SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY II


Temat zajęć : Jestem wzorowym pieszym

Cele ogólne :- przyswojenie pięciu zasad w przechodzeniu przez jezdnię

- kształtowanie umiejętności przechodzenia przez jezdnię

- wyrobienie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo

własne i innych na drodze do szkoły

Cele operacyjne :

Uczeń – umie wymienić pięć zasad przechodzenia przez

jezdnię i zastosować je w praktyce

-wie, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

Metody pracy : pogadanka, działania praktyczne i gry dydaktyczne, zabawy i gry ruchowe

Formy pracy : zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: zagadki, makieta przejścia dla pieszych, świateł i znaku przejścia dla pieszych(zał.1), test(zał.2), wierszyki-zagadki, karty pracy, piosenka, odblaski(zał.3).


Przebieg zajęć

  1. Uświadomienie uczniom celu lekcji

  1. Rozmowa o sposobie przechodzenia przez jezdnię i uświadomienie potrzeby poznania pięciu zasad poruszania się po drodze

  2. Poznanie zasad i reguł, które mają być zastosowane w działaniu.

II. zainscenizowanie przejścia dla pieszych ( nauczyciel rozkłada wcześniej przygotowane matę, światła i znak). Nauczyciel przeprowadza krótką rozmowę na temat:

- praktyczne posługiwanie się pojęciami: ulica, pobocze, chodnik, jezdnia;

- chodzenie prawą stroną chodnika;

- zachowanie się pieszych i pojazdów na ulicy;

- oznakowanie przejść dla pieszych

- środki lokomocji ( nazwy, szybkość)

III. Usystematyzowanie i utrwalenie nowych wiadomości.

  1. Wygłoszenie wiersza przez nauczyciela, w trakcie którego wcielają w życie nowo poznane zasady zachowania się na przejściu dla pieszych. Ustawiają się w pary pani recytuje wiersz, zadaniem uczniów jest uważne słuchanie i odegranie go z użyciem makiet.

:

Kto zamierza przejść ulicę ,musi poznać tajemnicę,

Na chodniku przystań bokiem

Popatrz w lewo bystrym okiem

Skieruj w prawo wzrok sokoli

Znów w lewo spójrz powoli

Jezdnia wolna – więc swobodnie mogą przejść przechodnie


  1. Utrwalenie reguły : chodzimy tylko prawą stroną

  2. Nauka piosenki : Chcemy lepiej niż rodzice

Pieszo chodzić przez ulicę,

Po chodniku z wielką wprawą

Wędrujemy stroną prawą

4.Ustalenie, którą stroną jezdni chodzimy, jeśli nie ma chodnika ( lewa

strona)

Zagadki:

Gdy…………światło świeci /czerwone /,

Stójcie w miejscu dzieci.

Gdy światło………….., / zielone /,

marsz na drugą stronę.


Dobrym okiem,

Bystrym słuchem

- kieruje

ulicznym ruchem / policjant /


Na skrzyżowaniu ulic

Stoi ……… ruchu / policjant /

Podniósł lizak do góry,

uważaj, więc mój zuchu.


Z ramionami otwartymi

stoi na rozstaju,

podróżnikom, wędrownikom,

dobre rady daje / drogowskaz /


5. Wypełnienie karty pracy – zamalowanie kółek odpowiednim kolorem.


O stój! O uwaga! O idź !

6. Na zakończenie i podsumowanie zajęć uczniowie otrzymują testy sprawdzające ich wiedzę. Przewidziane są trzy pierwsze miejsca, za które uczniowie otrzymują nagrodę w postaci odblasków.

7. zakończenie zajęć i odśpiewanie poznanej piosenki.


