zlotnik jubiler 731[06] o1 02 n

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Jerzy Laskowski

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
731[06].O1.02



Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
Antoni Korsak
Piotr Korsak



Opracowanie redakcyjne:
Mirosław Muraszkowski



Konsultacja:
Zenon W. Pietkiewicz

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[06].O1.02,
„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska”.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5. 1. Prawna ochrona pracy, prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy

związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Wymagania ogólne dotyczące
środowiska pracy

11

5. 1. 1 Ćwiczenia

11

5. 2.

Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne występujące podczas prac

złotniczo-jubilerskich

13

5. 2. 1. Ćwiczenia

13

5. 3. Zasady ochrony przeciwpożarowej. Pierwsza pomoc w wypadkach przy pracy

15

5. 1. 1 Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów

17

7. Literatura

31

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731 [06].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metod projektowania,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne prac uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów, do pracy zespołowej. W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości
i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem
zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania.

W rozdziale tym podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych w module

731[06].O1 „Podstawy złotnictwa i jubilerstwa”.

731[06].O1

Podstawy złotnictwa i jubilerstwa.

731[06].O1.01

Rozpoznawanie wyrobów złotniczych

pochodzących z różnych okresów historycznych.

731[06].O1.02

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz

ochrony środowiska.

731 [06].O1.04

Posługiwanie się

dokumentacją techniczną

.

731[06].O1.03

Rozpoznawanie podstawowych

materiałów stosowanych

w złotnictwie i jubilerstwie.

731[06].O1.05

Projektowanie wyrobów

złotniczo- jubilerskich.

731[06].O1.06

Rozróżnianie maszyn

i urządzeń stosowanych

w złotnictwie i jubilerstwie.

731[06].O1.07

Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

stosować terminologię techniczną i posługiwać się podstawowymi pojęciami,

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,

korzystać z różnych źródeł informacji,

uczestniczyć w dyskusjach,

prezentować efekty swojej pracy,

współpracować w grupie,

wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

zinterpretować podstawowe akty prawne, prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy

związane z bezpieczeństwem i higieną pracy,

określić zasady bhp i ochrony ppoż. obowiązujące w pracach złotniczo – jubilerskich,

odczytać i zinterpretować oznaczenia, znaki, przepisy bhp i ochrony środowiska,

przeciwdziałać i zapobiegać zagrożeniom związanym z wykonywaną pracą,

zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

zareagować, w przypadku zagrożenia pożarowego, zgodnie z instrukcją przeciwpożarową,

zastosować podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze, zgodnie z zasadami ochrony

przeciwpożarowej,

zastosować zasady ochrony środowiska naturalnego,

dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej w zależności od
prowadzonych prac,

zastosować zasady bhp podczas prac przy urządzeniach elektrycznych.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:

Złotnik–jubiler 731[06]

Moduł:

„Podstawy złotnictwa i jubilerstwa” 731[06].O1

Jednostka modułowa:

„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska.” 731[06].O1.02


Temat: Postępowanie w przypadku zauważenia zarzewia pożaru.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności reagowania w przypadku zagrożenia pożarowego

zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, oraz doboru podręcznego sprzętu oraz
środków gaśniczych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zareagować w przypadku zagrożenia pożarowego zgodnie z instrukcją przeciwpożarową,

zastosować podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze.


Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniami,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas:
135 minut.
Środki dydaktyczne:

instrukcje przeciwpożarowe,

instrukcje użycia środków i sprzętu przeciwpożarowego,

środki gaśnicze,

sprzęt gaśniczy.


Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:

uczeń stwierdza zarzewie pożaru,

powiadamia przełożonego,

sprawdza zagrożenie życia ludzkiego,

omawia sposób powiadomienia straży pożarnej,

nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania ćwiczenia,

uczeń wyłącza dopływ prądu,

usuwa spoza strefy zagrożenia pożarem wszystkie materiały palne,

dobiera odpowiedni sprzęt i środki gaśnicze,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

omawia sposób ich użycia.

6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji.
8. Prezentuje efekt pracy.
9. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny wykonania ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

wnioski,

podsumowanie ćwiczenia.


Praca domowa

Opisz na podstawie literatury, jak należy zapobiegać powstawaniu pożaru.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych
umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ...................................................................
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06]
Moduł: „Podstawy złotnictwa i jubilerstwa” 731[06].O1

Jednostka modułowa: „Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy , ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.” 731[06].O1.02

Temat: Wykonanie sztucznego oddychania na fantomie.

Cel ogólny Kształtowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom
poszkodowanym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.


Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniami,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów

indywidualna.


Czas:
90 minut
Środki dydaktyczne:

instrukcja wykonania sztucznego oddychania,

fantom.


Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie sali i sprzętu do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:

uczeń układa fantom na twardym podłożu,

odchyla głowę ku tyłowi,

oczyszcza jamę ustną palcem,

wciąga powietrze do płuc,

przykłada usta do ust fantomu i wpompowuje powietrze,

nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia,

uczeń powtarza czynność do momentu, kiedy zapali się lampka sygnalizująca
poprawnie wykonane ćwiczenie.

6. Uczeń porządkuje stanowisko pracy.
7. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
8. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć.

Zakończenie zajęć

wnioski,

podsumowanie poruszonego w temacie zagadnienia.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Praca domowa

Opisz sposób udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej prądem.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych
umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Prawna ochrona pracy, prawa i obowiązki pracownika oraz

pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Wymagania ogólne dotyczące środowiska pracy

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zaplanuj usytuowanie swego miejsca

pracy, pod kątem odpowiedniego oświetlenia dziennego i sztucznego. Opisz, jak powinien
być ustawiony twój stół złotniczy w stosunku do okna i jak powinno być usytuowane
oświetlenie elektryczne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien :

1) przeanalizować wymagania dotyczące oświetlenia stanowiska złotniczego,
2) naszkicować schemat usytuowania stołu złotniczego zgodnie z przepisami i normami,
3) zaznaczyć na schemacie punkty oświetlenia elektrycznego,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

notatnik i przybory do pisania,

przybory do rysowania,

blok rysunkowy formatu A4

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Odszukaj i przepisz z Kodeksu pracy, jakie obowiązki spoczywają na pracowniku

w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować Kodeks pracy,
2) odszukać potrzebny do przepisania paragraf,
3) przepisać odszukany przepis,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Kodeks pracy,

przepisy i normy,

notatnik i przybory do pisania.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne występujące w

pracach złotniczo–jubilerskich

5. 2. 1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj odpowiednie środki ochrony indywidualnej przy pracach z kwasami.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją bhp dotyczącą prac z kwasami,
2) przygotować niezbędne i potrzebne środki ochrony indywidualnej do wykonania tego

ćwiczenia,

3) zapoznać się ze sposobami przeciwdziałania, mogącym powstać zagrożeniom, przy

wykonywaniu ćwiczenia,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcja bhp przy pracach z kwasami,

instrukcja postępowania w wypadkach zagrożenia środkami chemicznymi, kwasami,

ubranie robocze, buty i rękawice,

ubranie ochronne kwasoodporne, fartuchy, szczelne okulary, maski z pochłaniaczem na

pary i gazy.


Ćwiczenie 2

Dobierz środki ochrony indywidualnej stosownie do rodzaju pracy.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać stanowisko pracy do wykonania danej czynności,
2) zapoznać się z przepisami bhp obowiązującymi na tym stanowisku pracy przy

wykonywaniu danych czynności,

3) określić kryteria które powinny spełniać środki ochrony indywidualnej,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

4) dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej, które będą konieczne i niezbędne

podczas wykonywania danej pracy,

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcje bhp dotyczące stanowisk pracy,

odzież robocza,

odzież ochronna,

fartuchy,

buty,

okulary,

maski,

rękawice.


Ćwiczenie 3

Udzielanie pierwszej pomocy osobie porażonej prądem elektrycznym.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować materiały do wykonania ćwiczenia (film, projektor),
2) obejrzeć film,
3) przeanalizować jego treść,
4) opisać sposób udzielania pierwszej pomocy porażonemu prądem,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film na temat udzielania pierwszej pomocy osobom porażonym prądem elektrycznym,

notatnik i przybory do pisania.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Zasady ochrony przeciwpożarowej. Organizacja pierwszej

pomocy w wypadkach przy pracy

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opisz jak należy zaalarmować straż pożarną o pożarze.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien :

1) zapoznać się z instrukcją przeciwpożarową,
2) ustalić sposób zawiadomienia straży pożarnej,
3) opisać go,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

instrukcje postępowania na wypadek powstania pożaru,

notatnik i przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Dobierz sprzęt i środki gaśnicze do gaszenia zarzewia pożaru.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zidentyfikować źródło ognia,
2) ustalić środki gaśnicze, jakie można zastosować,
3) dobrać ustalone środki,
4) opisać sposób ich zastosowania,
5) zaprezentować ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

podręczny sprzęt gaśniczy,

instrukcja – zasady posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym,

notatnik i przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Wykonaj sztuczne oddychanie na fantomie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować i zapoznać się z zasadami wykonywania sztucznego oddychania.
3) wykonać na fantomie sztuczne oddychanie,
4) zaprezentować ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

fantom – model do nauki sztucznego oddychania,

instrukcja wykonywania sztucznego oddychania.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska”.

