monter konstrukcji budowlanych 712[04] z1 07 n

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Grzegorz Pośpiech

Montaż kominów stalowych
712[04].Z1.07

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Halina Darecka

mgr inż. Anna Kusina

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1.07
„Montaż kominów stalowych” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter konstrukcji budowlanych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Rodzaje konstrukcji kominów

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Materiały stosowane do budowy kominów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Elementy konstrukcyjne kominów

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Przykłady rozwiązań kominów stalowych i metody ich montażu

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

38

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montaż kominów stalowych”, który

będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter
konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z1

Technologia montażu konstrukcji metalowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót

montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w

robotach budowlanych

712[04].Z1.04

Łączenie elementów konstrukcji w stykach

montażowych

712[04].Z1.06

Montaż zbiorników cylindrycznych

712[04].Z1.07

Montaż kominów stalowych

712[04].Z1.08

Montaż budynków wielokondygnacyjnych

712[04].Z1.09

Montaż wież i masztów

712[04].Z1.10

Montaż zbiorników kulistych

712[04].Z1.05

Montaż hal

712[04].Z1.11

Wykonywanie konserwacji i napraw

uszkodzonych elementów konstrukcji

metalowych

712[04].Z1.12

Rozliczanie robót montażowych

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Montaż kominów stalowych”

uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,

transportować materiały budowlane,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,

wykonywać rusztowania do robót budowlanych,

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować kominy stalowe,

dobrać narzędzia i sprzęt do montażu kominów stalowych,

dobrać materiały do montażu kominów,

dobrać odpowiednią metodę do montażu kominów stalowych,

zmontować turbulizatory i tłumiki drgań na trzonach kominów stalowych,

zmontować elementy wyposażenia komina,

złączyć liny odciągowe z trzonem komina i blokiem fundamentowym,

wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina,

wykonać połączenia śrubowe segmentów wieży podtrzymującej trzon komina,

wykonać połączenie trzonu komina z fundamentem,

zmontować głowicę trzonu komina,

wykonać izolację termiczną trzonu komina,

wykonać prace montażowe kominów zgodnie z zasadami bhp,

wykorzystać dokumentację techniczną.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Montaż kominów stalowych 712[04].Z1.07
Temat: Montowanie segmentów płaszcza trzonu komina stalowego.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń na śruby segmentów komina.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać materiały i sprzęt do montażu segmentów komina,

zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp,

wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina stalowego,

ocenić wykonaną przez siebie pracę.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa.


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:
– modele konstrukcji segmentów trzonu komina stalowego,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– zestaw śrub,
– zestaw kluczy,
– podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana)
– drążki montażowe,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

uczniowie zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu,

uczniowie w trzyosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego

magazynu narzędzia do wykonania ćwiczenia

uczniowie ustawiają modele segmentów w pozycji umożliwiającej wykonanie

połączenia, dokonują regulacji i skręcają segmenty komina

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel obserwuje pracę uczniów.

6. Po wykonaniu połączeń uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.


Zakończenie zajęć
1. Każdy z uczniów wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia.
2. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza, czy praca przebiega prawidłowo.
3. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Odszukaj i przedstaw informację na temat zrealizowanych kominów stalowych w swoim

mieście lub na najbliższym terenie. Zdobyte informacje przynieś na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych

umiejętności.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Montaż kominów stalowych 712[04].Z1.07

Temat: Materiały stosowane do budowy kominów stalowych.
Cel ogólny
: Dobieranie materiałów do budowy kominów stalowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać materiały do budowy płaszcza komina stalowego,

dobrać materiały do wykonania izolacji komina stalowego,

dobrać materiały do wykonania wykładziny ceramicznej komina.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,

instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,

zadanie,

próbki materiałów.


Czas:
180 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest odpowiedni dobór materiałów do budowy elementów komina
stalowego

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Jakie elementy można wyróżnić w konstrukcji komina stalowego?
2. Jakie sortymenty stalowe stosuje się na konstrukcje kominów stalowych
3. Jaką funkcję spełniają poszczególne elementy komina?
4. Co to są materiały ceramiczne i jaką funkcję spełniają w kominie stalowym?
4. Jakich materiałów używa się do izolacji kominów?

