SCENARIUSZ INDYWIDUALNYCH LUB GRUPOWYCH ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH

Temat: (nie może być czynnością, która będzie wykonywana) Witaminki na co dzień

Cel ogólny: (odnosi się do tematu) Poznawanie warzyw zawierających witaminy

Cele szczegółowe:

Miejsce terapii: świetlica, pracownia terapii, boisko do gry w piłkę

Forma terapii: grupowa, zespołowa, indywidualna

Czas terapii: 1,5-2h (najkrótszy czas terapii to 1,5h ->10-15min. wprowadzenie, 1h działanie, 15min. sprzątanie)

Rodzaj terapii: ergoterapia, arteterapia, choreoterapia

Metody terapii: praca w glinie, malowanie farbami, taniec

Technika terapii: wykonanie dzbanuszka metodą wałeczkową, malowanie obrazu dziesięcioma palcami, nauka tańca irlandzkiego

Odbiorcy terapii:

Środki i materiały: glina, farby, papier

Przebieg zajęć:

Etap I

  1. uzyskanie zgody na terapię

  2. wyjaśnienie tematu i celu zajęć (dlaczego i co robimy)

  3. ustalenie zasad i reguł

Etap II

Powinny zawierać się w nim co najmniej trzy rodzaje terapii.

grupa 1 - upieczenie ciasteczek

grupa 2 - przygotowanie obrazów na wystawę

W dalszej części zajęć obie grupy idą do parku na spacer (element fizjoterapii)

Etap III

Podsumowanie i ewaluacja

  1. wspólne sprzątanie (umycie naczyń, porządkowanie materiałów z których się korzystało itd.)

  2. osoba przeprowadzająca zajęcia pyta o to co było najtrudniejsze do wykonania, jak smakowały przykładowe ciasteczka, czy uczestnicy chętnie powtórzyliby zajęcia, ewentualnie co należałoby zmienić (staramy się pytać każdą osobę)

  3. wnioski

Literatura: