Konspekt lekcji techniki dla klasy IV c

Prowadzący: Tomasz

Czas trwania lekcji: 2 x 45 min

TEMAT: Budowa i konserwacja roweru.

Cele dydaktyczno - wychowawcze:

Cele operacyjne:

Metoda kształcenia - nauczania:

Forma pracy ucznia:

Środki dydaktyczne:

Literatura: Technika. Wychowanie komunikacyjne - Czyżewski, Zeszyt ćwiczeń z wychowania komunikacyjnego na przedmiocie technika w szkole podstawowej - Dembek

Przebieg lekcji:

  1. Sprawdzenie organizacyjno - porządkowe. Nauczyciel sprawdza stan uczniów na lekcji i pyta się uczniów, czy posiadają w domu rowery.

  2. Podanie tematu zajęć - Budowa i konserwacja roweru. Nauczyciel zapisuje pismem technicznym temat lekcji na tablicy.

  3. Wyszukiwanie w materiałach źródłowych wiadomości dotyczących historii powstania roweru. Rower wynaleziono w XIX wieku. W roku 1817 Baron von Drais skonstruował urządzenie z dwoma kołami, które jechało dzięki odpychaniu się nogami od podłoża. Nazwano go wózkiem biegowym. Bracia Michaux zastosowali pedały na osi przedniego koła. Pod koniec XIX wieku skonstruowano rower podobny do używanych obecnie. W 1905 roku Sachs zastosował „wolne koło” co pozwalało na jazdę z górki bez obracania pedałami. Wprowadzono też wówczas hamulec nożny.

  4. Omówienie budowy roweru. Nauczyciel omawia budowę roweru zwracając uwagę na poszczególne układy. Nauczyciel wyjaśnia co to jest układ jezdny, co napędowy a co oświetleniowy.

Układ jezdny składa się z ramy, siodełka, kierownicy oraz kół jezdnych.

Układ napędowy składa się z mechanizmu korbowego z pedałami, koła łańcuchowego

Układ oświetleniowy składa się z dwóch lamp i prądnicy zwanej dynamo (ostatnio dynamo nie ma jednak większego zastosowania - zastąpiono je lampami na baterie).

  1. Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia zasady konserwacji roweru.

  1. konserwowanie układu jezdnego

  1. konserwowanie układu napędowego

  1. konserwowanie układu oświetleniowego

  1. Podsumowanie. Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili obowiązkowe wyposażenie roweru i określili, jaki wpływ na bezpieczeństwo jazdy mają niesprawne hamulce.

  2. Zakończenie zajęć. Nauczyciel żegna uczniów i prosi, by po lekcji sprawdzili stan techniczny swoich rowerów i wyczyścili swoje pojazdy.