KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH zabawy dydaktycznedoc


KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

DLA GRUPY „0”

TEMAT: W grupie jest fajnie - zabawy dydaktyczne

CEL: kształcenie wyobraźni, wdrażanie do szybkiej orientacji i samokontroli, dobra zabawa w grupie świetlicowej, podniesienie nastroju, odreagowanie

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

- potrafi określić barwy przedmiotów

- potrafi określać szczegóły ubrania kolegów

- zna charakterystyczne cechy budowy ciała zwierząt

- potrafi podporządkować się regułom zabawy

METODY: aktywizujące, zadaniowe,

FORMY: grupowa

ŚRODKI: zabawa 1- 30 kartoników w kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym, pomarańczowym, brązowym, fioletowym, czarnym i białym - po 3 każdego koloru;
zabawa 4- 12 obrazków różnych zwierząt

Czas: 60 min.

Grupa: ok. 15 osób

PRZEBIEG:

  1. Co jest w tym kolorze?

Na początku zabawy nauczycielka prosi by dzieci wymieniły wszystkie znane im kolory, a następnie pokazuje dwa, np. żółty i zielony, i pyta: Czy znacie coś, co jest zawsze koloru żółtego czy zielonego?

Przebieg zabawy:

Dzieci siedzą w kole, nauczycielka rozdaje wszystkim (z wyjątkiem jednego) po jednym kartoniku. Wskazane przez prowadzącą dziecko, które nie posiada kartonika, rozpoczyna zabawę. Wstaje ze swojego miejsca, podchodzi do dowolnie wybranego kolegi, kłania się, wskazuje kartonik i pyta: „Powiedz, co jest w tym kolorze, który trzymasz w ręku?”. Zapytany odpowiada. Jeśli trafnie odpowie, oddaje swój kartonik pytającemu, staje w środku koła i wybiera dziecko, któremu zada takie samo pytanie. Jeśli zapytany nie umie znaleźć odpowiedzi, wówczas może go wyręczyć inne dziecko z koła, które ma kartonik tego samego koloru, ale wtedy prawo pytania przechodzi na niego.

  1. O którym koledze mówimy?

Na początku nauczycielka sprawdza czy dzieci potrafią opisać kolegę zadając im kilka pytań orientacyjnych np.: co Kasia ma dziś na sobie? W jakim kolorze są jej włosy, wstążka, spódniczka, kapcie? Czy zauważyliście co ona lubi robić gdy jest w szkole, czym najchętniej się bawi, jakie potrawy jej smakują?

Przebieg zabawy:

Jedno z dzieci opuszcza salę. Pozostali zastanawiają się, kogo będą omawiać, a następnie formułują na jego temat zagadkę. Nad ułożeniem jej treści czuwa nauczycielka. Gdy zagadka jest już ułożona, osoba wraca do Sali, wysłuchuje wszystkich wypowiedzi dzieci i próbuje odgadnąć, o kim była mowa. Gdy odgadnie goni uciekającego i stara się go schwytać, zanim on obieganie salę i powróci na poprzednio zajmowane miejsce.

  1. Szafa fruwa

Nauczycielka sprawdza orientację dzieci dotyczącą latających przedmiotów i zwierząt.

Dzieci siadają półkolem na dość dużych odległościach jedno od drugiego. Ręce mają złożone na kolanach. Nauczycielka wymienia okazy przyrody i przedmioty fruwające i nie fruwające. Mówiąc np.: komar fruwa, pies fruwa, balon fruwa, helikopter fruwa, pantofle fruwają...za każdym razem podnosi ręce do góry. Dzieci mają podnosić ręce tylko wówczas gdy wymieniony przez nauczycielkę przedmiot rzeczywiście fruwa.

  1. Co wiemy o zwierzętach?

Nauczycielka sprawdza co dzieci wiedzą o szczegółach budowy ciała zwierząt. Aby się o tym przekonać zadaje następujące pytania:

Gdy dzieci prawidłowo odpowiedzą na pytania można rozpocząć zabawę.

Przebieg zabawy:

Obrazki 12 zwierząt leżą odkryte na ławeczce oddalonej 6 m od dzieci. Każda z czterech par dzieci otrzymuje poleceni wypełnienia dwóch zadań tematycznie zbliżonych.

Pierwsza para - jedno z dzieci wybiera i przynosi wszystkie obrazki ze zwierzętami, które mają pyski, drugie - z tymi, które mają dzioby.

Druga para - jedno dziecko wszystkie obrazki ze zwierzętami, które maja po 4 nogi. Drugie - które maja po dwie nogi.

Trzecia para - jedno dziecko obrazki zwierząt pokrytymi pierzem, drugie- sierścią

Czwarta - zwierzęta, których nogi zakończone są kopytami, drugie- które maja pazury.

Z każdej pary wygrywa dziecko, które pierwsze przyniesie poprawnie wybrane obrazki. Na zakończenie zabawy jedno dziecko na ochotnika podejmuje się odnaleźć wśród obrazków ten, który przedstawia zwierzę z błoną między palcami.

Opracowała: Karolina Oszek

Nauczyciel stażysta

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic


