kl IV moja mała historia


Justyna Kogut

Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.

Temat: Moja mała historia.

Cele poznawcze: uczeń

Cele kształcące: uczeń

Cele wychowawcze: uczeń

Środki dydaktyczne:

    1. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA

    2. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA

    3. Czasopisma, gazety, foldery z ilustracjami

Metody dydaktyczne:

  1. Opowiadanie

  2. Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ilustracje

  3. Pogadanka

  4. Burza mózgów

  5. Praca techniką kolażu

Tok lekcji:

Przebieg lekcji

Treści dydaktyczne

Przeznaczony czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czynności organizacyjne

Wzajemne powitanie.

Sprawdzenie obecności.

9:10-9:12

Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu

Wprowadzenie do nowego działu - krótki wstęp.

Wprowadzenie do nowego tematu - pogadanka:

- kto tworzy historię?

- dlaczego wszyscy ludzie tworzą historię?

- czy Ty też tworzysz historię? Jeśli tak, to wyjaśnij dlaczego.

9:12-9:17

Lekcja właściwa

  1. Zapisuje temat na tablicy.

  1. Burza mózgów: co tworzy Twoją małą historię?

  1. Schemat rysowany w zeszycie (nauczyciel na tablicy): kiedy rozpoczyna się Twoja mała historia? Jakie kolejne etapy życia obejmuje? Jakie ważne wydarzenia składają się na Twoją małą historię?

  1. Omawia ważne wydarzenia w życiu każdego człowieka: narodziny, pierwsze urodziny, 18 urodziny, itp.

  1. Pyta uczniów, kto tworzy historię Polski. Opowiadanie - Twoja mała historia jest częścią historii całego społeczeństwa.

  1. Dyktuje notatkę do zeszytu.

  1. Prosi o wykonanie ćw. 3, s. 15 w zeszycie ćwiczeń.

Zapisują temat lekcji w zeszycie.

Rysują schemat w zeszycie.

Zapisują kolejne etapy życia człowieka w zeszycie.

Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Zapisują notatkę.

Wykonują ćwiczenie.

9:17-9:37

Rekapitulacja pierwotna

Rozdaje uczniom czasopisma, gazety oraz prosi uczniów, aby korzystając z ilustracji zamieszczonych w czasopismach i gazetach, wykonali pracę techniką kolażu pt. „Ja i społeczeństwo”. Wyjaśnia słowo: kolaż.

Wybierają ilustracje z gazet, wycinają oraz przyklejając je tworzą kolaż.

9:37-9:52

Zadanie domowe

Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie: ćw. 1, s. 15 - Wspólnie z rodzicami odtwórz najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. Zapisz je w kolejności, w jakiej po sobie następowały. Podkreśl zieloną kredką te, które pamiętasz.

Zapisują w zeszytach zadanie domowe.

9:52-9:55


