3.
Sabotaż
4.
Okno
MATERIAŁY: karty z napisanymi literami A, B, C, D
CEL: uświadomienie znaczenia związków międzyludzkich,
ćwiczenie zachowań asertywnych i umiejętności komunikacyjnych, zabawa
PRZEBIEG: 1) osoba prowadząca tasuje i rozdaje karty uczestnikom. W ten sposób tworzą się małe grupy (każda składa się z osób oznaczonych A, B, C i D)
C i D wspólnie decydują (w każdej małej grupie) o
sposobie, w jaki utworzą zmowę przeciwko A grając
określone role, np. C-matka, D -córka, A-ojciec,
który jest wykluczony z rodziny
podczas gdy C i D dogadują się, A opowiada B,
jakie stosuje w swoim życiu rodzinnym metody
podtrzymujące związek, wspierające go
C i D informują A, jaki jest scenariusz scenki i
zaczynają grać swoje role
zadaniem A jest zachowywać się asertywnie w sytu
acji, gdy C i D chcą go wykluczyć ze wzajemnych
relacji
zadaniem C i D jest podtrzymywanie wzajemnego
związku i sabotowanie działań A
zadaniem B jest podtrzymywanie A i dawanie mu
rad
WARIANTY: można dowolnie zamieniać się rolami tak, aby każdy uczestnik mógł wystąpić w każdej z ról; każda scenka powinna być omówiona w małej grupie
MATERIAŁY: ołówki, papier, model „okna"
CEL: samopoznanie, rozwój osobisty, bycie z innymi
PRZEBIEG: wszyscy uczestnicy rysują sobie „okna" wg wzoru, wpisując w poszczególne części po kilka własnych przykładów. Grupa dyskutuje nad zawartością poszczególnych części, nad przykładami. Grupa może wybrać, którą z części okna chce się zająć szczególnie dokładnie. To przepracowanie może się odbywać przy pomocy wytworów plastycznych, dyskusji, psycho-dramy, rozmowy w parach. Część trzecia jest dobrym źródłem informacji zwrotnych, może być wypełniona z pomocą całej grupy
1. Rzeczy, które inni o mnie wiedzą, np. moje imię, kolor oczu, wygląd zewnętrzny |
3. Rzeczy, które inni o mnie wiedzą, a ja nie, np. jak wyglądają moje plecy, gdy idę |
2. Rzeczy, które ja o sobie wiem, a inni nie wiedzą, np. moje marzenia, lęki |
4. Rzeczy, których nie wiem ani ja, ani inni o mnie, np. moje życie za 10 lat |
114
115