konspekt zajec praktycznych - neurologia (2), Dydaktyka(2)


KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH

Wydział Nauki o Zdrowiu

WUM w Warszawie

Kierunek: Pielęgniarstwo

Rok studiów III

Grupa

Liczba studentów w grupie ( 10 osób)

Miejsce zajęć Klinika Neurologii

Temat: Problemy pielęgnacyjne chorego po udarze mózgu

Cele kształcenia

Cel ogólny Przygotowanie studentów do sprawowania opieki pielęgniarskiej nad chorym
po udarze mózgu.

Cele szczegółowe:

Dziedzina poznawcza

Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:

Dziedzina psychoruchowa

Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:

Dziedzina afektywna

Plan zajęć (czynności nauczania)

  1. Wprowadzenie studentów w pracę oddziału (instruktaż wstępny)

  2. Realizacja bieżących zadań pielęgniarskich wynikających ze specyfiki oddziału neurologicznego.

  3. Ocena stanu, planowanie, realizacja i ewaluacja opieki nad chorym po udarze mózgu.

  4. Seminarium

  5. Instruktaż końcowy - podsumowanie pracy studentów w oddziale.

Zastosowane metody nauczania: zajęcia praktyczne, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.

Seminarium: opis przypadku, pogadanka

Ewaluacja (pytania do studenta związane ze zrealizowanym tematem)

Umiejętności wynikowe

Po zrealizowaniu tematu zajęć student potrafi:

Literatura:

Członkowska Anna „Leczenie w neurologii ” PZWL 2005

TOK ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH

INSTRUKTAŻ WSTĘPNY 730 - 745

PRACA STUDENTÓW W ODDZIALE 745 - 1245

PRZERWA NA ŚNIADANIE 10-10.20 ( studenci wychodzą po dwie osoby, wyjście zgłaszają nauczycielowi.

SEMINARIUM: 12.00- 12.45.

temat: Problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu.

(plan zajęć seminaryjnych - zał. 1)

INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY podczas całego dyżuru kontrolowanie pracy studentów.

Czynności nauczyciela

Czynności studenta

  • udzielanie wyjaśnień przy wykonywaniu zadań zawodowych

  • demonstrowanie profesjonalnych zachowań i postaw

  • stworzenie warunków do realizacji zadań zawodowych,

  • pomoc przy stawianiu diagnozy pielęgniarskiej,

  • kontrola wykonywanych przez studentów czynności pielęgnacyjnych,

  • ocena zaangażowania studenta w prace

  • ocena stopnia samodzielności w podejmowanych działaniach

  • kontrola postawionej diagnozy pielęgniarskiej ocena trafności hierarchii wskazanych problemów pielęgnacyjnych,

  • kontrola zachowania studenta podczas wykonywania obowiązków zawodowych:

  • kontrola wykonywanych zabiegów aseptycznych

  • prowadzenie rozmowy z podopiecznym,

  • wykorzystanie różnych metod do zbierania danych o podopiecznym,

  • prowadzenie wywiadu z pacjentem

  • ocena stanu pacjenta przez ukierunkowana obserwację

  • wykorzystuje właściwe metody komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym

  • udział w obchodzie lekarskim

  • okazywanie zainteresowania problemami pacjenta

  • określenie problemów pielęgnacyjnych u podopiecznego objętego opieką pielęgniarską,

  • ocena deficytu pacjenta w zakresie samoopieki

  • pomaganie choremu w procesie adaptacji do warunków szpitala

  • ustalenie hierarchii problemów oraz planowanie opieki pielęgniarskiej u pacjenta po udarze mózgu,

  • wykonanie czynności pielęgnacyjnych,

  • pomoc pacjentowi w utrzymaniu higieny osobistej

  • pomoc przy karmieniu pacjentom- dobieranie i wykorzystywanie różnych technik karmienia,

  • zapobieganie skutkom długotrwałego unieruchomienia (zmiana pozycji ciała, prowadzenie gimnastyki oddechowej

nacieranie oklepywanie klatki piersiowej, ocena miejsc narażonych na powstawanie odleżyn)

  • monitorowanie paramentów życiowych

  • monitorowanie diurezy

  • dokumentowanie podejmowanych działań pielęgnacyjnych zgodnie z obowiązująca dokumentacją

  • prowadzenie edukacji pacjenta i rodziny odnośnie zasad pielęgnowania

  • wdrażanie pacjenta do samopielęgnacji

  • organizacja czasu wolnego pacjenta

  • wykonanie zabiegów aseptycznych,

  • pobieranie materiałów do badań diagnostycznych

  • wykonanie kaniulacji żył obwodowych

  • podłączanie wlewów kroplowych

  • założenie cewnika do pęcherza moczowego

  • pomoc koleżankom, kolegom podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych u pacjentów unieruchomionych,

  • ewaluacja wykonywanych czynności pielęgniarskich u pacjenta z udarem mózgu

INSTRUKTAŻ KOŃCOWY 1245 - 1300

Ewentualnie instruktaże można rozpisać następująco:

Ogniwo

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności studenta

Metody nauczania

Środki dydaktyczne

Metody oceny

Instruktaż wstępny

7.15-7.35

- przywitanie studentów

- sprawdzenie listy obecności

- kontrola umundurowania

- odczytanie raportu pielęgniarskiego

- rozdzielenie studentów do poszczególnych sal

- przydzielenie jednego studenta do asystowania pielęgniarce zabiegowej

- przedstawienie bieżących zadań dla studentów

- wytypowanie osoby do napisania raportu z dyżuru

- określenie celów i zadań zajęć

- przedstawienie tematu i celu oraz przebiegu zajęć

- omówienie planu zajęć

-przywitanie nauczyciela

-zgłoszenie swojej obecności

-stosowanie się do zaleceń nauczyciela

Studenci skupiają uwagę na nauczycielu

lista obecności

Ocena zainteresowania tematyką zajęć

Praca studentów w oddziale

- instruktaż bieżący

Przerwa śniadaniowa

Seminarium

7.35-12.15

20 min

30 min podczas dyżuru, ok. 10.00

- stworzenie warunków do prowadzenia zadań zawodowych

- kontrola wykonywanych czynności pielęgnacyjnych i zabiegów aseptycznych

- omawianie wątpliwości dotyczących wykonywanych czynności

- kontrola wykonywanych zadań przez studentów

- pomoc w planowaniu opieki pielęgniarskiej

- kontrola postawionego planu opieki pielęgniarskiej

Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na:

-odpowiedni stosunek do pacjenta

- komunikacje z pacjentem i jego rodziną

- współpracę w grupie,

- współpracę z personelem medycznym

Nauczyciel podaje nowy materiał:

- studenci wykonują czynności wyznaczone przez nauczyciela.

- nawiązują kontakt z pacjentem,

- wykonują czynności pielęgniarskie np. pomoc przy porannej toalecie, ścielenie łóżek,

prowadzenie obserwacji stanu pacjenta(pomiar temperatury i ciśnienia), zakładanie wkłuć dożylnych, pobieranie materiałów do badań, zmiana opatrunków,

- współpracują w grupie .

-współpracują z personelem medycznym

Podczas dyżuru wszyscy studenci wychodzą na śniadanie, wyjście zgłaszają instruktorowi

- Studenci skupiają uwagę na nauczycielu

- Studenci zapisują najważniejsze informacje

wykład informacyjny

Sprzęt medyczny

karta gorączkowa, formularz historii pielęgnowania, proces pielęgnowania

Pokaz slajdów

( zał. 1)

Ocena aktywności studentów.

Instruktaż końcowy

12.15-13.00

- podsumowanie pracy studentów na oddziale

- podkreślenie osiągnięć studentów

- zwrócenie uwagi na popełniane błędy

- ocena zaangażowania

- omówienie przedstawionych przez studentów problemów pielęgnacyjnych swoich pacjentów

- odczytanie raportu pielęgniarskiego Podanie tematu na kolejne zajęcia „Nadciśnienie tętnicze”

-przedstawienie przez studentów problemów pielęgnacyjnych swoich podopiecznych - relacja z procesu zbierania wywiadu pielęgniarskiego


