KONSPEKT LEKCJI Z KOSZYKÓWKI

WG TOKU LEKCYJNEGO Z GRĄ DRUŻYNOWĄ.

TEMAT LEKCJI: Doskonalenie kozłowania, rzutów z miejsca i z biegu.

Zwody koszykarskie


klasa: IV LH - dziewczęta

CELE LEKCJI:

Poznawczy: - Przypomnienie niektórych zasad gry w piłkę koszykową, przepisów oraz zasad poruszania się z piłką ze szczególnym uwzględnieniem na połączenie poszczególnych elementów gry z elementami zwodów. Pojęcie zwodu.

Kształcący: - Kształtowanie szybkości, skoczności, zręczności, siły, zwinności, kształtowanie koordynacji ruchowej. Nauczanie/doskonalenie elementów technicznych gry w koszykówkę: podania, kozłowanie, rzut, zwody.

Wychowawczy: - Współdziałanie w zespole podczas rywalizacji. Troska o sprawność.

METODY:

Realizacja zadań ruchowych: - naśladowcza - ścisła,

Przekazywania wiedzy: - pokaz,

Wychowawcze: - wysuwanie sugestii,

Przybory: - piłki do koszykówki, tyczki, szarfy, piłeczki do tenisa stołowego, piłki koszykowe. Długopis i kartka.

Miejsce ćwiczeń: - sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Liczba ćw: 20.

0x08 graphic

ZWÓD - element techniczny umożliwiający uwolnienie się zawodnika atakującego od obrońcy w celu uzyskania dogodnej pozycji do oddania rzutu.

Lp.

Tok lekcji

Treść i przebieg ćwiczeń

Uwagi

Część I wstępna

4 min.

Organizacja lekcji

Sprawdzenie gotowości do zajęć - zbiórka, raport, powitanie.

Podanie głównych zadań lekcji. Przygotowanie sprzętu i przyborów do zajęć.

3 min

Ćwiczenie orient.-porządkowe

Utworzenie szeregu przez ćwiczących, odliczenie kolejno do 4; utworzenie 4 drużyn.

1 min.

Część II główna 36 min.

Ćwiczenia kondycyjno-sprawnościowe

Każda z drużyn prezentuje po co najmniej 3 ćwiczenia, przy czym:

Drużyna 1 i 2 - ćwiczenia RR

Drużyna 3 i 4 - ćwiczenia T

3 min.

Gry przygotowujące do nauczania techniki gry

1. W 4 rzędach - bieg z dołączaniem (pierwszy z rzędu biegnie do tyczki, obiega ją, wraca do swego rzędu, dołącza do niego kolejny zawodnik, biegną obaj. Zakończenie gry - gdy przebiegną wszyscy zawodnicy. Zwycięzca otrzymuje 4 pkt, kolejna drużyna - 3, nast. - 2, ost - 1 pkt.

2. W 4 rzędach - bieg przodem do tyczki, obiegnięcie, powrót tyłem. Punktacja jw.

3. Bieg z toczeniem piłki

4. Bieg z kozłowaniem

5. jw. slalomem między tyczkami

6. Podania piłki w rzędzie górą

7. Podania piłki w rzędzie dołem - NN w rozkroku.

Niećwiczący przynoszą piłki i układają za ławeczką.

Niećwiczący zapisują składy poszczególn. drużyn i punktację

10 min.

Ćw. techn. Rzuty.

Ustawienie w czterech rzędach.

1 i 2 Rzut z biegu (dwutakt)

3 i 4 Rzuty wolne / zmiana

5 min.

Ćw. techn. Zwody.

1. Ćwiczenia bez piłek - w parach z przebieganiem na drugą stronę

2. Jw. - z piłkami

Pojęcie zwodu

5 min.

Ćw. techn. we fragmentach gry (zwody).

Ćwiczenie zwodów w rozegraniu sytuacji 1 x 1 z atakiem na kosz

4 min.

Gra właściwa.

9 min.

Część III końcowa

Ćwiczenia korektywne. Organizacja i uspokojenie organizmu po zajęciach.

Wyjaśnienie roli współpracy drużyny w grze zespołowej.

Ćwiczenia oddechowe i korektywne.

- w leżeniu przodem - żabka do przodu

0x08 graphic
- jw. - żabka do tyłu

- noga sięga do przeciwnej ręki

- RR pod brodą, NN - ruch kraulowy

- dmuchanie piłeczek tenisowych w kole

Ocena w postaci plusów poszczególnych drużyn.

Pożegnanie.

5 min.