Test składa się z 20 zadań: otwartych, z luką i wielokrotnego wyboru z których:

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan Testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1.

Podać

podstawowe

akty

prawne

A

P

b

2.

Podać

organ

ustalający

wysokość wynagrodzenia

A

P

c

3.

Wskazać,

osobę

odpowiedzialną za stan bhp

B

P

a

4.

Określić, jakie czynniki mają
wpływ na uszkodzenie wzroku

A

P

a

5.

Określić

cel

stosowania

wentylacji

A

P

b

6.

Określić, negatywny wpływ
hałasu na organizm ludzki

A

P

słuchu

7.

Określić rodzaje zabezpieczeń
urządzeń napędowych

A

P

a

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

8.

Określić czynniki chemiczne
stanowiące

zagrożenie

w

pracowni chemicznej

A

P

c

9.

Podać szkodliwość gazów na
organizm człowieka

A

P

c

10.

Określić

środki

ochrony

osobistej

przy

pracach

z

kwasami

A

P

b

11.

Określić wymóg, jaki musi
spełniać podłączenie obudów
urządzeń

pracujących

w

pomieszczeniach
o zwiększonej wilgotności

B

P


…zabezpieczone…

12.

Określić wpływ prądu na
organizm człowieka.

B

P

b

13.

Określić bezpieczną wartość
napięcia

B

P

c

14.

Określić

rodzaj

gaśnicy

używanej do gaszenia urządzeń
elektrycznych

B

P

a

15.

Opisać obowiązki pracownika
związane z bezpieczeństwem
i higieną pracy

C

PP

Uczeń

wykonał

zadanie

jeżeli wymienił co najmniej
6 obowiązków.

16.

Opisać

prawidłowy

sposób

zabezpieczenia

miejsca

wypadku

C

PP

Uczeń

wykonał

zadanie

jeżeli wymienił prawidłowo
wszystkie

czynności

i

zabezpieczenia.

17.

Wymienić czynniki chemiczne
stanowiące

zagrożenia

dla

zdrowia

stosowane

w

złotnictwie i opisać sposoby
zapobiegania

powstawaniu

tych zagrożeń

C

PP

Uczeń

wykonał

zadanie

jeżeli wymienił czynniki i
opisał

w

jaki

sposób

zapobiegamy powstawaniu
zagrożeń.

18.

Opisać sposób powiadamiania
straży pożarnej i podać jakie
informacje

niezbędne

w prawidłowym zgłoszeniu

C

PP

Uczeń

wykonał

zadanie

jeżeli

podał

prawidłowy

sposób i wymienił niezbędne
informacje.

19.

Opisać czynności jakie należy
wykonać, po powiadomieniu
straży pożarnej

D

PP

Uczeń

wykonał

zadanie

jeżeli wymienił niezbędne
czynności
i

podał

prawidłową

kolejność.

20.

Opisać

sposób

przeprowadzenia

sztucznego

oddychania metodą „usta-usta”

C

PP

Uczeń

wykonał

zadanie

jeżeli wymienił niezbędne
czynności
i

podał

prawidłową

kolejność.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych, niskie wyniki testu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru, zadań z krótką odpowiedzią i zadań do

uzupełnienia.

5. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, są to zadania wyboru wielokrotnego

i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; pytanie 6, jest to zadanie z luką, w zadaniach
15, 16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – poziom podstawowy – (zadania 1 – 14),

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15 – 20).

9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy określa:

a) zarządzenia,
b) kodeks pracy,
c) regulaminy,
d) uchwały.

2. Minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę określa:

a) pracodawca,
b) kierownik zakładu,
c) państwo,
d) pracownik.

3. Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy ponosi:

a) pracodawca,
b) pracownik,
c) związki zawodowe,
d) kierownik działu.

4. Na uszkodzenie narządu wzroku ma wpływ:

a) złe oświetlenie,
b) hałas,
c) różnica temperatur,
d) drgania.

5. Wentylację stosujemy w celu:

a) podniesienia temperatury,
b) odprowadzania pyłów, gazów na zewnątrz,
c) lepszej widoczności,
d) poprawy akustyki.

6. Narząd ................. można łatwo uszkodzić, pracując bez słuchawek w pomieszczeniach o

dużym natężeniu hałasu.

7. Urządzenia napędowe maszyn zabezpieczamy:

a) poprzez stosowanie osłon,
b) wyłączając urządzenia,
c) odgradzając taśmą,
d) stawiamy strażnika.

8. Do czynników chemicznych, stanowiących zagrożenie w pracowni złotniczej, zaliczamy:

a) oświetlenie,
b) zapylenie,
c) trucizny,
d) hałas.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

9. Nieszkodliwym gazem dla człowieka jest:

a) tlenek węgla,
b) siarkowodór,
c) tlen,
d) chlorowodór.

10. Przy pracach ze stężonymi kwasami do ochrony oczu używamy:

a) okularów słonecznych,
b) okularów gazoszczelnych i pyłoszczelnych,
c) zwykłych okularów,
d) okularów spawalniczych.

11. Posługiwanie się urządzeniami elektrycznymi w pomieszczeniach o zwiększonej

wilgotności, których obudowy nie są ……….. jest zabronione.

12. Oddziaływanie wysokiego napięcia na organizm człowieka:

a) powoduje szybkie krążenie krwi,
b) uszkadza układ mięśniowy i nerwowy,
c) spowalnia oddech,
d) powoduje pękanie skóry.

13. Napięcie bezpieczne posiada wartość:

a) 110 V,
b) 50 V,
c) 24 V,
d) 240 V.

14. Do gaszenia urządzeń elektrycznych używamy gaśnicy:

a) balonowej,
b) proszkowej,
c) śniegowej,
d) wodno-pionowej.

15. Opisz obowiązki pracownika związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
16. Opisz, w jaki sposób należy zabezpieczyć miejsce wypadku.
17. Wymień czynniki chemiczne stanowiące zagrożenie dla zdrowia, stosowane w

złotnictwie i jaki sposób zapobiegamy powstawaniu tych zagrożeń.

18. Opisz w jaki sposób powiadamiamy straż pożarną i jakie musimy przekazać informacje.
19. Opisz, czynności przeprowadzania akcji ratowniczo-gaśniczej po powiadomieniu straży

pożarnej.

20. Opisz sposób przeprowadzania sztucznego oddychania metodą „usta-usta”.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska„


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania, udziel krótkiej odpowiedzi

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15



16




17




18





background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

19





20











background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska”

Test składa się z 20 zadań:

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań

uczeń otrzyma

następujące oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan Testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1.

Podać podstawowe akty
prawne

A

P

b

2.

Podać negatywny
wpływ hałasu na
organizm ludzki

A

P

c

3.

Określić
odpowiedzialność za
stan bhp

B

P

a

4.

Podać sprzęt chroniący
wzrok

A

P

a

5.

Określić rodzaje
wentylacji

A

P

…naturalną…sztuczną…

6.

Określić wpływ światła
na narząd wzroku

A

P

…wzroku…

7.

Określić czynności
zaliczane do pierwszej
pomocy

A

P

a

8.

Określić czynniki
fizyczne stanowiące
zagrożenie w pracowni
złotniczej

A

P

c

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9.

Określić prawidłowość
udzielania pierwszej
pomocy

A

P

c

10.

Określić rodzaj
oświetlenia

A

P

b

11.

Określić potrzebe
zastosowania sztucznej
wentylacji

B

P

b

12.

Określić obowiązki
pracodawcy

B

P

…zbiorowej…

13.

Określić sposób
zabezpieczenia
elementów maszyn
przed dostępem
pracowników podczas
pracy z maszynami

B

P

…osłony … obudowy…

14.

Określić zagrożenia
wynikające z używania
butli gazowych

B

P

a

15.

Opisać obowiązki
pracodawcy związane z
higieną i
bezpieczeństwem pracy

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił co najmniej cztery
czynniki

związane

z

ogrzewaniem, a mające wpływ
na pracę ludzi.

16.

Opisać czynności
organizacji pierwszej
pomocy w wypadkach
przy pracy

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
prawidłowo opisał czynności i
podał ich kolejność.

17.

Opisać sposoby
zapobiegania
powstawaniu porażenia
prądem przy
użytkowaniu maszyn
elektrycznych

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
prawidłowo

opisał

sposoby

zapobiegania

powstawaniu

porażenia

prądem

przy

użytkowaniu

maszyn

elektrycznych.

18.

Opisać rodzaje gaśnic
i do gaszenia jakich
źródeł ognia ich
używamy

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił 4 rodzaje gaśnic i opisał
do gaszenia jakich źródeł ognia
ich używamy.

19.

Opisać sposób
postępowania w
przypadku zauważenia
pożaru

D

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
prawidłowo

opisał

sposób

postępowania

w

przypadku

zauważenia pożaru.

20.

Opisać sposób
postępowania z osobą
porażoną prądem

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił co wchodzi w skład
odzieży roboczej i ochronnej.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych, niskie wyniki testu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru, zadań z krótką odpowiedzią i zadań do

uzupełnienia.

5. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, są to zadania wyboru wielokrotnego

i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; pytanie 6, jest to zadanie z luką, w zadaniach
15, 16, 17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.

6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – poziom podstawowy – (zadania 1 – 14),

II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15 – 20).

9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Podstawowe prawa i obowiązki pracownika określa:

a) notatka gazetowa,
b) kodeks pracy,
c) zawiadomienie,
d) podanie.

2. Hałas wpływa szkodliwie na:

a) układ oddechowy,
b) oczy,
c) słuch,
d) smak.

3. Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy ponosi:

a) pracownik,
b) pracodawca,
c) związki zawodowe,
d) kierownik działu.

4. W czasie topienia palnikiem używamy okularów:

a) o ciemnych szkłach,
b) przezroczystych,
c) powiększających,
d) pomniejszających.

5. Wentylację dzielimy na ……………… i ……….. w zależności od rodzaju energii

wprowadzającej powietrze w ruch.


6. Narząd ........................ można uszkodzić, pracując w pomieszczeniu o bardzo złym

oświetleniu.


7. Do czynności pierwszej pomocy nie należy:

a) zszycie rany,
b) unieruchomienie złamanej kości,
c) sztuczne oddychanie,
d) zatamowanie krwotoku.

8. Do czynników fizycznych stanowiących zagrożenie w pracowni złotniczej zaliczmy:

a) trucizny,
b) odczynniki chemiczne,
c) zapylenie,
d) dezynfekcje.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha to:

a) podajemy wodę,
b) czekamy na lekarza,
c) przeprowadzamy sztuczne oddychanie,
d) potrząsamy poszkodowanym.

10. Oświetlenie sztuczne to:

a) słońce,
b) żarówka,
c) księżyc,
d) światło dzienne.

11. Wentylację sztuczną stosujemy w celu:

a) ogrzewania,
b) wyciągnięcia pyłów i gazów,
c) oświetlenia,
d) nagłośnienia.

12. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to podstawowy środek

ochrony …………….. należący do pracodawcy.


13. Maszyny urządzenia, których elementy ruchome mogą być zagrożeniem dla zdrowia

i życia muszą być wyposażone w ……… i ………. zabezpieczające przed wypadkiem.


14. Jakie zagrożenia występują ze strony urządzeń pod ciśnieniem:

a) eksplozji,
b) zwarcia,
c) zatarcia,
d) ochłodzenia.

15. Opisz obowiązki pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
16. Opisz czynności organizacji pierwszej pomocy w wypadkach przy pracy.
17. Opisz, w jaki sposób możemy zapobiegać powstawaniu zagrożenia porażenia prądem

przy użytkowaniu maszyn elektrycznych.

18. Opisz, jakie znasz rodzaje gaśnic i do gaszenia jakich źródeł ognia ich używamy.
19. Opisz sposób postępowania w przypadku zauważenia pożaru.
20. Opisz sposób udzielenia pierwszej pomocy osobie porażonej prądem.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska”


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania, udziel krótkiej odpowiedzi

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

6

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

12

13

14

a

b

c

d

15






16





17





background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

18






19






20














background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA

1. Baranowicz W.: Wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz wzór instrukcji

bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów szkół, MEN, Warszawa 1997

2. Gerula L.: BHP w jubilerstwie, LIBRA, Warszawa 1988
3. Kowalewski S., Dąbrowski A., Dybrowski M.: Zagrożenia mechaniczne, Centralny

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997