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące charakterystyki i zastosowania

materiałów.


USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy.

WYKONANIE
1. Rozpoznaj i nazwij próbki dostępnych materiałów, nazwy materiałów zapisz na arkuszu.
2. Pogrupuj wszystkiej materiały według trzech kryteriów: konstrukcyjne, ceramiczne,

izolacyjne.

3. Wybierz z każdej grupy te materiały które stosuje się do budowy kominów stalowych .
4. Wypisz materiały wybrane w pkt 3 na arkuszach (każdą grupę materiałów na osobnym

arkuszu).

5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy,

który dokonuje prezentacji ćwiczenia.


SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały nazwane materiały?
2. Czy prawidłowo zastały pogrupowane materiały według kryteriów?
3. Czy prawidłowo wybrano materiały do budowy kominów stalowych z każdej z trzech

grup?

4. Czy wybrano wszystkie materiały stosowane do budowy kominów?

FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat cech fizycznych i mechanicznych materiałów

budowlanych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Rodzaje konstrukcji kominów

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przedstaw na rysunkach schematy konstrukcyjne kominów stalowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z klasyfikacja kominów,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować schematy kominów zwracają szczególną uwagę na podstawowe elementy

konstrukcyjne,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

przybory kreślarskie,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykaż różnice pomiędzy konstrukcją komina jednopowłokowego a dwupowłokowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z klasyfikacja kominów,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać na arkuszu różnice w konstrukcji kominów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda tekstu przewodniego

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

przybory kreślarskie,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Materiały stosowane do budowy kominów

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród przedstawionych materiałów wybierz te, które stosuje się do izolacji płaszcza

komina stalowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel, dysponując próbkami materiałów, przedstawi uczniowi kilka materiałów

budowlanych. Uczeń powinien te materiały rozpoznać i wybrać te, które stosuje się do izolacji
płaszcza komina stalowego. Wybrane materiały uczeń powinien przedstawić nauczycielowi
i kolegom z grupy.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 7,

próbki płaszcza komina stalowego,

próbki materiałów budowlanych:
-

szkło piankowe czarne,

-

gazobeton,

-

wełna mineralna,

-

wata bazaltowa,

-

styropian ekstrudowany.

Ćwiczenie 2

Spośród przedstawionych materiałów wybierz te, które stosuje się do wykonania

wykładzin ceramicznych płaszcza komina stalowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel, dysponując próbkami materiałów, przedstawi uczniowi kilka materiałów

budowlanych. Uczeń powinien te materiały rozpoznać i wybrać te, które stosuje się do

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

wykonywania wykładzin ceramicznych płaszcza komina stalowego. Wybrane materiały uczeń
powinien przedstawić nauczycielowi i kolegom z grupy.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 7,

próbki materiałów budowlanych

:

-

cegła kominówka,

-

cegła dziurawka,

-

cegła klinkierowa,

-

cegła kratówka,

-

kształtka szklana,

-

pustak MAX.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Elementy konstrukcyjne kominów

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj na elementach modelu montaż połączenia trzonu komina wolnostojącego

z fundamentem za pomocą śrub fundamentowych, zgodnie z dokumentacją techniczną.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać odpowiedni sprzęt do wykonania montażu,
4) stosować przepisy bhp,
5) dokonać połączenia podstawy trzonu komina z fundamentem,

- naprowadzić podstawę komina na stopę fundamentową,
- wstępnie wyregulować konstrukcję,
- połączyć śrubami obydwie konstrukcje,
- sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji,

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

model konstrukcji podstawy trzonu komina stalowego,

dokumentacja techniczna do wykonania montażu,

model stopy fundamentowej,

zestaw śrub,

zestaw kluczy,

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),

drążki montażowe,

młotki,

instrukcje bhp,

literatura z rozdziału 6.


