KONSPEKT LEKCJI NR 2.
TEMAT: Praca RR do kraula na piersiach bez oddechu.
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
1.UMIEJĘTNOŚCI: praca RR do kraula na piersiach bez oddechu, koordynacja
pracy RR oraz pracy RR i NN.
2.MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, wytrzymałość
3.WIADOMOŚCI: możliwość pływania zimą
4.AKC. WYCH.: wytrwałość jako podstawa do opanowania stylu pływackiego.
KLASA: III A
MIEJSCE: BASEN PŁYWACKI
CZAS: `45
L.ĆW.:
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: DESKI PŁYWACKIE
TOK LEKCJI
|
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
UWAGI ORG.-METOD.
|
1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć
|
Wyprowadzenie UU z szatni. Sprawdzenie obecności. Kontrola ubioru i gotowości do zajęć. |
Ustawienie w rozsypce przed N . Zwrócić uwagę, by UU nie biegali po basenie.
|
2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji |
1. Podanie tematu lekcji przez N. Pokaz techniki przez N i omówienie techniki pracy RR do kraula na piersiach.
|
Ustawienie UU jak wyżej.
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka. |
Ćwiczenia na lądzie. Rozkrok - naprzemianstronne krążenia RR Postawa - przysiad podparty, skłon podparty przez wyprost NN,przysiad postawa. Rozkrok - RR splecione nad głową - skłony T w prawo i w lewo. Rozkrok - opad T w przód - skrętoskłony T w prawo i w lewo. Siad prosty podparty na przedramionach, nożyce poziome i pionowe. Postawa krążenia bioder w prawo i w lewo Postawa, obustronne krążenia RR w przód i w tył z jednoczesnymi podskokami w miejscu. Opad T w przód i kraulowe ruchy RR Natrysk Skok do wody Zabawa w berka w wodzie UU ustawiają się wzdłóż długiej ściany basenu i pływają na szerokość basenu. Praca NN do grzbietu z dowolnie wybranym trzymaniem deski przez UU S. Wydechy do wody przez przysiad przy rynience. Deska między NN i praca RR do grzbietu po poślizgu . Praca NN do grzbietu , jedna ręka wzdłóż T druga w górze J.w. zmiana RR Wydechy do wody Płynięcie grzbietem pełnym stylem po poślizgu. Kąpiel delfinowa
|
Niećwiczący przygotowują deski.
x 5
x 5
siad na desce
10 podskoków
Omówić dokładnie sposób skoku, by UU nie skakali sobie na głowy
12 - 19 N zwraca uwagę na poprawną technikę, ułożenie bioder i głowy.
|
4.Kształtowanie umijętności,dosk. sprawności i rozw. zdolności twórczych |
Przy ścianie basenu raz prawą raz lewą ręką UU poprawnie próbują wykonać pracę kraulową RR. J.w. w opadzie T w przód. Deska w RR w górze, praca NN do kraula, wdech przez uniesienie głowy w górę J.w. bez deski Wydechy do wody. Dokładanka do kraula z deską w RR w górze bez oddechu. J.w. druga ręka. Wydechy do wody. Deska mała między NN, druga duża deska w górze w jednej ręce i praca drugiej ręki do kraula na piersiach. Wydechy do wody Jak w punkcie 9 ,druga ręka Wydechy do wody NN zaczepiamy o rynienkę i kładziemy się na wodzie i pracujemy RR do kraula , do wdechu stajemy J.w .,lecz rolę rynienki spełnia partner J.w. zmiana partnera. Wydechy do wody Deska między NN praca RR do kraula bez oddechu , do oddechu stajemy, a następie płyniemy dalej Wydechy do wody Kąpiel delfinowa, lecz dodajemy pracę NN pod wodą. Dowolne pływanie |
N dokładnie poprawia błędy techniczne.
4 x szer.
x 2 szer. x 5 x 4 szer.
x 5 x 4 szer.
x 5 x 4 szer.
x 2 szer. x 2 szer. x 5 x 4 szer.
x 5 x 2 szer.
2 min.
|
5.Uspokojenie org. |
1. Pokaż jak najwięcej pozycji ciała w wodzie S. |
|
6.Czynności org.-wychowawcze. |
Niećwiczący sprzątają deski Cwiczący wychodzą z basenu i zbiórka w rozsypce przed N. Pochwała najlepiej ćwiczących i postawienie ocen. |
|
7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym. |
Aby pływać na długich dystansach należy być sprawnym. Namowa do codziennych ćwiczeń w domu. Gdzie pływamy zimą. Sportowe pożegnanie i przejście pod natrysk.
|
|