dydaktyka 15 program zajec

background image

DYDAKTYKA

Rok akademicki: 2011/2012

Forma realizacji: ćwiczenia

Tryb: studia stacjonarne

Wymiar godzin: 15

Semestr: letni

Forma zaliczenia: ZAL


Osoba prowadz

ąca: mgr Aleksandra Tłuściak-Deliowska

Kontakt e-mail: adeliowska@aps.edu.pl
Dyżury w semestrze letnim: wtorki 13.30 - 14.30, środy 11.30 – 12.30
s. 3436, Katedra Dydaktyki, IV piętro, budynek C

Cele zaj

ęć:



wyposażenie studentów w wiedzę z zakresu dydaktyki ogólnej jako dyscypliny

pedagogicznej



kształtowanie umiejętności planowania zajęć dydaktycznych



dostarczenie sposobności do formułowania wniosków dotyczących praktyki

edukacyjnej

Forma i warunki zaliczenia:

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest:

a)

obecność na zajęciach – dopuszczalna jest nieobecność na 1 ćwiczeniach (2 godziny).

Kolejna nieobecność wiąże się z koniecznością jej zaliczenia w postaci dodatkowej

aktywności (odpytanie, praca domowa, itp.).

b)

aktywność na zajęciach

c)

przygotowanie konspektu zajęć na wybrany temat (praca w grupach na ostatnich

zajęciach)

TEMATYKA ZAJ

ĘĆ

Dydaktyka ogólna jako subdyscyplina pedagogiczna. Podstawowe pojęcia dydaktyczne.

Szkoła. Uczeń i nauczyciel. Cele kształcenia i ich operacjonalizacja. Metody dydaktyczne.

Zasady dydaktyczne. Proces kształcenia i treści kształcenia. Formy organizacyjne kształcenia.

Nauczanie problemowe i gry dydaktyczne. Planowanie i rzeczywisty przebieg lekcji.

background image

Literatura obowi

ązkowa

Czesław Kupisiewicz, Podstawy dydaktyki ogólnej. – wszystkie wydania

Wincenty Okoń, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. – wszystkie wydania.

Richard Arends, Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa – wszystkie wydania.

Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela. Krzysztof Kruszewski (red.) WN PWN, Warszawa

2004 lub wydania wcześniejsze.

Sztuka nauczania. Szkoła. Krzysztof Konarzewski (red.) WN PWN, Warszawa 2004 lub

wydania wcześniejsze.

Literatura uzupełniaj

ąca

Dewey J., Moje pedagogiczne credo. Wydawnictwo Akademickie Żak, 2005.

Dewey J., Jak myślimy? PWN, 1988.

Herbart J. F., Pisma pedagogiczne. Ossolineum, 1967.

Janowski A., Uczeń w teatrze życia szkolnego. WSiP, 1995.

Kruszewski K. (red.), Pedagogika w pokoju nauczycielskim. WSiP, 2000.

Stefan Mieszalski, O przymusie i dyscyplinie w klasie szkolnej. WSiP, Warszawa 1997.

Mieszalski S., Odmiany interakcyjności kształcenia. „Ruch Pedagogiczny” 2007 nr 1-2

Myron Dembo, Stosowana psychologia wychowawcza. Warszawa 1997, WSiP

