SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY IIIb


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY III

Etap kształcenia: edukacja wczesnoszkolna

Temat:

- edukacja polonistyczna:

„Układanie opowiadania pt. „Polowanie na fokę, utrwalenie widomości o

czasownikach, przypomnienie z jakich części składa się opowiadanie ”

- edukacja matematyczna:

„ Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Mnożenie i dzielenie liczb w

zakresie 100. Rozwiązywanie zadań z treścią.

Mnożenie i dzielenie jako działania odwrotne - sprawdzanie poprawności

wykonywanych obliczeń.”

Czas: 2 godz. dydaktyczne

Cele ogólne:

- kształtowanie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnej i pisemnej

- utrwalenie wiadomości związanych z budową i częściami opowiadania

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- uzupełnia luki w odpowiadaniu odpowiednimi wyrazami

- zna poszczególne części opowiadania ( wstęp, rozwinięcie, zakończenie)

oraz potrafi je wskazać

- wie co to jest akapit i kiedy należy go stosować

- nadaje tytuły poszczególnym częścią historyjki obrazkowej

- rozwiązuje zadania tekstowe wymagające umiejętności mnożenia i

dzielenia

- rozróżnia pojęcia tj.: iloczyn, iloraz, dzielna, dzielnik, czynnik

Odniesienie do podstawy programowej:

3) tworzy wypowiedzi:

a) w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie

opowiadanie i opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie

f) pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba

o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną

Metody wg. W.Okonia: obserwacja, pokaz, rozmowa, praca z książką

Formy pracy: Zbiorowa jednolita

Zbiorowa zróżnicowana

Indywidualna zróżnicowana

Materiały i środki dydaktyczne: opowiadanie z lukami, w które należy wstawić odpowiednie wyrazy, cegiełki z działaniami matematycznymi, karteczki z cyframi, kartony z działaniami matematycznymi, nagranie CD

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie uczniów

  2. Rozwiązanie zagadki, która poda temat lekcji - po wykonaniu działań matematycznych należy cegiełki odwrócić i odczytać hasło: „Polowanie na fokę”

  3. Rozdanie historyjki obrazkowe pt „ Polowanie na fokę”

- Nadanie tytułów poszczególnym częściom historyjki.

  1. Rozdanie przygotowanych przez nauczyciela zróżnicowanych pod względem trudności opowiadań, w których należy uzupełnić luki w oparciu o treść lektury

  2. Przypomnienie wiadomości na temat poszczególnych części opowiadania (wstęp, rozwinięcie, zakończenie)

- uczniowie zaznaczają odpowiednim kolorem: pomarańczowym - wstęp, niebieskim - rozwinięcie, zielonym - zakończenie

- Utrwalenie wiadomości o akapicie, kiedy się go stosuje

  1. Zabawa ruchowa „Szalejące cyferki”

- Uczniowie otrzymują kolorowe kartoniki z wynikami działań, które należy dopasować do odpowiedniego działania w chwili ucichnięcia muzyki, gdy muzyka gra uczniowie biegają po klasie

7. Samodzielne uzupełnianie tabelki - wpisywanie liczb o 4,6 i 8 większych-

s.45

8. Obliczanie, ile trzeba zapłacić kalkulatory - dzielenie - str. 46

9. Wykonywanie zadań tekstowych utrwalających umiejętność mnożenia i

dzielenia - str. 46

10. Zadanie pracy domowej

11. Podziękowanie uczniom i pożegnanie

Plan opisu:

1.Wygląd zewnętrzny

2.Wiek

3.Cechy charakteru

4.Zakończenie - dlaczego lubimy Anaruka?

Słownictwo:

Wygląd: ciemne włosy, lekko skośne oczy, wystające kości policzkowe, oliwkowa cera, ubrany w kaftan i spodnie z futra

Wiek: dwunastoletni chłopiec

Cechy charakteru: pomysłowy, organizuje wesołe zabawy, odważny, zręczny myśliwy, pomocny, serdeczny, szczodry, ufny

Plan opisu:

1.Wygląd zewnętrzny

2.Wiek

3.Cechy charakteru

4.Zakończenie - dlaczego lubimy Anaruka?

Słownictwo:

Wygląd: ciemne włosy, lekko skośne oczy, wystające kości policzkowe, oliwkowa cera, ubrany w kaftan i spodnie z futra

Wiek: dwunastoletni chłopiec

Cechy charakteru: pomysłowy, organizuje wesołe zabawy, odważny, zręczny myśliwy, pomocny, serdeczny, szczodry, ufny

Plan opisu:

1.Wygląd zewnętrzny

2.Wiek

3.Cechy charakteru

4.Zakończenie - dlaczego lubimy Anaruka?

Słownictwo:

Wygląd: ciemne włosy, lekko skośne oczy, wystające kości policzkowe, oliwkowa cera, ubrany w kaftan i spodnie z futra

Wiek: dwunastoletni chłopiec

Cechy charakteru: pomysłowy, organizuje wesołe zabawy, odważny, zręczny myśliwy, pomocny, serdeczny, szczodry, ufny


