Rewolucja neolityczna, czyli początek rolnictwa Konspekt klasa I gim Historia

Historia


Konspekt

Klasa I



Temat: Rewolucja neolityczna, czyli początek rolnictwa.



Główne zagadnienia lekcji:



  1. Cele lekcji:



  1. Ogólne:

  1. Zapoznanie ucznia z różnicami między epoką paleolitu a neolitu.

  2. Przedstawienie najważniejszych informacji o czasie, miejscu i zmianach jakie zaszły w okresie rewolucji neolitycznej.

  3. Przedstawienie najważniejszych zmian w technologii w okresie od neolitu do epoki brązu.





  1. Operacyjne:

Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:

  1. Przedstawić różnice między epoką paleolitu a epoką neolitu.

  2. Podać czas i miejsce rozpoczęcia rewolucji neolitycznej.

  3. Wymienić jakie zmiany zaszły w okresie wielkiej rewolucji neolitycznej.

  4. Podać jak zmieniała się technologia od neolitu do epoki brązu.



  1. Metody dydaktyczne

  1. Pogadanka

  2. Praca pod kierunkiem

  3. Praca z podręcznikiem i innymi pomocami dydaktycznymi.



  1. Środki dydaktyczne:

- Podręcznik do klasy I gimnazjum: Bliżej historii, K. Kowalewski, I. Kąkolewski, A. Plumińska- Mieloch, WSiP, Warszawa, 2009

- Mapa ścienna: Żyzny półksiężyc

- Ilustrowana encyklopedia dla dzieci, Simons Adams, Świat Książki, Warszawa, 1996

- Seria: Wally poznaje historię świata: Człowiek pierwotny,

  1. Przebieg lekcji:



  1. Czynności porządkowe:

  1. Przywitanie praktykanta z uczniami

  2. Sprawdzanie obecności.



  1. Praktykant podaje temat lekcji: „Rewolucja neolityczna, czyli początek rolnictwa”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.

  2. Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.

  3. Kolejno prosi uczniów by zrobili w zeszycie tabelkę i podzielili ją na dwie części. Jedną część podpisali paleolit a drugą neolit.

  4. Dalszej części lekcji praktykant prosi jednego z uczniów by rozdał klasie przygotowane przez niego pomoce naukowe oraz by uczniowie zapoznali się z nimi. Daje im czas na przeczytanie tekstu.

  5. Następnie przechodzi do uzupełniania z uczniami narysowanej tabelki zaczynając od wypełnienia części dotyczącej paleolitu. W tej części lekcji zadaje pytania:

- Czym zajmowali się ludzie paleolitu?

- Gdzie mieszkali?

- Jakimi narzędziami się posługiwali?

- Czy organizowali się w grupy?

- Jak korzystali z zasobów przyrodniczych?

- Jakie posiadali umiejętności?

  1. Po uzupełnieniu jednej części tabelki praktykant przedstawia uczniom zjawisko rewolucji neolitycznej. Wpierw wspomina o ocieplającym się klimacie, mniejszej ilości zwierzyny, zmiany diety, przystosowaniu się do nowych warunków oraz kiedy pojawili się pierwsi rolnicy oraz czym się zajmowali (hodowla kóz i owiec, dzikie zboża). Następnie mówi kiedy rozpoczęła się rewolucja neolityczna i pokazuje na mapie ściennej jakie rejony objęła jako pierwsza i prosi by uczniowie zajrzeli na mapę znajdującą się w podręczniku. Tłumaczy dlaczego w tamtych rejonach rozpoczęła się jako pierwsza.

  2. Następnie przedstawia jakie dokonały się ówcześnie zmiany:

- osiadły tryb życia: wędrówki za zwierzyną, dzikie kłosy

- zaczęto zakładać osady, budować chaty

- rozwój więzi międzyludzkich: instytucja małżeństwa, duże, wielopokoleniowe rodziny wraz z krewnymi tworząc rody, rody tworzą plemiona, którymi władają wodzowie

- brak instytucji prawodawczej: samosąd

- hodowla bydła i drobiu

- zaczęto przekształcać zasoby przyrodnicze

- początki miast: 8 tys. Jerycho, otoczone murem, budowle z cegieł (muł wysuszony na słońcu)

  1. Następnie praktykant przechodzi o omówienia przełomowych wynalazków tego okresu: ceramiki (koło garncarskie), co pomagało przechowywać i gotować żywność. Początki tkactwa: odrzucenie skór jako jedynego materiału. Wynalezienie pługu: ułatwienie w rolnictwie. Kamień zastępują metale (miedź, z czasem brąz), łatwiejsze w obróbce.

  2. Praktykant zauważa, że nowinki techniczne pomogły w wykształceniu się takich zjawisk jak rzemiosło czy handel na większą skalę.

  3. Na koniec lekcji praktykant zadaje zadanie domowe: Napisz, krótką notkę o najsłynniejszym europejskim kamiennym kręgu, Stonehenge.