Ćwiczenie 2

Wykonaj na elementach modelu śrubowe połączenie kołnierzowe zewnętrzne segmentów

komina stalowego, zgodnie z dokumentacją techniczną.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać sprzęt do wykonania montażu,
4) stosować przepisy bhp,
5) wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina,

-

naprowadzić segmenty komina do połączenia,

-

wstępnie wyregulować konstrukcję,

-

połączyć śrubami obydwie konstrukcje,

-

sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji,

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

modele konstrukcji segmentów trzonu komina stalowego,

dokumentacja techniczna do wykonania montażu,

zestaw śrub,

zestaw kluczy,

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),

drążki montażowe,

młotki,

instrukcje bhp,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj na elementach modelowych montaż galerii komina stalowego za pomocą

połączeń śrubowych, zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać odpowiednie narzędzia do wykonania montażu,
4) stosować przepisy bhp,
5) wykonać połączenia poszczególnych elementów galerii stosując połączenia śrubowe,

- wykonać montaż wsporników,
- wykonać pokrycie pomostu,
- zmontować balustradę galerii,

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

model konstrukcji segmentu trzonu komina stalowego,

elementy konstrukcyjne galerii komina (wsporniki, elementy pomostu, elementy
balustrady),

dokumentacja techniczna do wykonania montażu,

zestaw śrub,

zestaw kluczy,

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),

instrukcje bhp,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj na elementach modelowych montaż głowicy trzonu komina stalowego montując

żeliwną pokrywę za pomocą połączeń śrubowych, zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać odpowiednie narzędzia do wykonania montażu,
4) stosować przepisy bhp,
5) wykonać połączenie żeliwnej pokrywy z górnym segmentem komina stosując połączenia

śrubowe,
- naprowadzić elementy komina do połączenia,

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

- wstępnie wyregulować konstrukcję,
- połączyć śrubami obydwie konstrukcje,
- sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji,

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

model konstrukcji segmentu trzonu komina stalowego,

elementy konstrukcyjne głowicy komina,

dokumentacja techniczna do wykonania montażu,

zestaw śrub,

zestaw kluczy,

młotki,

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),

instrukcje bhp,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Przykłady rozwiązań kominów stalowych i metody ich

montażu

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaproponuj metodę montażu komina stalowego wolnostojącego jednopowłokowego

o wysokości 50 metrów. Teren budowy nie stwarza trudności w zastosowaniu jakiegokolwiek
sprzętu montażowego. Swoje rozwiązanie przedstaw na arkuszu papieru.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wypisać kolejne czynności montażowe,
3) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
4) wskazać wady i zalety metody, którą wybrał,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A3,

pisaki,

ołówki różnej twardości,

gumka,

linijka,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż na elementach modelowych komina wolnostojącego jednopowłokowego

metodą nadbudowy segmentów zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) transportować elementy komina na miejsce wbudowania,
5) wykonać połączenia poszczególnych elementów komina stosując połączenia śrubowe,
6) stosować przepisy bhp,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

modele segmentów trzonu komina stalowego,

modele elementów wyposażenia komina,

dokumentacja techniczna do wykonania montażu,

zestaw śrub,

zestaw kluczy,

wciągarka ze zbloczem do transportu pionowego modeli elementów komina,

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),

drążki montażowe,

młotki,

instrukcje bhp,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż kominów stalowych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 – 13 z poziomu podstawowym,

zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

ate

gor

ia

celu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić główny element konstrukcji komina
stalowego

A

P

b

2. Określić typy konstrukcji kominów stalowych

B

P

Kominy wolno stojące, kominy

z odciągami linowymi, kominy w

wieży kratowej, kominy z

dodatkowym podparciem

3.

Określić rodzaj połączenia śrubowego przy
łączeniu segmentów komina

C

P

Kołnierzowe

4. Określić materiał do izolacji kominów

B

P

a

5.

Określić elementy składowe konstrukcji galerii
komina

B

P

Konstrukcja nośna, pokrycia

pomostu, balustrady

6.

