licencjackich i inżynierskich.

c)

magisterskich i doktoranckich.

d)

doktoranckich i profesorskich.

12.

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej zajmuje się
a)

odpłatnie pośrednictwem pracy.

b)

wypłacaniem zasiłków dla bezrobotnych.

c)

bezpłatnym udzielaniem pomocy w podejmowaniu decyzji zawodowych.

d)

odpłatnym udzielaniem pomocy w podejmowaniu decyzji zawodowych.

13.

Osoba, która uczy się w studium policealnym w celu zdobycia kwalifikacji pracownika
biurowego otrzyma tytuł
a)

wykwalifikowanego pracownika biurowego.

b)

pracownika administracyjno-biurowego.

c)

technika prac biurowych.

d)

technika administracyjno-biurowego.

14.

Pracownik biurowy wykonuje zadania polegające na
a)

zapisywaniu ewidencji operacji gospodarczych.

b)

zapisywaniu korespondencji przychodzącej i rozdzielaniu jej.

c)

sporządzaniu bilansu.

d)

dokonywaniu analizy finansowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15.

Mobilność siły roboczej to
a)

czynnik wpływający na popyt na pracę.

b)

czynnik wpływający na podaż pracy.

c)

czynnik wpływający na podaż i popyt jednocześnie.

d)

żadna odpowiedź nie jest prawidłowa.

16.

Popyt na edukację
a)

stanowią wszyscy chętni do pobierania nauki w różnych formach.

b)

stanowią wszyscy chętni do pobierania nauki tylko w formach szkolnych.

c)

stanowią wszystkie instytucje oświatowe, które zgłaszają swoją ofertę na rynku
edukacji

d)

stanowią tylko szkoły, które zgłaszają swoją ofertę na rynku edukacji.

17.

Kształcenie ustawiczne to
a)

kształcenie tylko osób pracujących w celu podniesienia kwalifikacji.

b)

kształcenie tylko osób bezrobotnych w celu zdobycia nowych kwalifikacji

c)

kształcenia osób pracujących i nie pracujących umożliwiające zdobycie lub
podniesienie kwalifikacji

d)

kształcenie ustawowe od 7–18 lat

18.

Struktura klasyfikacji zawodów i specjalności obejmuje

a)

grupy wielkie, grupy duże,

grupy średnie i grupy elementarne.

b)

grupy wielkie, grupy duże,

grup średnie.

c)

tylko grup wielkie i grup duże.

d)

tylko grupy wielkie.

19.

Zawód deficytowy to

a)

zawód, na który występuje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba osób
poszukujących pracy w tym zawodzie.

b)

zawód, na który występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób
poszukujących pracy w tym zawodzie.

c)

zawód, na który nie występuje na rynku pracy zapotrzebowanie.

d)

zawód, który nie istnieje.

20.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest formą oceny
a)

poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu.

b)

poziomu opanowania wiadomości z zakresu danego zawodu.

c)

poziomu opanowania umiejętności z zakresu danego zawodu.

d)

poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu ogólnego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Planowanie kariery zawodowej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1

a b c d

2

a b c d

3

a b c d

4

a b c d

5

a b c d

6

a b c d

7

a b c d

8

a b c d

9

a b c d

10

a b c d

11

a b c d

12

a b c d

13

a b c d

14

a b c d

15

a b c d

16

a b c d

17

a b c d

18

a b c d

19

a b c d

20

a b c d

Razem:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA

1.

Herr E., Cramer S.: Planowanie kariery zawodowej (cz.1). Zeszyty informacyjno-
-metodyczne doradcy zawodowego 15. Krajowy Urząd Pracy, Warszawa 2001

2.

Kierozalski G., Żywiec-Dąbrowska E., Bałos H., Żurek M. (red.): Poradnictwo
zawodowe w OHP i szkołach. Zeszyt nr 2. KG OHP, Warszawa 2006

3.

Komosa A.: Szkolny słownik ekonomiczny. Ekonomik s.c., Warszawa 2002

4.

Kwiatkowski S., Woźniak I. (red.): Krajowe standardy kwalifikacji zawodowych.
Kontekst europejski, Warszawa 2004

5.

Kwiatkowski S., Woźniak I. (red.): Krajowe standardy kwalifikacji zawodowych.
MGPiPS, Warszawa 2003

6.

Lelińska K., Sołtysińska G., Gruza M.: Zawody szkolnictwa zawodowego vademecum
informacyjne doradcy zawodowego. MEN Warszawa 2005

7.

Musiałkiewicz J.: Podstawy przedsiębiorczości. Ekonomik, Warszawa 2005

8.

Opracowanie i upowszechnienie krajowych standardów kwalifikacji zawodowych.
MPiPS, Warszawa 2006

9.

Pietraszewski M.: Szansa dla przedsiębiorczych. Wydawnictwo eMPi2, Poznań 2002

10.

Trzeciak W., Kreft W.: Plan kariery. Wydawca DCIZiKN, Wałbrzych 2006

11.

Wasilewski A. (red.): Niezbędnik aktywnego na rynku pracy. Fundacja Rozwoju
Przedsiębiorczości, Suwałki 2005

12.

Strony www:
a) www.mf.gof.pl
b) www.prawo.fin.pl
c) www.praca.gov.pl
d) strony wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

