Konspekt zajęć dla klas gimnazjalnych


Konspekt zajęć dla klas gimnazjalnych

Data, miejsce: 15.01.2005r. gimnazjum nr 2 w Ciechocinku.

Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna.

Temat zajęć: „Przeciwdziałanie przemocy i agresji”

Cele:

Metody realizacji:

Pomoce naukowe:

Przebieg zajęć

Prowadzący wyjaśnia cel spotkania. Aktywuje młodzież do wyjaśnienia różnic między „agresją” i „przemocą”.

Następnie uczniowie podzieleni na 2 grupy rozwiązują diakrostychy.

Pierwsza grupa wypisuje wszystkie synonimy i skojarzenia związane z agresją dopisując je do napisanego w pionie słowa „AGRESJA” a druga grupa ze słowem „PRZEMOC”

Na koniec ćwiczenia uczniowie:

Agresja - w potocznym znaczeniu oznacza wrogie ruchy i zachowania mające na celu wyrządzenie komuś szkody, straty czy bólu. O agresji mówimy wówczas, gdy jedna osoba rani drugą. Zachowania agresywne są specyficzne pojawiają się w określonych warunkach, w określonym czasie, skierowane są na konkretne osoby. Ukrycie agresji nawet przez bardzo krotki czas jest mało prawdopodobne

NIEDOKOŃCZONE ZDANIA

Cel: zdobywanie wiedzy o uczuciach, ich podłożu oraz ujawnianie ich w różnych przeżywanych sytuacjach

Materiały: długopisy, kartki papieru

Przebieg:

Uczniowie na różnokolorowych karteczkach kończą rozpoczęte zdania:

i przyklejają je do dużych arkuszy papieru z tymi zdaniami.

Następnie je odczytujemy i zastanawiamy się w grupie: kiedy, w jakich sytuacjach ludzie przeżywają uczucia tj. złość, radość, smutek, lęk, wstyd.

 

WYRAŻANIE ZŁOŚCI

Cel: poznanie sposobów wyrażania złości, nabywania umiejętności opanowywania złości i agresji

Materiały: arkusze papieru i pisaki

Przebieg:

Uczestnicy w grupach wypisują sposoby, w jaki najczęściej wyrażają złość. Swoje prace prezentują na forum klasy. Osoba prowadząca spisuje pomysły na jednym arkuszu papieru dzieląc sposoby wyrażania złości na:

Następnie uczniowie zastanawiają się i odpowiadają na pytania:

-         Dlaczego ludzie zachowują się agresywnie?

-         Co ryzykują?

-         Który ze sposobów wyrażania złości jest niepożądany?

-         Jakie sygnały płynące z ciała dają mi znać, że jestem zły?

Zjawisko przemocy wśród rówieśników zapewne nie jest Wam obce. Jeśli nie doświadczyliście tego osobiście, na pewno spotkaliście się z tym problemem w telewizji, czasopismach, czy słyszeliście od znajomych. Druga część naszych zajęć poświęcona będzie właśnie zagadnieniom przemocy wśród rówieśników.

PRZEMOC - zdefiniowanie hasła

Według K. Pospiszyla przemoc to: „wszelkie nieprzypadkowe ataki godzące w osobistą wolność jednostki lub przyczyniające się do fizycznej, a także psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne zasady wzajemnej relacji.”

MAPA PRZEMOCY

Cel: podanie rodzajów przemocy i sposobów przejawiania się przemocy

Materiały: kartki, długopisy, duży arkusz papieru

Przebieg:

Uczniowie podzieleni na grupy mają za zadanie wypisać w jaki sposób przejawia się przemoc. Gdy skończą pracę prowadzący na kolejnym arkuszu spisuje pomysły uczniów, dokonuje podziału przemocy na bezpośrednią i pośrednią i omawia je.

 

RADZENIE SOBIE Z PRZEMOCĄ

Cel: nabywanie umiejętności radzenia sobie z sytuacjami trudnymi

Materiały: przybory do pisania, kartki papieru, arkusze papieru

Przebieg:

Uczestnicy podzieleni na grupy (5) zastanawiają się i wypisują sytuacje związane z przemocą w których bezpośrednio uczestniczyli lub byli świadkami albo o których słyszeli.
Swoje zapiski przedstawiają na forum klasy.

Następnie grupy zastanawiają się i wypisują odpowiedzi na wylosowane pytania:

Grupy przedstawiają swoje prace na forum klasy i omawiamy je.