Nazwać komin składający się tylko z płaszcza
nośnego

A

P

jednopowłokowy

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7.

Określić rodzaj spoin stosowanych przy
łączeniu segmentów komina

B

P

a

8.

Określić, co wchodzi w skład wyposażenia
komina stalowego

B

P

a

9.

Określić środki konstrukcyjne ograniczające
drgania kominów stalowych

B

P

Nakładki rurowe perforowane,

przerywacze drgań (turbulizatory),

tłumiki drgań.

10.

Określić materiał do wykonania wykładziny
ceramicznej komina

B

P

c

11.

Umiejscowić położenie kołnierzy połączeń
śrubowych w segmentach komina

A

P

a

12.

Określić rozstaw szczebli drabiny włazowej
komina stalowego

A

P

b

13.

Określić minimalną grubość blachy płaszcza
komina stalowego

A

P

a

14.

Przytoczyć warunki doboru stali na
konstrukcję komina

C

PP

Zgodna z rodzajem komina,

przeznaczeniem komina, składem

chemicznym odprowadzanych

gazów, temperaturą

odprowadzanych gazów,

warunkami technologicznymi

i eksploatacyjnymi

15.

Nazwać konstrukcję przerywacza drgań
komina stalowego

C

PP

a

16.

Określić grupy stali stosowane do budowy
kominów

C

PP

stale węglowe, stale niskostopowe,

stale o podwyższonej odporności na

korozję, stale stopowe odporne na

korozję, żaroodporne

17.

Ocenić przydatność betonu żaroodpornego
przy budowie kominów stalowych

C

PP

a

18.

Odczytać z rysunku materiał zastosowany przy
montażu komina

C

PP

b

19.

Ustalić konstrukcję płaszcza komina
dwupowłokowego

C

PP

a

20.

Wyjaśnić, w jaki sposób zwiększa się
sztywność płaszcza w otworach trzonu komina

D

PP

Aby zwiększyć sztywność płaszcza

w tych miejscach stosuje się

wzmocnienia na obrzeżach tych

otworów w postaci usztywnień,

obramowań.


background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy,

II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Głównym elementem konstrukcji nośnej komina stalowego jest:

a) galeria ,

b) trzon,

c) fundament,

d) wykładzina ceramiczna.

2. Typy konstrukcji kominów stalowych to:

………………………………………………………………………………………………

3. W połączeniach na śruby przy łączeniu segmentów stosuje się połączenia

………………………………………………………………………………………………

4. Do izolacji termicznej kominów stosuje się:

a) wełnę mineralną,

b) styropian,

c) płytę pilśniową,

d) piankę poliuretanową.

5. Galerie na trzonach kominów składają się z: ………………………………………………

6. Jeśli trzon komina składa się tylko z samego płaszcza nośnego, to takie kominy nazywamy

………………………... .

7. Połączenia spawane blach w segmentach trzonu komina i łączenie całych segmentów

wykonuje się stosując spoiny:

a) czołowe,

b) pachwinowe,

c) otworowe,

d) grzbietowe.

8. W skład wyposażenia kominów stalowych między innymi elementami wchodzi:

a) galeria,

b) głowica,

c) wykładzina ceramiczna,

d) izolacja termiczna.

9. Aby wyeliminować lub ograniczyć nadmierne drgania poprzeczne kominów, wywołanych

ruchem wirowym gazów stosuje się specjalne środki konstrukcyjne, do których
należą……………………………………………………………………………….

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10. Wykładzinę ceramiczną trzonu komina stalowego można wykonać z:

a) cegły kratówki,

b) cegły dziurawki,

c) cegły klinkierowej,

d) pustaka MAX.

11. Kołnierze połączeń śrubowych przy łączeniu segmentów komina mogą się znajdować od

wewnętrznej lub od wewnętrznej strony płaszcza komina.

a) tak,

b) nie.

