Scenariusz zajęć w ramach kampanii redukcji zachowań agresywnych i poprawy kultury języka „Zero tolerancji dla przekleństw” Dzień pierwszy


Scenariusz zajęć w ramach kampanii redukcji zachowań agresywnych i poprawy kultury języka „Zero tolerancji dla przekleństw”. Dzień pierwszy.

Temat: Czym jest agresja i jak się objawia?

Opracował: Marcin Bojarski, Anna Chemij

Data: 08.01.2013 r.

Czas: 60 min

Cel główny: Uświadomienie wychowankom, czym jest agresja i zaprezentowanie podstawowych sposobów radzenia sobie z nią.

Cele operacyjne:

  1. Wychowanek potrafi zdefiniować agresje.

  2. Wychowanek umie dostrzegać agresję i nie boi się podjęcia próby rozwiązania konfliktu.

  3. Wychowanek dostrzega negatywne skutki agresywnego działania i umie je ograniczać.

Cele rewalidacyjne:

  1. Rozwijanie współpracy w grupie przez wspólną prace nad najlepszym rozwiązaniem sytuacji problemowej.

  2. Rozwijanie wrażliwości artystycznej i kreatywności przez działania dramowe.

  3. Rozwijanie kompetencji językowych wychowanków i ćwiczenie wyrażania własnych osądów.

Metody: rozmowa kierowana, pogadanka, praktyczne działanie. 

Forma: praca indywidualna, praca w grupie.

Środki: szary papier, kredki, mazaki, gazety, nożyczki, klej.

Realizacja ścieżek edukacyjnych: wychowanie do życia w społeczeństwie (wychowanie do życia w rodzinie).

Tok zajęć

Czynności wychowawcy

Czynności wychowanków

Kształcone umiejętności

Czas

I. Część wstępna

1.   Rozmowa kierowana mająca na celu poinformowanie o temacie zajęć oraz zdefiniowanie, czym jest agresja i jak się przejawia.

Wszyscy uczestnicy zajęć siedzą w kręgu. Dzielą się spostrzeżeniami na temat zachowań agresywnych w swoim otoczeniu oraz o tym, jakie emocje i przeżycia wywołują u nas zachowania agresywne, co sprawia, że zachowujemy się agresywnie.

Wychowanek wie, czym jest agresja i jak się objawia.

10 min.

II. Część właściwa

2. Przedstawia zasady zabawy „Łańcuch skojarzeń”. Podaje słowo agresja i prosi by kolejno podawali słowo, które im się skojarzyło z wypowiedzianym przez poprzednika.

3. Wychowawca informuje, iż na podstawie kilku przykładów zagramy scenki, które pokażą jak może wyglądać „Moje spotkania z agresją i jak sobie w takiej sytuacji poradzić”.

4. Dzieli wychowanków na dwie grupy i informuje o zadaniu, jakim jest wykonanie portretu człowieka agresywnego i człowieka miłego i pokojowo nastawionego wzbogaconego o wypisanie emocji, które towarzyszą takiej osobie, a następnie wspólnie z grupą analizuje cechy obu wzorców zachowania.

Wypowiadają skojarzenia do słowa wypowiedzianego przez poprzednika, np.: agresja, złość, nienawiść, walka, siniaki, ból, strach, lęk, płacz, uraza, złość, żal. Zapisz łańcuch na tablicy, uczniowie odczytują go. Jeden z uczniów podkreśla te skojarzenia, które opisują emocje. Wyjaśnij, że w ten sposób uczniowie wskazali emocje, które mogą wywoływać zachowania agresywne.

Wyznaczeni wychowankowie prezentują krótką scenkę, a grupa zastanawia się czy bohater scenki dobrze rozwiązał problem (załącznik 1)

Przy pomocy dostępnych materiałów przygotowują plakaty z szczególnym uwzględnieniem cech wyglądu, zachowania oraz emocji takiej osoby.

Rozwój słownictwa i doskonalenie form wypowiedzi. Rozwój myślenia abstrakcyjnego.

Kształcenie umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Wychowanek rozwija swoje umiejętności plastyczne, wyobraźnie oraz postrzeganie emocji.

10 min.

15 min.

20 min.

III. Część końcowa

5. Podsumowanie zajęć przez dyskusje na temat agresji.

Odpowiadanie na pytania zadawane przez wychowawcę, wyrażanie własnych osądów.

Pozytywne wzmocnienie wychowawcy za wykonaną pracę - pochwała słowna.

5 min.

Załącznik 1

1. Na boisku szkolnym, podczas przerwy podchodzą do Ciebie dwaj  starsi uczniowie i mówią, abyś dał im pieniądze. Jak poradzisz sobie w tej sytuacji?

 2. Ola dokucza Ani. Próbuje Ciebie namówić, abyś dołączyła i robiła to samo. Nie masz na to ochoty. Co zrobisz? Jak zareagujesz? 

3. Wchodząc do pokoju widzisz, jak dwóch chłopów bije się. Wokół zebrało się kilka osób. Jak powinieneś się zachować? Co zrobisz?

UWAGA!!!

Prosimy o przekazanie pracy plastycznej organizatorom - Ani Chemij lub Marcinowi Bojarskiemu


