SCENARIUSZ NR 4

Temat lekcji: Realizacja rytmiczna piosenki „Sanna” metodą Dalcroze'a.

Zadania: - realizacja rytmu piosenki z wykorzystaniem metody E. Dalcroze'a

- taktowanie na 2

Cele operacyjne:

- kształtowanie poczucia metrum,

- kształtowanie poczucia rytmu,

- doskonalenie umiejętności realizacji ruchowej rytmu metodą Dalcroze'a,

- wprowadzenie taktowania na 2 metodą Dalcroze'a,

- doskonalenie koordynacji ruchowej,

- utrwalanie wartości rytmicznych.

Metody:

- odtwórcza,

- metoda Dalcrozea.

Środki dydaktyczne: pianino (keyboard), piłki, nagranie piosenki „Sanna”, magnetofon.

Przebieg lekcji:

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjne.

2. Marsz z piłkami dookoła sali przy akompaniamencie w metrum 2/4. Na każde „raz”

- odbicie piłki od podłogi.

3. Klasa podzielona na grupy - każda grupa reaguje ruchem na wyznaczone jej

metrum.

4. Przypomnienie realizacji ruchowej wartości rytmicznych do rytmu podawanego

przez nauczyciela.

II CZĘŚĆ ZASADNICZA

1. Wprowadzenie taktowania na 2 (bez akompaniamentu) : „na raz”- sprężyste

opuszczenie rąk i lekkie zaciśnięcie pięści, „na dwa”- uniesienie wyprostowanych

rąk w górę (dłonie na wysokości oczu).

2. Połączenie kroków (wartości rytmiczne: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka)

z taktowaniem.

3. Zapoznanie z melodią i przebiegiem rytmicznym piosenki „Sanna”.

4. Realizacja ruchowa przebiegu rytmicznego do akompaniamentu (bez taktowania).

5. Dołączenie taktowania w metrum 2/4.

6. Doskonalenie nabytych umiejętności.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Rytmiczny marsz dookoła sali:

- na palcach,

- z unoszeniem rąk,

- z miarowym oddychaniem.

2. Ćwiczenia wyciszające, uspokajające.

3. Podsumowanie lekcji.