12. Szczeble drabiny włazowej powinny być rozstawione w odstępach ok:

a) 400 mm,

b) 300 mm,

c) 200 mm,

d) 250 mm


13. Minimalna grubość blach trzonu komina jednopowłokowego, wolnostojącego lub

z odciągami wynosi:

a) 6 mm,

b) 4 mm,

c) 7 mm,

d) 8 mm.


Część II

14. Dobór

stali

do

wykonania

trzonu

komina

jest

uwarunkowany

………………………………………………………………………………………………

15. Rysunek przedstawia:

a) turbulizator z nakładek pionowych,

b) rurę perforowaną przy głowicy słupa,

c) turbulizator skrzydełkowy,

d) turbulizator spiralny.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16. Na trzony kominów stalowych stosuje się następujące grupy stali:

………………………………………………………………………………………………

17. W kominach stalowych zamiast wykładziny z materiału ceramicznego może być

zastosowana warstwa z natryskowego betonu żaroodpornego.

a) tak

b) nie.

18. Cyfrą 1 na poniższym rysunku podstawy trzonu komina zaznaczona jest:

a) blacha pozioma postawy,

b) podlewka cementowa,

c) fundament,

d) izolacja

19. Kominy dwupowłokowe składają się na ogół z dwóch rur stalowych, pomiędzy którymi

znajduje się warstwa izolacji termicznej

a) tak

b) nie.

20. Wyjaśnij w jaki sposób zwiększa się sztywność płaszcza w otworach trzonu komina.






background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż kominów stalowych


Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2

3

4

a

b

c

d

5

6

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

10

a

b

c

d

11

a

b

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

15

a

b

c

d

16

17

a

b

18

a

b

c

d

19

a

b

20

Razem

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż kominów stalowych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-12 są z poziomu podstawowego,

zadania 13-20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry- za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego,


Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

ate

gor

ia

celu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić dominujące rodzaje połączeń przy
montażu kominów.

A

P

b

2. Określić metody montażu kominów stalowych.

B

P

metoda nadbudowy segmentów,

metoda dźwigu latającego, metoda

obrotu, metoda wypychania w wieży

podtrzymującej

3.

Wyjaśnić rolę turbulizatora w kominie
stalowym.

B

P

a

4. Określić elementy konstrukcyjne komina

B

P

fundament, trzon, instalacje

zewnętrzne, wyposażenie

5. Określić typ komina stalowego.

B

P

b

6.

Wyjaśnić, na czym polega montaż komina
dźwigiem latającym.

C

P

zastosowanie śmigłowca do

transportu segmentów komina.

7.

Umiejscowić izolację termiczną w przekroju
komina stalowego.

B

P

b

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

8.

Wyjaśnić, na czym polega metoda nadbudowy
pierścieni przy montażu komina.

C

P

scalanie segmentów komina

transportowanych żurawiem

9.

Odczytać zastosowany materiał z rysunku
przekroju komina stalowego

B

P

b

10.

Wymienić sposoby montażu komina w wieży
podtrzymującej .

B

P

montaż metodą nadbudowy kolejnych

segmentów, montaż wieży i trzonu

w pozycji poziomej i podniesienie

konstrukcji przez obrót, montaż

wieży metodą nadbudowy i montaż

trzonu przez wypychanie

11.

Określić minimalny przekrój pałąków
ochronnych przy drabinkach włazowych.

B

P

5x50

12.

Określić rodzaj konstrukcji ograniczającej
drgania komina

B

P

a

13.

Określić sposób wzmocnienia i usztywnienia
podstawy trzonu komina

C

PP

pierścienie poziome z pionowymi

żebrami usztywniającymi

14.

Określić kryteria klasyfikacji kominów
stalowych

C

PP

technologiczne, konstrukcyjno

budowlane, wg szczegółów

konstrukcji i rodzajów zabezpieczeń

15. Określić rodzaje turbulizatorów

C

PP

spiralny z płaskownika, z nakładek

pionowych, skrzydełkowy, spiralny

z lin lub prętów, spiralny z taśmy

ażurowej

16.

Określić sposoby zakotwienia podstawy
komina w fundamencie

C

PP

za pomocą śrub fundamentowych, za

pomocą belek kotwiących

17.

