mgr Paweł Domzalski Hospitacja 10 11 2009

10 listopada 2009


mgr Paweł Domzalski

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

PROWADZONEJ W KLASIE III TE W ZSOiZ W BOLESLAWCU

90min


TEMAT: „słowo pociechy i mordu…” obraz rewolucji w dramacie zygmunta krasińskiego



CELE POZNAWCZE:

Uczeń:



CELE EMOCJONALNE:



METODY/TECHNIKI PRACY NA LEKCJI:



FORMY ORGANIZACYJNE:



MATERIAŁY POMOCNICZE:





Przebieg lekcji:


Część wstępna:




Część właściwa:



Praca z tekstem dramatu:


  1. Uczniowie czytają ramkę pt. „W przededniu końca świata” (załącznik 1), a następnie przedstawiają w 2 zdaniach okoliczności w jakich dochodzi do spotkania i dyskusji Pankracego z Mężem.


  1. Uczniowie czytają informacje z ramek pt. „Katastrofizm”, „Filozofia postępu i spory o sens rewolucji” (załącznik 2) a następnie interpretują słowa Pankracego: Zgrzybiali, robaczywi, pełni niepokoju i jadła, ustąpcie młodym, zgłodniałym, silnym.

  1. Wskaż słowa Pankracego (wybierz krótki cytat), które potwierdzają, że jego ideą jest zbudowanie nowego świata.

  2. W 2-3 zdaniach scharakteryzuj nową cywilizację- widzianą oczyma Pankracego.

  3. Uczniowie wypełniają tabelę wykonując następujące zadanie:

Mąż mówi: „Widziałem wszystkie stare zbrodnie świata ubrane w szaty świeże, nowym kołujące tańcem- ale ich koniec ten sam, co przed tysiącami lat- rozpusta, złoto i krew”. Na podstawie wędrówki Męża przez obóz rewolucjonistów nazwij „stare” zbrodnie ludzkości, o których mówi bohater. Uzupełnij tabelę:


Przystanek Męża w drodze przez piekło rewolucji

Grzech”, który zobaczył

Mężczyźni i kobiety tańczący wokół rewolucji


Chór lokajów


Chór rzeźników


Wolne kobiety”


Bianchetti


Umierający rzemieślnik i reakcja przechrzty


Chór chłopów


Leonard odprawiający „obrzędy wolności”


Chór zabójców


Chór filozofów




Zinterpretuj zapowiedzi Pankracego na temat wspaniałości nowego świata.




Część końcowa:



Na podstawie analizowanego fragment scharakteryzujcie Pankracego w kilku zdaniach.podkreślcie te cechy, które są cechami bohatera romantycznego.


Nauczyciel przedstawia ocenę efektów rewolucji.

Nauczyciel przedstawia historiozofię Krasińskiego


Zapisanie kluczowych pojęć związanych z analizowanym fragmentem lektury:



Praca domowa:

  1. Zbierz wnioski z interpretacji III części „Nie-Boskiej komedii” i przedstaw je w formie kilkunastozdaniowej wypowiedzi pisemnej.





BIBLIOGRAFIA:





Copyright by Paweł Domzalski 2009 ©

