Marek Biesiada 09. 10. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Prawa człowieka i ich historia

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest trójpodział władzy?

    • Dlaczego trójpodział władzy jest bardzo ważny?

    • Jak władza w Polsce jest podzielona?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Prawa człowieka i ich historia

    1. Pojęcie prawo

    • Co to jest prawo?

    • Jakie mamy prawa?

    • Do czego jest potrzebne prawo?

    • Do czego może być wykorzystane prawo?

    2. Historia praw człowieka

    • Kiedy pojawiła się pierwsza Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela?

    • Jakie były główne idee i zasady zawarte w Deklaracji...?

    • Dlaczego Deklaracja... jest ważna dla nas dzisiaj?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 26.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Pojęcie prawo. Prawo jest to:

    a) zbiór przepisów i norm (zakazów, nakazów) regulujących stosunki między ludźmi, strzeżonych przez państwo i jego aparat przymusu (sądy, policję, prokuraturę)

    b) nauka o prawie

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 27-28.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Historia praw człowieka

    • Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej ogłoszona w 1776 r. Jednym z głównych autorów Deklaracji... był Tomasz Jefferson

    • Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela Francji ogłoszona 1989 r.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest prawo?

    • Jakie mamy prawa?

    • Do czego jest potrzebne prawo?

    • Do czego może być wykorzystane prawo?

    • Kiedy pojawiła się pierwsza Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela?

    • Jakie były główne idee i zasady zawarte w Deklaracji...?

    • Dlaczego Deklaracja... jest ważna dla nas dzisiaj?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.