Określić materiały zapewniające szczelność
wykładziny ceramicznej komina

C

PP

zaprawy, kity, kształtki kapinosowe

18.

Sklasyfikowanie gatunków stali używanych do
budowy komina

C

PP

stale węglowe zwykłej jakości, stale

niskostopowe, stale

trudnordzewiejące, stale odporne na

korozję, żaroodporne

19.

Określić sposób nanoszenia na trzon komina
betonu żaroodpornego

C

PP

przez natrysk

20.

Określić metodę, w której szczególnie ważny
jest osprzęt naprowadzający

C

PP

przy montażu dźwigiem latającym

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy,

II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZADANIA TESTOWE

1. Przy montażu komina stalowego dominują połączenia:

a) spawane,
b) śrubowe,
c) nitowe,
d) cierne.

2. Kominy stalowe można montować następującymi metodami

…………………………………………………………………………………………..

3. Turbulizatory służą do ograniczania nadmiernych drgań komina.

a) tak
b) nie.

4. Konstrukcja komina stalowego składa się z:

…………………………………………………………………………………………..

5. Rysunek przedstawia komin:

a) wolno stojący,
b) z odciągami stalowymi,
c) w wieży kratowej,
d) z dodatkowym podparciem.

6. Montaż komina tzw. dźwigiem latającym polega na ..................................……………

……………………………………………………………………………………..

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. Cyfrą 1 na poniższym rysunku przekroju komina zaznaczona jest :

a) wykładzina ceramiczne,
b) izolacja termiczna,
c) przerwa dylatacyjna,
d) płaszcz stalowy.

8. Montaż komina metodą nadbudowy pierścieni polega na ………………………………….

………………………………………………………………………………………………

9. Cyfrą 1 na poniższym rysunku oznaczono:

a) kształtkę zwykłą,

b) kształtkę kapinosową,

c) wspornik,

d) dylatację.

10. Wymień sposoby montażu komina w wieży podtrzymującej.

11. Drabina powinna być zaopatrzona w poziome pałąki ochronne, połączone wzdłuż drabiny

trzema płaskownikami pionowymi o przekroju min. …………………………………


background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

12. Poniższy rysunek przedstawia:

a) schemat udarowego tłumika wahadłowego,
b) turbulizator spiralny,
c) turbulizator skrzydełkowy,

d)

nakładkę rurową perforowaną.


Część II
13. Wzmocnienie i usztywnienie podstawy trzonu komina uzyskuje się przez wprowadzenie.
………………………………………………………………………………………………….

14. Klasyfikacji kominów można dokonać na podstawie następujących kryteriów:
…………………………………………………………………………………………………

15. Wypisz rodzaje turbulizatorów.

16. Wymień sposoby zakotwienia podstawy komina w fundamencie

.

17. Wymień materiały zapewniające odpowiednią szczelność wykładziny ceramicznej komina.

18. Na trzon komina stalowego stosuje się zastępujące gatunki stali:
…………………………………………………………………………………………………

19. Napisz, jakim sposobem nanosi się na płaszcz komina beton żaroodporny.

20.Osprzęt

naprowadzający

jest

szczególnie

przydatny

przy

montażu

komina

metodą…………………………………………………………………………..



background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż kominów stalowych


Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź.

Numer

pytania

Odpowiedź

Punktacja

1.

a

b

c

d

2.

3.

a

b


4.


5.

a

b

c

d

6.

7.

a

b

c

d

8.


background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

9.

a

b

c

d


10.


11.

12.

a

b

c

d


13.

14.

15.

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

16.

17.

18.

19.

20.

Razem

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004
2. Mach J., Polisiewicz M.: Montaż kominów stalowych o wysokości 180 m metodą

wypychania. „Inżynieria i budownictwo”, nr 9/1985

3. Włodarczyk W.: Konstrukcje stalowe cz. 1. Podstawy projektowania. WSiP, Warszawa

1997

4. Ziółko J., Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, Warszawa 1980
5. Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995

